Eskişehir’de Gezilecek Yerler

Odunpazarı Evleri


Odunpazarı Haneleri Eskişehir‘in dünya kültür mirasına eklediği en değerli yapıtlar arasında yer almaktadır. Tarihten bu yana Evliya Çelebi’nin de içerisinde yer aldığı birçok gezgin doğrulusunda övgüyle söz edilen bu mekanlar Eskişehir yönünden değerli turizm merkezlerinden biridir.
Odunpazarı Haneleri Eskişehir’in iki merkez ilçesinden Odunpazarı Belediyesi hudutları içindedir. Eskişehir’in en köklü yerleşim yeri olan bu haneler tarihsel ve kültürel değeri göz önüne alınarak belediye doğrulusunda restore edilmiştir. Daha çok kısa bir müddette de dünya genelinde üne kavuşan bu binalar Eskişehir’e yolu düşen her gezgin doğrulusunda kesinlikle görülmelidir.
Odunpazarı Haneleri tarihi Atatürk Lisesi seviyesinde kalan bölgededir. Burada muhtelif müzeler, kültürel ve ticari kıymet taşıyan mağazalar, tek kaç sahaf, dernekler ve kültür merkezleri bulunmaktadır. Bölgedeki en değerli yapıtlar arasında tarihi Kurşunlu Külliyesi ve Atatürk Lisesi sayılabilir.
Porsuk Çayı – Adalar


Porsuk Çayı 450 kilometreye yakın tek uzunlukla Sakarya Nehri’nin en uzun koludur. Bayatçık Deresi ve Kızıltaş Suyu gibi iki kuvvetli akarsudan beslenen bu çay uzun seneler bakımsız tek görüntü çizmiş, fakat nihai senelerde süratle turistik tek kıymet durumuna getirilmiştir. İki barajı besleyen bu çay bu arada kazanın ekonomik etkenleri arasında da kuvvetli tek konuma sahiptir.
Porsuk Çayı‘nın şehir merkezine rastlayan alanlarına Adalar denilir. Adalar ili çayın ıslahıyla beraber kazanın en değerli merkezleri arasına girmiştir. Şair Fuzuli Caddesi, Hekimler Caddesi, Atatürk Caddesi, Çarşı gibi değerli merkezleri içine alan Adalar ili idari şeklinde de tek kaç semti kapsar. Hem de Adalar Eskişehir’in Odunpazarı ve Tepebaşı gibi iki merkez ilçesinden de kimi bölümleri kapsamaktadır.Kent merkezini ortadan bölen bu güzel akarsu yanısıra muhtelif eğlenmek bölgeleri, cafeler, restoranlar ve alış veriş merkezleri bulabilirsiniz.
Sazova Parkı


Sazova Parkı olarak malum Eskişehir en devasa parkının resmi ismi Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı‘dır. Isminden de anlayabileceğiniz gibi burası classic manada inşa edilmiş tek park değildir. Türkiye’nin en orjinal parkları arasında kabul edilen parkta yapım çalışmaları halen devam etmektedir.
Sazova Parkı 400 bin metrekarelik tek alana sahiptir. Bu yanıyla Türkiye’nin birçok parkından henüz devasa olma özelliğine sahiptir. Içinde lokanta ve kahve haneleri, Masal Köşkü, Uzay Hanesi, Sualtı Dünyası, Amfi Tiyatro, Bilim Tecrübe Merkezi, Korsan Gemisi, gezi ve oyun alanları barındıran bu park minimum yarım gününüzü ayırarak gezmeniz lüzumlenen tek yerdir. Isterseniz Sazova Parkı içerisinde bulunan fiyatsız gezi treni ile de parkı gezebilirsiniz.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir