En Ucuz Otel Bulma Yöntemleri

otel arama

En Ucuz Otel Bulma Yöntemleri

Interrail

En Düşük Fiyata En İyi Otel Alternatifleri

Yurt dışı seyahatleri sırasında en uygun ve ucuz oteli bulmak için çoğumuz birkaç klasik otel rezervasyon sitesini gezip, fiyata göre sıralayıp, beğendiklerimizden bir oteli seçeriz. Keşfetsene’nin seyahat rehberinde bundan bir adım ötesine geçmeyi amaçlıyoruz. Amacımız basit, kalitesinden bağımsız, bir otel odasını nasıl en ucuza satın alırız ?

Yurt dışı seyahatlerinde ucuz otel bulmak için ilk seçenek, başta yazdığımız gibi bilindik bir rezervasyon sitesinden uygun fiyatlı düzgün puanlı bir otel seçip hayata devam etmek. Bunu tercih eden arkadaşları kutluyor ve iyi yolculuklar diliyoruz. Kalanlarla en ucuz ve uygun oteli bulmak için adım adım ilerleyelim.

hostel

Otel fiyatları değişken midir?

Uçak biletleri ararken skyscanner ve momondo gibi siteleri kullanmaya alıştık. En ucuz uçak biletlerini farklı kaynaklardan sıralayarak gösteren bu siteler çok işimize yarıyor, peki otel fiyatları da bu şekilde değişkenlik gösterir mi? Şöyle düşünelim hiç gittiğiniz bir otelde resepsiyonda yazan otel liste fiyatını ödediniz mi? Pek sanmıyoruz! Otel fiyatları, uçak fiyatlarından daha fazla değişkenlik gösterebilir ve koşullara göre pazarlığa daha fazla açıktır.

Online otel rezervasyon şirketleri otel ücretlerinden yaklaşık %10-%30 komisyon alır, bu demek oluyor ki otel rezervasyon siteleri arasında da aynı otel odası için önemli farklılıklar oluşabilir.

Birçok otel rezervasyon şirketi ve bazı otellerin kendi web siteleri en iyi fiyat garantisi verir. Kimisi de ek olarak uzun süreli konaklamada indirim, sadakat programları gibi seçeneklerle bizi cezbeder.

Bir de “anlık fırsat” diyebileceğimiz, klasik otel arama sitelerinde hiçbir zaman bulamayacağınız fiyatlara satış yapan alternatif otel satış kanalları vardır. En ucuz otel odasını bulmak için hepsine değinmeye çalışacağız.
otel

Nasıl ucuz otel bulunur?

Hayallerimizdeki oteli öncelikle otel rezervasyon sitelerinde arayacağız.

İpucu: Aramaya başlamadan önce tarayacınızı “incognito” (gizli pencere) olarak açın veya biliyorsanız cookie’lerinizi temizleyin. Birçok site, arama geçmişinizi kaydedip daha yüksek fiyat gösterebilir. (Hrrr! Çakallar)

1. Otel Kıyaslama Siteleri

İlk durağımız HotelsCombined. Benzer başka siteler de var ama şimdiye kadar en memnun kaldığımız otel kıyaslama sitesi Hotels Combined. Hotelscombined nedir diyene hemen söyleyelim; “Hostelbookers, booking.com, hotels.com gibi birçok büyük otel satın alma sitesindeki en uygun fiyatı kıyaslayarak gösteren bir uygulamadır.” Orijinal siteye ayrı olarak girip fiyatı tekrar görmekte her zaman fayda var. Bu site başka kaynaklardan beğendiğiniz bir otel için en uygun fiyatı yakalamak için de ideal bir seçenek.

Çok uğraşmak istemeyenler HotelsCombined.com‘da beğendiği otel için farklı sitelerde bulabileceği en ucuz otel fiyatını yakalayıp rezervasyonunu tamamlayabilir. Biz şansımızı biraz daha zorlayacağız.

ucuz otel bulma

2. Sadakat Programları

Bazı otel arama siteleri uzun vadede kâr ettirecek yöntemler sunmaktadır. Sık seyahat edenler için konaklama indirimi sağlayan sadakat programları avantajlı olabilir.

Hotels.com Promosyonu

Hotels.com satın alacağınız her 10 gecelik konaklama için bir gece bedava konaklama hediye eder. Detaylarını sitesinden inceleyebilirsiniz.

Tingo Promosyonu

Trip Advisor‘un girişimi olan sitenin çok ilginç bir uygulaması vardır. Gezgin, oteli satın aldıktan sonra otelin fiyatı düşerse aradaki miktarı otomatik olarak üyeye iade ediyor. Satın aldığınız otelin fiyatında için herhangi bir zaman, herhangi miktarda fiyat düşüşü olursa aradaki miktar iade ediliyor. İade tutarında ve kaç kez iade edilebileceğine dair hiçbir kısıt yok.

otel fiyatları

3. Konaklamada en iyi fiyat garantisi

Bazı otel arama siteleri ve otellerin kendi siteleri “en iyi fiyat garantisi” veriyor. Örneğin yukarıda bahsettiğimiz Tingo, aynı oteli başka bir sitede daha ucuza bulursanız fiyatı eşitleme garantisi sunuyor.

