Eskişehir’de Gezilecek Yerler-En Güzel +25 Yer

eskisehirde-gezilecek-yerler-eskisehirde-gezilecek-en-guzel-25-yer

Eskişehir’de gezilecek yerler listemizde çok güzel yerler var. Eskişehir son yıllarda turizm anlamında atağa kalkmış şehirlerimizin başında geliyor. Bunu sebebi ise şehrin turistik mekanlarının restorasyonu ile birlikte tanıtımına da önem verilmiş olması. Ankara ile İstanbul arasında bir geçiş güzergahında bulunduğu için bu yolu kullananlar kesinlikle Eskişehir’e uğramalı ve burada birkaç gün geçirmeliler. Burası bir üniversite şehri olduğundan dolayı çok fazla öğrenci nüfusuna sahiptir.

Eskişehir’de 14 ilçe bulunuyor. Bu ilçeler Alpu, Beylikova, Çifteler, Günyüzü, han, İnönü, Mahmudiye, Mihalgazi, Mihalıççık, Odunpazarı, Sarıcakaya, Seyitgazi, Sivrihisar ve Tepebaşı.

Eskişehir Gezilecek Yerler Listesi

Bu listemizde Eskişehir’de gezilecek önemli yerlerin bir listesini hazırladık. İster turist olarak gelin, isterseniz buradan geçin. Ama mutlaka bu şehre biraz zaman ayırın ve listemizde bulunan bu güzellikleri daha yakından deneyimleyin.

Pessinus Antik Kenti

eskisehirde-gezilecek-yerler-eskisehirde-gezilecek-en-guzel-25-yer

Ballıhisar Köyü sınırları içerisinde bulunan Pessinus Antik Kenti eski çağların en kutsal sayılan şehirlerinden bir tanesidir. Burası bereket tanrıçası Kybele için kurulmuştur. Zaman içinde bu kenti üzerinde kurulan tüm medeniyetler burasının kutsal bir kent olduğuna inanmışlardır.

Zaimağa Konağı

eskisehirde-gezilecek-yerler-eskisehirde-gezilecek-en-guzel-25-yer

Yakınçağın önemli yapılarından bir tanesi olan Zaimağa Konağı tarihimiz için önemli bir yere sahiptir. 1922 yılında Atatürk ve İsmet İnönü burada bir toplantı yaparlar ve bu toplantının sonucunda önemli kararlar alınır. Konağın bir diğer özelliği ise Ankara dışında yapılmış olan ilk bakanlar kurulu toplantısına da ev sahipliği etmesidir.

Midas Anıtı

eskisehirde-gezilecek-yerler-eskisehirde-gezilecek-en-guzel-25-yer

Turistlerin akın ettikleri bir başka yer ise Midas Anıtıdır. Bu anıt Eskişehir merkezine 80 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Yazılıkaya köyü sınırları içerisinde bulunan anıt yüzünden bu köye Midas Kenti de denilmekte.

Küllüoba Höyüğü

eskisehirde-gezilecek-yerler-eskisehirde-gezilecek-en-guzel-25-yer

Küllüoba Höyüğü, Eskişehir’e gelip de görülmeden dönülmemesi gereken yerlerden bir tanesi. Önemli bir tarihi eser olan höyük yakınlarında pek çok konaklama işletmesi mevcut.

Sakarılıca Kaplıcaları

Eğer doğa ile baş başa kalıp yine doğanın sunduğu imkanlardan faydalanmak istiyorsanız burası sizin için doğru bir seçim olacaktır. Aynı zamanda eğer tatil yapmak istiyorsanız buradaki kaplıca işletmelerinde konaklama yaparak sağlıklı bir şekilde de evinize dönebilirsiniz. Bu kaplıcalar kemik hastalıkları başta olmak üzere pek çok hastalığa iyi geliyor.

Sazova Parkı

Eğer çocuğunuz varsa Sazova Parkı birlikte güzel vakit geçirebileceğiniz bir yer. Park içerisinde bulunan oteller sayesinde burada birkaç gün geçirerek çocuğunuzun mutlu olmasını sağlayabilirsiniz.

