Galata Kulesi Çevresi

Galata Kulesi Tarihi ve Hakkında Bilgi

Galata Kulesi Tarihi ve Hakkında Bilgi

Galata Kulesi Çevresi yazımızda, Galata Kulesi Tarihi, Galata Kulesi’ni Kim Yaptı, Galata Kulesi Hakkında Bilgi, Galata Gezilecek Yerler, Galata Gezilecek Mekanlar, Galata Gidilecek Mekanlar, Galata Mevlevihanesiile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

Galata Kulesi Tarihi – Galata Kulesi’ni Kim Yaptı? – Galata Kulesi Hakkında Bilgi

İstanbul’un ve Dünya’nın en tarihi yapılarından biri olan Galata Kulesi 6. yy.’da, Bizans İmparatoru tarafından Fener Kulesi olarak ahşaptan yapılmış.

Galata Kulesi Tarihi ve Hakkında Bilgi

Bugünkü kule ise 14. yy’da, 1348 yılında Cenevizliler tarafından yığma taştan yeniden inşa edilmiş. Cenevizlilerin, Bizanslılardan aldıkları koloni alanının en kuzey ucuna dikilen Galata Kulesi’nin o zamanki adı İsa Kulesi’ymiş. O tarihlerde kulenin çevresinde surlar ve hendekler varmış. Bugün de Kulenin çevresinde Büyük Hendek, Lüleci Hendek ve Küçük Hendek Sokaklar bulunuyor.

1453 yılında Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u alınca Kule Osmanlı İmparatorluğu’nun eline geçmiş.
Bir süre hapishane olarak kullanılmış. Daha sonra konumu ve yüksekliği dolayısıyla yangın kulesi olarak kullanılmış.
Hezarfan Ahmet Çelebi tarihteki ilk kanatlı uçuşu buradan atlayarak gerçekleştirmiş ve Üsküdar’a kadar uçmayı başarmış.

Galata Kulesi Tarihi ve Hakkında Bilgi

1960’larda kule geniş çaplı bir restorasyona girmiş ve tepesi tekrar yapılmıştır.

Galata Kulesi’nin son 2 katına kadar asansör var ama en üst katlara merdivenle çıkmanız gerekiyor. Buradan İstanbul manzarasını seyretmek ise bir harika. Havanın açık olduğu günlerde, Haliç, Topkapı Sarayı, Üsküdar ve daha bir çok yeri görebiliyorsunuz.

Galata Kulesi Nerede ?

Galata Kulesi’nir Haritada Görün

Galata Kulesi Nerede Galata Kulesi Nerede

Galata’da Gezilecek Yerler – Galata’da Gidilecek Mekanlar – Galata’da Gezilecek Mekanlar

Beyoğlu Tünel’den, Karaköy’e inen Galip Dede Caddesi’nin üzerinde bir çok turistik kafe, restaurant ve dükkan bulunuyor.

Turistlere yönelik dükkanlarda; hediyelik eşyalar, rengarenk tasarlanmış lambalar ve tabaklar ön planda. Ayrıca Türk Hamam Kültürünü yaşatan havlu ve mis kokulu sabunlar satan yerler de mevcut.

Galata’da Gezilecek Yerler Galata’da Gezilecek Yerler Galata’da Gezilecek Yerler Galata’da Gezilecek Yerler Galata’da Gezilecek Yerler

Müzikle ilgileniyorsanız bu cadde üzerinde, müzik aleti satan bir çok yer göreceksiniz.

Galip Dede Caddesi’nden, aşağıya doğru inerken, keyifli zaman geçirebileceğiniz kafeler yan yana sıralanıyor ve özellikle Galata Kulesi’nin çevresi her zaman kalabalık ve hareketli oluyor.

karaköy gezilecek yerler

Galata Kulesi çevresinde gidilecek mekanlar arasında olan Latife en sevilen yerlerden biri.

Latife

Galata’da Gezilecek Yerler -2 Galata’da Gezilecek Yerler -2 Galata’da Gezilecek Yerler -2 Galata’da Gezilecek Yerler -2 Galata’da Gezilecek Yerler -2 Galata’da Gezilecek Yerler -2 Galata’da Gezilecek Yerler -2 Galata’da Gezilecek Yerler -2 Galata’da Gezilecek Yerler -2 Galata’da Gezilecek Yerler -2 Galata’da Gezilecek Yerler -2 Galata’da Gezilecek Yerler -2

Bigg Shop Galata

Tasarım ürünlere meraklıysanız, Doğan Apartmanı’nın da bulunduğu Serdar-ı Ekrem Sokak’taki Bigg Shop tam size göre. Burada kahve içerken, etrafı incelemek büyük zevk, her tarafta çok ilgi çekici objeler bulunuyor.

Bigg Shop Galata Bigg Shop Galata Bigg Shop Galata Bigg Shop Galata

1. Doğan Apartmanı

İstanbul’un en güzel manzaralarından birine sahip olan Doğan Apartmanı, Galata’da Serdarı Ekrem Sokak’ta bulunuyor. Bina Belçikalı Helbig Ailesi tarafından 1895 yılında İtalyan tarzında yapılmış.

1942 yılında, Yapı Kredi Bankası ve Doğan Sigorta’nın kurucularından biri olan Kazım Taşkent tarafından satın alınmış.

Kazım Taşkent binaya ölen oğlunun adı olan Doğan ismini vermiş.

Doğan Apartmanı’nda; Şener Şen , Tarkan ve Okan Bayülgen gibi bir çok ünlü kişinin dairesi bulunuyor.

Doğan Apartmanı Doğan Apartmanı Doğan Apartmanı Doğan Apartmanı

2. Galata Mevlevihanesi

Buradaki en ilgi çekici yerlerinden biri olan Galata Mevlevihanesi 1492 yılında, şehrin ilk mevlevi tekkesi olarak yapılmış. Güzel bir bahçesi olan, Mevlevihane’de turistlere yönelik gösteriler düzenleniyor.

İçeri girmek isterseniz ücret ödemeniz gerekiyor.

Galata Mevlevihanesi Galata Mevlevihanesi Galata Mevlevihanesi Galata Mevlevihanesi Galata Mevlevihanesi Galata Mevlevihanesi Galata Mevlevihanesi

3. Kırım Kilisesi

Kırım Kilisesi, 1868 yılında Sultan Abdülmecid tarafından Kırım Savaşı’nın anısına İngilizlere verilen araziye yaptırılmış.

Tarihi merdivenleri ve yemyeşil bahçesi ile bu tarihi kilise görülmeye değer.

Kırım Kilisesi Kırım Kilisesi Kırım Kilisesi Kırım Kilisesi Kırım Kilisesi Kırım Kilisesi Kırım Kilisesi

Galata Kulesi Çevresi, Galata Kulesi Tarihi, Galata Kulesi’ni Kim Yaptı, Galata Kulesi Hakkında Bilgi, Galata Gezilecek Yerler, Galata Gezilecek Mekanlar, Galata Gidilecek Mekanlar, Galata Mevlevihanesi ile ilgili yazımızı beğendiyseniz çok seviriz.