Erciyes Kayak Merkezi

ERCİYES’E NASIL GİDİLİR

Karda Sucuk Ekmek Keyfinin En Leziz Örneği

Sucuğu, pastırması, tüccarı, ticari zekası, mantısı ile meşhur Kayseri’nin doğal güzellikleri, yaylaları, mutfağı ve tarihi birikiminin yanında turistik olarak en değerli noktası Erciyes Kış Merkezi. Türkiye’nin en büyük ve en özel kış tesislerinden olan Erciyes bizim de en zevkli snowboard tatillerimizi geçirdiğimiz bölgelerden. Özellikle toz kar yapısı, geniş pist alanları ve sakin yapısı sebebiyle Türkiye’nin en güzel kayak pistlerinden biri sayıyor ve kendisini seviyoruz. Yıllardır devam eden Erciyes Master Planı’nın bir gün bitmesi umuduyla, ister sömestre tatili için, ister tüm kış keyifli bir hafta sonu kaçamağı için, isterseniz de civar illerden günübirlik kar keyfi için haydi Erciyes turuna.

Erciyes Kayak Merkezi’nin; 2009’da Barış’ın Taflan’a ilk kez snowboard öğrettiği pist olması sebebiyle de gönlümüzde yeri ayrıdır.

Ayrıca Erciyes’te, alternatif kış sporlarından snowkite (uçurtma kayağı) da yapılmakta. Aletli kar sporları dışında yürüyüş ve bisiklet için de parkurlar bulunmakta.

Gitmişken löp löp yiyeceğiniz Kayseri sucuklarından bize de yollamak isterseniz bize ulaşın, adresimizi verelim çünkü Kayseri’den kargo ile sucuk&pastırma gönderimi çok kolay, siz sadece parasını ödeyin, firmalar halleder, biz de afiyetle yeriz.

Erciyes Kayak Merkezi

ERCİYES’E NASIL GİDİLİR

ERCİYES’E NASIL GİDİLİR

Erciyes Kayak Merkezi’ne günübirlik veya hafta sonu turları düzenlendiği gibi kendi kendimize de kolaylıkla gitmek mümkün. Önce il merkezine bi’ varalım;

Kayseri’ye Ulaşım:

Biz gibi uzaklardan gelenler için Kayseri Erkilet Havalimanı hizmet veriyor. Kayseri Havalimanı’na İstanbul, İzmir ve Antalya’dan her gün çok sayıda direkt karşılıklı uçuş var. Diğer uzak illerden de aktarma mümkün. İstanbul – Kayseri uçakla 1 saat 20 dakika civarı. İzmir Kayseri uçakla 1 saat 35 dakika sürüyor.

Kara yoluyla tüm Türkiye’den tarifeli otobüslerle Kayseri’ye gitmek kolay ve mümkün. Örneğin Ankara Kayseri arası mesafe 317 km. ve otobüsle 6 saat; Adana – Kayseri arası 310 km. ve otobüsle 4,5 saat kadar sürüyor. Konya – Kayseri arası mesafe yine 310 km. kadar ve otobüsle 6 saat kadar sürer. Adana’nın yakın mesafede daha kısa sürmesi yol durumundandır. Her yerden Kayseri’ye trenle ulaşım da mümkün.

Kayseri Merkezden Erciyes’e Ulaşım:

Kayseri il merkezinden Erciyes Dağı 30 km civarı mesafede. Kayseri Erkilet Havalimanından, Erciyes ise 29 km ve süre 1 saati çok az geçiyor. Otogardan da yine aynı. Kayseri Tren garı ise mesafeyi 15 dakika daha kısaltacak şekilde Erciyes’e daha yakın.

Otellerin shuttle servisleri ve ticari taksi kullanabileceğiniz gibi sömestre tatili döneminde Belediye’nin otobüsleri var. Ayrıca sürekli çalışan Develi Minibüsleri ile de Erciyes’e en ucuz şekilde ulaşım sağlanabilir. Her yarım saatte bir hareket eden Develi dolmuşları Seyit Burhanettin Mezarlığı’nın karşısından kalkmaktadır. Erciyes Caddesi üzerinden Hisarcık ile devam eder. Bize her seferinde Develi Köyü’nün ev sahipleri ile yerel ulaşım imkanı doğurduğu için de bu hattı ayrıca seviyoruz. Dönüşte birkaç kişi birleşirseniz dağda hizmet veren ve bürosu bulunan Erciyes Taksi de uygun fiyatlı ve hızlıdır.