Porsuk Çayı

Adı Eskişehir ile bütünleşmiş olan Porsuk Çayı eskiden bugünkü görünümünden oldukça farklıydı. Bakımsız ve kaderine terk edilmiş olan Porsuk çayı, Eskişehir’de bulunan pek çok mekân gibi baştan yaratıldı. Çayın üzerinde ilerleyen gondollardan bir tanesine binerek güzel bir seyahat yapabilirsiniz. 448 metre uzunluğu olan çayın etrafında görülecek çok sayıda güzellik bulunuyor. Gondola bindiğinizde kendinizi bir anda Amsterdam’daymış gibi hissedebilirsiniz.

Lületaşı Müzesi

Eskişehir ile özdeşleşmiş olan Lületaşı, dünya üzerindeki en önemli taşlardan bir tanesi. Ülkemizde de sadece Eskişehir sınırları içerisinde çıkarılmakta. Lületaşı ile hediyelik eşya başta olmak üzere aklınıza gelebilecek hemen her türlü alet yapılabilmekte. Lületaşı Müzesinde ise lületaşı ile yapılmış ünlü sanatçılara ait eserler bulunmakta. Şu anda 60 sanatçıya ait 400 kadar eser müzede sergilenmekte.

Çukur Çarşı

Eski adıyla Balıkçılar Çarşısı yeni adıyla Çukur Çarşı turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden bir tanesi. Burası günümüzde Eskişehir’in pek çok noktasında olduğu gibi baştan düzenlenmiş ve bir parka dönüştürülmüştür. Porsuk Çayı’nın hemen yanında bulunan Çukur Çarşı’da bir çay bahçesinde oturarak bir taraftan çayınızı yudumlayarak diğer taraftan da Porsuk Çayı’nı seyredebilirsiniz. Burada aynı zamanda hediyelik eşyalar da satılmakta. Sevdiklerinize buradan hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Bu bölgede bulunan oteller şehrin merkezi olduğu için konaklama yapılacak en uygun oteller. Gün içinde dilediğini yere gidip gün sonunda otelinize kolay bir şekilde dönebilirsiniz.

Kurşunlu Camii ve Külliyesi

Osmanlı dönemine ait önemli yapılardan bir tanesi olan Kurşunlu Camii ve Külliyesi ihtişamlı görünüşüyle turistlerin ilgisini çeken bir diğer önemli tarihi eser. Buraya geldiğinizde bahçelerin sessizliği karşısında şaşkınlığınızı gizleyemeyeceksiniz.

Yunus Emre Türbesi

Eskişehir sınırları içinde önemli kişilere ait pek çok türbe bulunuyor. Bunlardan bir tanesi Yunus Emre Türbesi. Türk Edebiyatının önemli isimlerinden olan Yunus Emre Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde yaşadıktan buraya türbesi yaptırılmıştır. Ancak mezarının nerede olduğu bilinmiyor.

Gürleyik Şelalesi

Gürleyik Şelalesi Eskişehir’de gezilecek yerler denildiğinde akla gelen ilk yerlerden. Burası önemli bir turizm merkezi. Şelalenin çevresinde pek çok piknik alanı ve mesire yeri bulunuyor. Buraya geldiğinizde sadece şelaleyi görmeyeceksiniz aynı zamanda 3 kilometrelik bir parkurda mükemmel bir doğa yürüyüşü yaparak temiz havanın da tadını çıkaracaksınız. Ayrıca Gürleyik Çayı üzerinde bulunan bir başka şelale olan Subaşı Şelalesini de görebilirsiniz.

Haller Gençlik Merkezi

Eski bir meyve-sebze hali olan Haller Gençlik Merkezi yakın zamanda belediye tarafından restore edilip gençlerin hizmetine sunulmuştur. Üniversite caddesine çok yakın bir yerde olan mekân bu yüzden genellikle üniversite öğrencilerinin gittiği bir yer halini almıştır.

Eskişehir Havacılık Müzesi

Havacılık, Eskişehir ile bütünleşmiş bir olgudur. Başta havacılık okulu olmak üzere burada havacılık ile ilgili pek çok eser görmek mümkündür. Bunlardan bir tanesi de Eskişehir havacılık Müzesi. Havacılığa gönül vermiş ya da uçaklara merakı olan insanlar için burası kesinlikle ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında geliyor. Burası 1998 yılında hizmete açılmış ve içerisinde pek çok askeri ve sivil uçaklar bulunuyor. Bununla birlikte müzenin kapalı kısmında pilotların kullandıkları ekipman ve giysileri ve uçakların parçalarını görmek mümkün.

