Fatsa’da Gezilecek Yerler

Gaga Gölü

Gezilecek Yerler

Yeşil, Mavi, bir de Tarihin Rengi bilinir, Karadeniz’in incisi çoktur. Ama Fatsa bunların irilerinden birisi. Kimmerler, Persler, Büyük İskender, Pontus egemenliği, Roma- Bizans, Peçenek ve Kuman Türkleri, Osmanlı ve Cumhuriyet… Fatsa insanlık tarihinin önemli bir bölümünü tek başına anlatabilen bir coğrafya. Anadolu tarihinin Ege ve Akdeniz’de ortaya çıkarılan antik kentlerden ibaret olmadığının yaşayan kanıtı. Fatsa’ya gelin; Gaga Gölü’nü Cıngırt Kalesini görün.

Gaga Gölü

Gaga Gölü

Fatsa ilçesinin 10 km. güneyinde Fatsa – Aybastı karayolu üzerinde 80 dönümlük bir alanı kaplamaktadır. Dinlenme ve mesire alanıdır, gölde balık bulunmaktadır. 1. ve 3. derecede doğal SİT alanıdır.

Bolaman Kalesi ve Hazinedaroğlu Konağı

Bolaman Kalesi ve Hazinedaroğlu Konağı

Fatsa ilçesi Bolaman beldesinde denize doğru hafifçe sokulan burun üzerinde, zincirleme bir şekilde inşa edilmiş kaledir. Gözetleme ve karakol görevi için iç ve dış olmak üzere iki bölümden oluşmuştur. İç kale kalenin batı ucunda yer almakta, çok yüksek duvarlardan oluşmuş, kesme taşlar kullanılmıştır.

Kabakdağ Köyü

Kabakdağ Köyü

 

Fatsa’ya 9 km. mesafededir. Organik tarımla beraber eko turizm çalışması olan tek köydür. 1877 Osmanlı – Rus savaşından sonra Batum civarından göç edenler tarafından kurulan köyde 180 hane kayıtlıdır. 20 ev tescillidir.

Cıngırt Kalesi

Cıngırt Kalesi

Yapraklı köyü sınırları içerisinde yer alan ‘’Cıngırt Kalesi‘’ Fatsa’ya 5 km. mesafe- Yapılan litreratür çalışmaları , M.Ö. 301-63 yılları arasında tek ya da çok sayıda kayaya oyulmuş tünel şeklinde , güvenli olarak suya ulaşabilen basamaklı tünellerin, bu tip kale yerleşmeleri için karakteristik olduğunu göstermektedir.1.Derece arkeolojik sit alanıdır.

 

Tescilli Ürün: Fatsa Yalıköy Köftesi Türk Patent Enstitüsü tarafından tescillenmiştir.

Tescilli Kültür Varlıkları:  Fatsa ilçemizde 38 adet tescilli 43 adet Tescilli Kültür Varlığı mevcuttur.

Ulaşım: Ordu merkeze uzaklığımız: 39 km, Samsun iline uzaklığımız: 112 km dir. Trabzon ve Çarşamba Havalimanı’ndan Fatsa’ya ulaşılabilmektedir.