Gülhane Parkı

Gülhane Parkı (Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti + Tavsiyeler)

Fatih ilçesine bağlı Sirkeci ve Sultanahmet semtleri arasında, Topkapı Sarayı‘nın eteklerinde bulunan Gülhane Parkı, güzel bahçeleri, çiçekleri, havuzları ve dinlence yerleri ile hem yerli hem de yabancı turistlerin oldukça ilgi gösterdikleri İstanbul’un en güzel parklarından birisi olan Gülhane parkı. İçerisinde bir de İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi isimli fantastik ve dünyanın eşsiz müzelerinden birisi bulunuyor.

 

Gülhane Parkı’nın Tarihi

Gülhane Parkı, Bizans döneminde park bazı askeri depolara ve kışlalara ev sahipliği yapmış.

Osmanlı döneminde ise Topkapı Sarayı’na gül yetiştirmek amacıyla kullanılmış.

1912 yılında halka açılmış ve 1955 yılında parka bir hayvanat bahçesi inşa edilmiş. Ancak bakım sorunları nedeniyle hayvanat bahçesi buradan taşınmış.

Gülhane Parkı (Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti + Tavsiyeler)

Parkta Neler Var?

Gülhane Parkı uzun yıllar boyunca ve halen İstanbul’un en güzel ve etkileyici parklarından birisi olarak hizmet veriyor. Hem turistler hem de yerli halk için oldukça popüler.

 

Oldukça büyük bir alanı kaplayan Gülhane Parkı’nda etkileyici Boğaz manzarasına sahip çok güzel bahçeler, ağaçlar, havuzlar ve açık hava kafeleri bulunuyor.

Gülhane Parkı (Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti + Tavsiyeler)

Parktaki açık hava kafelerinden birisinde dinlenebilir ve Boğaz manzarası eşliğinde huzurlu ortamın keyfini çıkarabilirsiniz.

İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi

Gülhane Parkı içindeki eski İmparatorluk Ahırları binasında İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi isimli bir de müze bulunuyor.

Gülhane Parkı (Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti + Tavsiyeler)

İslam medeniyetinin özellikle 9. ve 16. yüzyıllar arasındaki yaratıcı dönemindeki farklı bilimsel dalların evrimini gözlemleyebileceğiniz oldukça ilginç ve dünya çapında eşsiz bir müze. Gülhane Parkı’na geldiyseniz mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

Gülhane Parkı (Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti + Tavsiyeler)

 

Müze her gün 09:00-17:00 arasında ziyarete açık. Giriş ücreti ise 18 TL. Müze kart geçerli.

Gülhane Parkı Ziyaret Saatleri

Açılışı Kapanış

Gülhane Parkı haftanın her günü 24 saat açık.

Giriş Ücreti

Gülhane Parkı’na giriş ücretsizdir.

Gülhane Parkı’na Nasıl Gidilir? Ulaşım

Lokasyon

Gülhane Parkı Sirkeci ile Topkağı Sarayı arasında bir konumda yer alıyor. Ulaşım çok kolay. Sirkeci veya Sultanahmet’ten yürüyerek rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Konum >>

Ulaşım

Sirkeci’ye ulaşım çok kolay. İstanbul’un pek çok yerinden Sirkeci ve Eminönü’ne İETT Belediye Otobüsleri çalışıyor. Eminönü ile Sirkeci arası 5 dakikalık yürüme mesafesi.

Sirkeci’ye Kadıköy ve Üsküdar‘dan Şehirhatları Vapurları, Üsküdar’dan yine Marmaray ile, Kabataş‘tan Bağcılar-Kabataş arası Tramvay (T1 hattı) ile, Taksim‘den füniküler ile Kabataş’a inip tramvay ile rahatlıkla ulaşım sağlamak mümkün.

Raylı sistemler için İstanbul Raylı Sistemler Haritası, İETT Belediye Otobüs sefer ve durakları için İETT Hat ve Durak Arama ve şehir hatları vapurları için İstanbul Şehir Hatları Vapur Seferleri sayfasına bakabilirsiniz.