Eskişehir Kent Park

Eskişehir’de deniz bulunmuyor. Ancak bu durum Eskişehirliler için büyük bir sorun teşkil etmiyor. Sebebi ise Eskişehir Kent Park. Park içinde bulunan yapay plaj ve deniz Eskişehir halkının yaz aylarında buraya akın etmesine sebep oluyor. Plajda bulunan kumlar, gerçek deniz kumu. Bu da insanların mümkün olduğunda denizin tadını alabilmelerini sağlıyor. Plajın uzunluğu 350 metre ve hemen yanında bir de yüzme havuzu bulunuyor.

Eskişehir Hayvanat Bahçesi

2 yıllık bir süre içerisinde tamamlanan ve 2017 yılında hizmete açılan hayvanat bahçesi başta çocuklar olmak üzere her yaştan insanın ilgisini çekiyor. Ailecek buraya gelerek birlikte hoş vakit geçirebileceğiniz güzel mekanlardan bir tanesi.

Eskişehir Sualtı Dünyası

Dünyada benzerlerinin sayısı her geçen gün artan sualtı parklarından bir tanesi de Eskişehir sınırları içerisinde bulunuyor. İçerisinde önemli balık ve diğer deniz canlı türlerinin bulunduğu havuzun altından geçen bir yürüyüş yolu üzerinden yürüyorsunuz. Havuzun altından yukarıya doğru baktığınız için üstünüzde bu canlıları yüzerken görüyorsunuz. Burada bulunan en ilgi çekici balıklar ise Piranalar ve köpek balıkları. Normal şartlarda bu balıklara bir açık denizde rastladığınızda kurtulma şansınızın çok az olduğunu belirtmek isteriz. Eskişehir Sualtı Dünyası’nda bu görsel şöleni yaşayıp aynı zamanda bulunan dükkanlardan hediyelik eşyalar da alabilirsiniz.

Cumhuriyet Tarihi Müzesi

Cumhuriyet döneminin önemli müzelerinden bir tanesi olan Cumhuriyet Tarihi Müzesi’nde adında da anlaşıldığı üzere Cumhuriyet’in ilk yıllarından günümüze kadar gelen çok sayıda eseri yakından görebilmek mümkün. Bu eserler arasında özellikle Kurtuluş Savaşı temalı eserler ve Atatürk’ün özel eşyaları en çok ilgi gören eserler arasında yer alıyor. Bununla birlikte eşine az rastlanan ve daha önce görmediğiniz 130 adet Kurtuluş Savaşı fotoğrafını da müzede görebilirsiniz. Bununla birlikte cumhuriyetin kuruluş döneminde önemli görevler yapmış gemi ve uçakların maketlerini de müzede görmek mümkün.

Balmumu Heykel Müzesi

eskisehirde-gezilecek-yerler

Eskişehir’in en ilgi çekici mekanlarından bir tanesi de Balmumu Heykel Müzesi. Burası yerli ve yabancı pek çok ünlü şahsiyetin balmumu heykellerinin bulunduğu bir müze. Hem yakın tarihimize ait, hem dünyaca ünlü hem de televizyonda ün yapmış pek çok kişinin heykelini burada bulabilirsiniz.

Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Atlıhan El Sanatları Çarşısı’nın önemli bir çarşı olmasının sebebi yine Eskişehir’de çıkarılan lületaşı ile yapılmış eserlerin burada satılıyor olması. Bir başka deyişle insanlar lületaşı ile yapılmış eşyaları alabilmek için buraya geliyorlar. Bunun yanında lületaşı eserlerinin yapımına da şahit olmak için burada bulunan ustaları izleyebiliyorsunuz.