ERCİYES PİST ÖZELLİKLERİ

ERCİYES PİST ÖZELLİKLERİ

Doğal olarak toz kar özelliğiyle benzersiz olan Erciyes’te neredeyse tüm pistlerde suni kar uygulaması da bulunuyor. Sezonu tümüyle açık tutmaya çalışan işletmeciler, belediye ve valilik iş birlikteliğiyle Erciyes’te kayak yapmak zevkli bir hal alıyor. İklimin sert geçtiğini düşünürsek ne yazık ki sıklıkla hava muhalefetinden pistlerin kapanma durumu görülebiliyor. Her seviyeye uygun çok sayıda pist ve çok sayıda lift bulunan tesisin uzunluk sırasına göre genel lift listesi şöyle.

 • 2736 m Divan kapalı kabin oturaklı
 • 2225 m Hitit Tepe kapalı kabin oturaklı
 • 2173 m Kültepe kapalı kabin oturaklı
 • 1853 m Keven kapalı kabin oturaklı
 • 1613 m Ottoman kapalı kabin oturaklı
 • 1602 m Tekir Gondol
 • 1589 m Karakulak açık kabin oturaklı
 • 1434 m  Sırt açık kabin oturaklı
 • 1400 m Zümrüt2 açık kabin oturaklı
 • 985 m Kaniş açık kabin oturaklı
 • 902 m  Yalçın açık kabin oturaklı
 • 725 m Kartın açık kabin oturaklı
 • 2495 m Lifos Gondol
 • 300 m Hacılar kapalı yürüyen bant sistemi (baby lift)
 • 200 m kapalı yürüyen bant sistemi (baby lift)
 • 200 m Hisarcık kapalı yürüyen bant sistemi (baby lift)

Her zorluk seviyesinde (başlangıç, kolay, orta, zor…) onlarca pist bulunuyor. En kısası 243 metre olan pistlerin en uzunu 5138 metre.

ERCİYES’TE SNOWKITE (Uçurtma Kayağı)

Erciyes master planı çerçevesinde ileride daha da gelişecek olduğunu düşündüğümüz tesislerde aşırı ve düzenli rüzgar yapısı ve ağaçsız kesintisiz pist ortamının elverişliliği nedeniyle sezon boyunca snowkite yapılabilmekte, isteyenler için snowkite malzemeleri kiralanamakta. Ayrıca snowkite eğitimi de verilen Erciyes’in bu özelliği uluslararası kabul görmüş, ve snowkite pistleri resmi statüye kavuşmuştur.

ERCİYES OTELLERİ, KAYAK ODALARI

ERCİYES OTELLERİ, KAYAK ODALARI

Elbette çok uygun fiyatlarla Kayseri il merkezinde konaklayarak günü birlik git-gel yapmak mümkün ve kolay. Bunun için Kayseri otelleri fiyatlarına bakmak lazım, yol maliyeti ve yorgunluğunu da ekleyince karar sizin. Erciyes’te konaklamak için, kayak merkezinin büyüklüğüne göre oldukça fazla sayıda seçenek mümkün. Mirada Del Lago otel, ACE Erciyes Oteli, Grand Eras Oteli ve Bülent Otel ile Erciyes Üniversitesi uygulama oteli bulunurken aynı zamanda Mirada’nın ekonomik seçeği Mirada Del Monte de hizmet veriyor. Birçok hizmeti ana otele bağlı olarak alırken daha yatakhane tarzı ve özellikle öğrenciler için Erciyes’te ucuz konaklamak için bir fikir olarak aklınızda olsun. Biz kalmıştık.

Erciyes’te ayrıca Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü’ne, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ve Jandarma Genel Komutanlığı’na bağlı tesisler de var ama bunlarda nasıl kalınıyor biz bilmiyoruz.

Tüm otellerin kayak odaları ve ortak kullanım kayak odaları mevcut. Hepsinin fiyatı Türkiye ortalamasında veya bir tık altında. Her türlü kayak ve snowboard malzemesi kiralama imkanı da, kızak ve çocuk oyun araçları da var. Günlük v.s. kiralama yapılabiliyor.

ERCİYES  HAVA DURUMU, ERCİYES KAR KALINLIĞI

Kayseri ve Erciyes hava durumu açısından genelde üzücü olabiliyor. Ağaçsız sayılabilecek pistlerin olduğu bölge genelde soğuk ve rüzgarlı. Ayrıca 2014’te olduğu gibi kar yağışının kısıtlı olduğu dönemlere de denk gelmek mümkün. Neyse ki yapay karla bu hallediliyor. Erciyes’te kar kalınlığı ise aktif sezonda oldukça yeterli. Hem biz gibi snowboardcular, hem de kayakçılar için ortak zevklere ve ihtiyaçlara hitap edebilen kar kalitesini görebiliyoruz.