Giresun’da Gezilecek Yerler

Gölyanı Yaylası


Doğu Karadeniz’in benzersiz manzaralarından birini verir Gölyanı Yaylası. Giresun’un Yağlıdere bölgesine 51 kilometre mesafede olan yayla, doğayı savunma kısmı olarak ilan edilmiştir.Yeni nesillere de ulaşabilmesi için çalışmalar uygulanan alanda yapılaşma yasağı getirilmiştir. İçindeki ufak gölü, yeşillik alanlarıyla görkemli tek ahenk içinde olup; sıcak yaz aylarında yöre halkının defalarca kez kullandığı ortamlardan biridir. Gölyanı Yaylası, Karadeniz turuna çıkan turistlerin de kesinlikle ziyaret ettiği yerler arasındadır.Eğer Giresun’a tek yolcu planınız varsa ve bu seyahatinizi yaz aylarındaysa Gölyanı Yaylası’nın oksijen dolu havasına ve görkemli doğasına kesinlikle tanık olmalısınız.
Giresun Müzesi


Giresun’un 18. asır eserlerinden bir tanesi olan Gogora Kilisesi, 1923 senesine kadar işlevselliğini korumuş olup, henüz ardından bir müddet boş kalmış, 1948-1967 seneleri arasında ise cezaevi olarak kullanılmıştır.
Kilise 1988 seneninde müze olarak düzenlenmiştir. Giresun Müzesi olarak görev veren kiliseyi gezerek hem tarihi tek iman mekanına şahit bulunursuzunuz hatta kentin çoğu yerinde uygulanan hafriyat çalışmaları esnasında gün yüzüne çıkmış kalıntıları görme şansını yakalarsınız.
Giresun Müzesi’nde Tunç çağından Hititlere, Hellenistik dönemden Roma’ya, Bizans’a ve Osmanlı devresine ilişkin çoğu yapıt bulunmakta. Silahlar, elbiseler, taş kabartmalar, para örnekleri ve henüz çoğu tarihi parçayı göreceğiniz Giresun Müzesi, Merkez ilçedeki Sokakbaşı’nda bulunmakta.
Paşakonağı Yaylası


Giresun’un yeşil meydanlarından birini gözler önüne seren Paşakonağı Yaylası, Bulancak bölge hudutları içindeki Kovanlık beldesinde yer almaktadır.
Yayla, hem temiz havasıyla dinlendirecek hatta mevcut güzelliklerle resim makinenize yansıyacak noktalardan bir tanesidir aynısı zamanda. Paşakonağı Yaylası’nın turistler doğrulusunda daimi ziyaret edilmesinin en ehemmiyetli nedenleri arasında mor, beyaz ve sarı açalyalar ile içinde bulunan vadilerdeki şelalelere sahip olmasıdır.Paşakonağı Yaylası, her köşesinde değişik bir güzelliğe tanık olmanızı sağlayacağı için kentte gerçekleştireceğiniz en güzel gezilerden biri olacak. Yaylaya 5 kilometrelik bir uzaklıkta konaklayabileceğiniz bir kuruluş bulunuyor.