Şelale Park

Burası Eskişehir sınırları içerisinde bulunan en büyük şelaledir. Park adını da bu şelaleden almıştır. Burada ayrıca büyük piknik ve mesire alanları da bulunmaktadır. Çocuklarıyla birlikte buraya gelenler çocuklarını oyun alanlarına bırakarak pikniklerini yapabilirler. 2009 yılında kapsamlı bir tadilattan sonra hizmete açılan Şelale Park özellikle bahar aylarında en çok ziyaretçi alan parkların başında geliyor. Aynı zamanda yüksek bir noktada bulunması sebebiyle buraya gelenlere muhteşem bir manzara sunmaktadır.

Odunpazarı Evleri

eskisehirde-gezilecek-yerler

Odunpazarı Haneleri Eskişehir‘in dünya kültür mirasına eklediği en değerli yapıtlar arasında yer almaktadır. Tarihten bu yana Evliya Çelebi’nin de içerisinde yer aldığı birçok gezgin doğrulusunda övgüyle söz edilen bu mekanlar Eskişehir yönünden değerli turizm merkezlerinden biridir.
Odunpazarı Haneleri Eskişehir’in iki merkez ilçesinden Odunpazarı Belediyesi hudutları içindedir. Eskişehir’in en köklü yerleşim yeri olan bu haneler tarihsel ve kültürel değeri göz önüne alınarak belediye doğrulusunda restore edilmiştir. Daha çok kısa bir müddette de dünya genelinde üne kavuşan bu binalar Eskişehir’e yolu düşen her gezgin doğrulusunda kesinlikle görülmelidir.
Odunpazarı Haneleri tarihi Atatürk Lisesi seviyesinde kalan bölgededir. Burada muhtelif müzeler, kültürel ve ticari kıymet taşıyan mağazalar, tek kaç sahaf, dernekler ve kültür merkezleri bulunmaktadır. Bölgedeki en değerli yapıtlar arasında tarihi Kurşunlu Külliyesi ve Atatürk Lisesi sayılabilir.
Porsuk Çayı – Adalar

eskisehirde-gezilecek-yerler
Porsuk Çayı 450 kilometreye yakın tek uzunlukla Sakarya Nehri’nin en uzun koludur. Bayatçık Deresi ve Kızıltaş Suyu gibi iki kuvvetli akarsudan beslenen bu çay uzun seneler bakımsız tek görüntü çizmiş, fakat nihai senelerde süratle turistik tek kıymet durumuna getirilmiştir. İki barajı besleyen bu çay bu arada kazanın ekonomik etkenleri arasında da kuvvetli tek konuma sahiptir.

Porsuk Çayı‘nın şehir merkezine rastlayan alanlarına Adalar denilir. Adalar ili çayın ıslahıyla beraber kazanın en değerli merkezleri arasına girmiştir. Şair Fuzuli Caddesi, Hekimler Caddesi, Atatürk Caddesi, Çarşı gibi değerli merkezleri içine alan Adalar ili idari şeklinde de tek kaç semti kapsar. Hem de Adalar Eskişehir’in Odunpazarı ve Tepebaşı gibi iki merkez ilçesinden de kimi bölümleri kapsamaktadır.Kent merkezini ortadan bölen bu güzel akarsu yanısıra muhtelif eğlenmek bölgeleri, cafeler, restoranlar ve alış veriş merkezleri bulabilirsiniz.
Sazova Parkı

eskisehirde-gezilecek-yerler
Sazova Parkı olarak malum Eskişehir en devasa parkının resmi ismi Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı‘dır. Isminden de anlayabileceğiniz gibi burası classic manada inşa edilmiş tek park değildir. Türkiye’nin en orjinal parkları arasında kabul edilen parkta yapım çalışmaları halen devam etmektedir.
Sazova Parkı 400 bin metrekarelik tek alana sahiptir. Bu yanıyla Türkiye’nin birçok parkından henüz devasa olma özelliğine sahiptir. Içinde lokanta ve kahve haneleri, Masal Köşkü, Uzay Hanesi, Sualtı Dünyası, Amfi Tiyatro, Bilim Tecrübe Merkezi, Korsan Gemisi, gezi ve oyun alanları barındıran bu park minimum yarım gününüzü ayırarak gezmeniz lüzumlenen tek yerdir. Isterseniz Sazova Parkı içerisinde bulunan fiyatsız gezi treni ile de parkı gezebilirsiniz.