Fatih Gezilecek Yerler

Fatih Camii Hakkında Bilgi

Fatih Gezilecek ve Görülecek Yerler Yapılacak Şeyler

Fatih İstanbul’un ilk kurulmaya başlandığı semttir.

Fatih, Doğu Roma İmparatorluğu döneminde de en önemli yerleşim yerlerinden biriymiş.

Bozdoğan Kemeri ile İstanbul’un diğer semtlerinden ayrılan bölge, suriçi olarak da adlandırılır.

İstanbul’un en eski semtlerinden biri olan Fatih, bir çok tarihi yapıyı içinde barındırır.

Fevzi Paşa Caddesi, Fatih’teki en önemli caddelerden biridir. Burada bir çok mağaza, restaurant ve kafe bulunur.

Fatih Camii Hakkında Bilgi

Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’u fethettikten sonra, şehrin güzel tepelerinden birine Fatih Camii’ni yaptırmış.

O dönemde burada bulunan Havariyun Kilisesi, Çarşamba‘daki Pammakaristos‘a taşınmış.

İlk yapılan Fatih Camii’nin mimarı Atik Sinan’dır. Fatih Camii, 1766 yılında meydana gelen depremde çok hasar görmüş ve neredeyse büyük bölümü yıkılmış.

Sultan III. Mustafa, Fatih Camii’nin hemen onarılması için dönemin en ünlü Mimarı Mehmet Tahir Ağa’yı görevlendirmiş.

1771 yılında bugünkü Fatih Camii tamamlanmış. Caminin içindeki hat eserleri Yahya Sofi ve oğlu Ali Bin Sofi’ye ait.

Fatih’te Gezilecek Yerler arasında ilk sırada olan Fatih Camii, külliye olarak yapılmış. Caminin çevresine medreseler, hamamlar ve çarşı da inşa edilmiş. İstanbul’un ilk medreseleri de, Fatih Camii’nin kuzeyinde ve güneyinde bulunan Akdeniz ve Karadeniz Medreseleri olmuş.

Fatih Sultan Mehmet Han Türbesi

“Kostantiniye, bir gün fetholunacaktır. Onu fetheden asker ne güzel asker, onu fetheden komutan ne güzel komutandır.” Hz Muhammed’in bu  hadis-i şerifinden sonra İstanbul, bir çok defalar fethedilmeye çalışılmıştır.

İstanbul’u fetheden ve Fatih semtine ismini veren Fatih Sultan Mehmet’in türbesi, Fatih Camii’nin kıbleye bakan duvarının hemen önündedir. Türbe sekiz köşeli olarak yapılmıştır ve oldukça sadedir.

Fatih Sultan Mehmet Han‘ın türbesinin dış kısmında mermer ustalığının en güzel örneklerini görürüz.

Fatih Kadınlar Pazarı

Fatih Gezilecek Yerler arasında en keyiflisi olan Fatih Kadınlar Pazarı‘nda, eski dönemlerde kadınlar evlerinde yapıp ürettikleri ürünleri satarlarmış. Kadınlar Pazarı ismini de buradan almış.

Günümüzde ise Kadınlar Pazarı; Bitlis, Sivas, Siirt ve Diyarbakır’ın lezzetlerini ve yöresel tatlarını bulabileceğiniz bir yer haline gelmiş.

Özellikle yöresel peynirler, hurma, pestil ve her çeşit baharatı burada rahatlıkla bulabilirsiniz.

Ayrıca pazar alışverişinizi yaparken yorulur ve biraz dinlemek isterseniz, Fatih’in ünlü kebapçılarından birinde mola vererek, meşhur lezzetlerini tadabilirsiniz.

Fatih At Pazarı

Osmanlı İmparatorluğu döneminde At Pazarı olan bölge, Fatih Belediyesi’nin bir projesi olarak, onlarca kafenin ve restaurantın yan yana sıralandığı çok canlı bir yere dönüşmüş.

Özellikle yöresel tatlar arayanların uğradığı bir çok mekanı burada bulabilirsiniz. At Pazarı’nı hatırlatan ise yalnızca bir at heykeli kalmış.

Mesih Ali Paşa Camii

Mesih Paşa Camii veya Mesih Mehmet Paşa Camii olarak da bilinir. Caminin hemen girişinde Mesih Paşa’nın türbesini görüyoruz.

Fatih’te Gezilecek Yerler arasında olan Mesih Ali Paşa Camii, Mimar Sinan tarafından 1585 yılında yapılmış. Ayrıca öğrencilerinden Davut Ağa’nın da büyük katkısı olmuş.

Mesih Mehmet Paşa dönemin Mısır Valisiymiş. III. Murat zamanında Sadrazam olmuş.

Hırka-i Şerif Camii

Burada saklanan Hırka, Hazreti Muhammet tarafından, Veysel Karani Hazretleri’ne hediye edilmiş.

İstanbul’a I. Ahmet zamanında getirilen Hazreti Muhammet’e ait olan Hırka için ilk önce bu semtte bir ev yaptırılmış.

Daha sonra, Sultan Abdülmecit bu camiyi 1851 yılında yaptırmış.

Hırka-i Şerif, caminin üst katında yalnızca Ramazan aylarında sergilenmektedir. Rahat ziyaret edilebilmesi için giriş ve çıkış ayrı kapılardan sağlanmaktadır.

Fatih’te Gezilecek Yerler arasında olan Hırka-i Şerif Camii’nin pencerelerinin üzerinde yazılan hat yazılarını, Kazasker Mustafa İzzet Efendi ve Sultan Abdülmecid’in kendisi yazmıştır. Bu yazılarda Hazreti Muhammet, Dört Halife, Hazreti Hasan ve Hüseyin’in isimleri yazılıdır.

Tarihi Mimar Sinan Mescidi

Mimar Sinan’ın kendisi için yaptırdığı küçük ve şirin caminin minaresi oldukça ilginç. Sekizgen olarak yapılan minarenin şerefesi yok. Onun yerine küçük pencereler açılmış.

Tarihi Mimar Sinan Mescidi

Fatih’te Ne Nerede Yenir ? Fatih Mekanlar – Fatih Cafeler

Fatih Meşhur Kebapçı Emin

Otantik ortamı, lezzetli kebapları ve güler yüzlü hizmetiyle mutlaka denenmesi gereken bir mekan. Kebabın yanında, közlenmiş biber ve domates ile servis ediliyor. Kebap yedikten sonra çay servisi de var. Ayranı da muhteşem .

Müdavimleri arasında; İbrahim Tatlıses, Vedat Milor ve merhum Müslüm Gürses de varmış.

Fatih Meşhur Kebapçı Emin

Öz Kilis Kebap ve Lahmacun Salonu

Fatih’e gittiğinizde mutlaka uğramanız gereken mekanlardan birisidir. Fatih’in en güzel lahmacunlarını burada yiyebilirsiniz. İçli köftesi, küşlemesi ve kebapları çok lezzetli. Fiyatları ortalama.

Öz Kilis Kebap ve Lahmacun Salonu

Fatih Kebapçılar Sokağı

Fatih Horhor’da bulunan Sofular Caddesi ve Ragıp Bey Sokak’ta İstanbul’daki en güzel kebapları yiyebilirsiniz. Aksaray Metro Durağı’nın hemen yakınında bulunan sokağa yaklaştığınızda kebap kokusunu alabiliyorsunuz. Urfalı Hacı Usta en iyi kebapçılardan biri. Kebabın yanında verilen salata, ezme, soğan gibi bir çok ikramları oluyor. Sarma Beyti ve Künefesi gayet başarılıydı. Denemenizi tavsiye ederiz.