Erzincan’da Gezilecek Yerler

Kadıgölü


Erzincan-Kemaliye’de tespit edilen Kadıgölü, soğuk su kaynaklarıyla ve yeşilin her tonunu barından doğasıyla kentin en sevgi dolu köşelerinden bir tanesidir ve tek Erzincan gezisine kesinlikle dahil olmalıdır.
Kadıgölü, yüksek ve kayalık dağlardan gelmekte olan yeraltı suyudur. Külüstür dönemlerde Kemaliye ilçesinin elektrik üretimi Kadıgölü’nden karşılanırdı. Kadıgölü’nde alabalık yetiştirme tesisi vardır. Son günlerde yeniden elektrik imalatının sağlanması için çalışmalara başlanmıştır.
Mama Hatun Kervansarayı


Altıntepe Ören Yeri’yle, Köroğlu Mağarası’yla, Otlukbeli Gölü’yle, Ekşisu Kaplıcası’yla ve başka bütün tarihi-doğal güzellikleriyle keşfedilmesi lüzumlenen şehirlerden biridirErzincan.
Bu tarih kokan şehre tek gün yolunuz düşerse, devasa tek yapı kompleksi olan Mama Hatun Kervansarayı’nı gezmeyi sakın unutmayın. Erzincan’ın Tercan kazası tarihi kalıntılar yönünden epey zengin. Bu ilçede çoğu tarihi kıymeti görebilme olanağı yakalayabilirsiniz. Sizlere Tercan bölgesinde tespit edilen ve tarihi Saltuklulara uzanan Mama Hatun Türbesi’nden bahsedeceğiz.
Kervansaray, Mama Hatun Türbesi’nin defa yakınında bulunmaktadır.Mama Hatun Türbesi’nin yanısıra kervansaray ve hamam bulunmaktadır. Türbenin mimarisi başka türbelerden henüz farklıdır. Kendisine has tek mimarisi olan türbenin bedeni dilimlidir. Bedeni silindiriktir ve bedeninin üzeri dilimli konik tek külahla kapatılmıştır.Erzincan’da görülebilecek başka tarihi mekanlar arasında Tercan ilçesindeki Abrenk Kilisesi ve Üzümlü ilçesindekiAltıntepe Ören Yeri’dir.
Gülabibey Camii


Erzincan’ın tarih kokan ilçelerinden bir tanesidir Kemah ilçesi. Şayet tek gün yolunuz düşerse Kemah’a ziyaret yerlerinize Gülabibey Camii’ni dahil etmenizi öneririz.
Gülabibey Camii, Buyruk Gülabibey doğrulusunda 1454 seneninde inşa ettirilmiştir. Caminin üç kitabesi bulunmaktadır. Kitabenin biri yapılış devresine, biri tamir yapıldığı devreye aittir. Nihai kitabenin ise camiyle ilgisi olmayı, farklı tek yerden camiye getirilmiştir. Gülabibey Camii’nin mimarisi kare planlıdır. Yapımı esnasında moloz ve kesme taş kullanılmıştır.Şehrin tarihi yapılarından bir tanesi olan cami, sene içinde Erzincan-Kemah’a gelen turistler doğrulusunda ziyaret edilmektedir.