Erzurum’da Gezilecek Yerler

Erzurum’da Gezilecek Yerler

Lalapaşa Camii
Kıbrıs Fatihi olarak tanınmış ve tek devre ErzurumBeylerbeyi olan Lala Mustafa Paşa doğrulusunda yaptırılmıştır.
Erzurum’un kent ortasında Yakutiye Medresesi’nin doğu bölümünde tespit edilen cami, asalında tek külliyenin ögesidir ve Mimar Sinan Yapıtları arasında gösterilir.
Klasik Osmanlı camilerinin örneklerinden olan Lalapaşa Camii’nin ortadaki ana kubbesi dört ayak doğrulusunda taşınmaktadır. Avlusuz inşa edilmiştir ve Merkezi tasarılı binalar arasındadır. Son zamanlarda ise işlevselliğini hala korumakta olup, turistik ziyaretlere de ev sahipliği yapmaktadır.
Erzurum Saat Kulesi
Erzurum’un tarihsel sürecine eşlik eden ve kentin simgelerinden bir tanesi olan Saat Kulesi, 1124-1132 yıllarıyla tarihlendirilmektedir.
Kule, İç Kale Camii’ne minare olarak yaptırılmış olsa da gözetleme kulesi şeklinde de kullanılmıştır. Toplum arasında Tepsi Minare ve Kule olarak adlandırılmaktadır. Kuledeki saatin hangi devre yerleştirildiği ile ilgili net tek malumat bulunmamakla birlikte; 1843 seneninden evvel konulduğu ön görü edilmekte. Ama ilk eklenilen saat Kırım muhabereyi esnasında Ruslar doğrulusunda sökülmüş olup, günümüzdeki saat ise 1877 seneninde Londra’da yapılmış olan ve İngilizler doğrulusunda armağan edilen saattir.
Erzurum Saat Kulesi’nin yapımında kırmızı tuğla kullanılmıştır. Taş kural üstünde yuvarlak gövdeli tek mimariye sahiptir.
Pasinler Kaplıcası
Erzurum’un termal zenginliğinin devasa bir kısmını oluşturur Pasinler Kaplıcası.
Şehir merkezine 43 kilometre olan kaplıca ili, Pasinler Belediyesi hudutları içinde yer alır ve Erzurum’un en devasa çekim kaynağını oluşturur. Zira sene içinde çoğu turist kaplıcalar için Erzurum’u seçenek etmekte. Alanda birkaç termal otel bulunuyor. Pasinler Kaplıcası’nın mineralli suları romatizmaya, ortopedik hastalıklarına, mafsal, kireçlenme, deri ve solunum sistemi rahatsızlıklarına deva olmakta.
Kaplıca ilçesinde her ne kadar konaklama sorunu yaşanmasa da erken rezervasyon önemli. Zira kimi dönemlerde (özellikle bahar ve yaz ayları) kaplıcalara alaka yoğunlaşıyor.Erzurum Kalesi’nin dört kapısından bir tanesidir İstanbulkapı. Şu zamana kadar kadar gelmiş, ama şuana kadar tanıtımı yapılmayan bir kalıntıdır.
Osmanlı devresi yapıtları arasındaki İstanbulkapı, son günlerde Yakutiye Belediyesi doğrulusunda onarımlar görmektedir. Turizme kazandırılması beklenilen İstanbulkapı, Fosfor Mustafa Paşa doğrulusunda 1876-1877 senelerinde inşa edilmiştir. bir özelliği henüz bulunmaktadır İstanbulkapı’nın. Mustafa Kemal Atatürk bu kapıdan girmiştir Erzurum şehrine.