Bazı büyük oteller zincirleri, kendi web sitelerinden daha uygun fiyata odalarını bulursanız, daha ucuza bulduğunuz tutar üzerinden indirim yapıyor. Örneğin Marriot otellerinde 150$’a bulduğunuz odayı booking.com‘da 100$’a yakaladınız. Marriot, daha iyi fiyat üzerinden %25 indirim yapıyor ve odayı 75$’a alabiliyorsunuz.

Büyük otel markalarından (Hilton, Hyatt, Intercontinental, Radisson, Holiday Inn vb.) birinde konaklayacaksanız her zaman otellerin kendi sitelerini kontrol etmekte fayda var. En iyi fiyat garantisinden, bedava akşam yemeğine daha uygun fiyatlar veya avantajlar yakalayabilirsiniz.

Not: Şu ana kadar geleneksel yöntemleri tamamladık. Buradan sonrası yüksek sezonlarda ucuz otel bulma, pahalı şehirlerde uygun otel bulma, ani otel bulma ve çok büyük fiyat farklarıyla yıldızlı otellerde konaklamak için faydalı olacaktır. 

otel arama

4. Gizli Konaklama Fırsatları

Bu ilginç yöntemde gideceğiniz yeri ve tarihleri seçtiğinizde otel isimlerini görmüyorsunuz. Sadece otelin bölgesi, kaç yıldızlı olduğu, değerlendirme puanı ve oda koşulları yer alır ve satın alma işlemini tamamlayana kadar hangi oteli aldığınızı görmezsiniz. Fiyat avantajı kadar maceracı bir yanı da var sanki. Bu uygulamayı sunan en iyi otel siteleri;

  • Hotwire
  • lastminute.com

Hotwire üzerinden bir örnek yapalım;

Öncelikle İstanbul’da istediğiniz tarihler arasında otel arıyorsunuz.

hotwire otel bulma 2

Sonrasında örneğin Taksim bölgesini ve Taksim’deki 3 yıldızlı otelleri seçip, isterseniz başka özellikler de ekleyip aramanızı sonlandırabilirsiniz;

hotwire otel bulma 1

Yüksek sezon dönemleri, otellerin çok pahalı olduğu şehirler ve lüks otel konaklamalarında çok faydalı olabilecek bir yöntem.

Dezavantaj olarak aldığınız oteli değiştiremiyorsunuz ve rezervasyonu iptal edemiyorsunuz.

İpucu 1: İyi fırsatlar genellikle daha yakın tarihlere yakalanıyor.

İpucu 2: Birkaç mini çakallıkla yakalayacağınız gizli oteli deşifre etmek mümkün. Hotwire ve lastminute.com sitelerinde sunulan değerlendirme puanları TripAdvisor’dan alınıyor. Aynı bölgede aynı puanda olan otelleri TripAdvisor’den kontrol edebilirsiniz. Sitede yazan gerçek fiyat da önemli bir ipucu. Bu verilerle TripAdvisor’daki otelleri araştırıp hangi oteli alacağınızı satın almadan öğrenebilirsiniz.

ucuz otel rezervasyon

5. Teklif Verme

Türkiye’den bir girişim olan sondakka.com ile seçtiğiniz otellere, sunduğu fiyattan daha da ucuza konaklamak için teklif sunabiliyorsunuz. Öncelikle istediğiniz şehirde, istediğiniz oteli geleneksel arama sitelerinde olduğu gibi buluyorsunuz. Sondakka gösterdiği fiyatlar için en iyi fiyat garantisi sunuyor. Direkt satın da alabileceğiniz fiyat üzerinden otele ödemek istediğiniz tutarı teklif ediyorsunuz. Otel teklif ettiğiniz tutarı kabul ederse rezervasyonunuz tamamlanıyor, kabul etmezse aynı otele ya da başka otellere teklif verebiliyorsunuz. Otel, dönemsel olarak doluluğuna göre daha ucuz otel tekliflerini kabul edebiliyor, ortalamada %15-20 arası indirimle satın alabilmek mümkün.

ucuz otel bulma

5. Açık Artırma

Açık artırma ile otel satma hakkını sadece Priceline.com sunmakta. Sistem basitçe şöyle işliyor;

Konaklamak istediğiniz şehirde belirlediğiniz bölgeyi, otelin yıldız sayısını giriyorsunuz ve ödemek istediğiniz tutarı giriyorsunuz. Eğer eşleşen bir otel seçeneği bulunursa otomatik olarak satın almış oluyorsunuz. Eğer eşleşme olmazsa aynı bölge ve yıldız kategorisi için tekrar fiyat teklifi vermek için 24 saat beklemeniz gerekiyor.

Ucuz otel bulmak için kullanılacak bu yöntemle konaklamada en iyi fiyatı yakalamak ayrı bir uzmanlık alanı, şimdilik işlemler basitçe nasıl ilerliyor onu anlatalım;

Öncelikle istediğimiz şehri, günleri, konaklayacak kişi sayısını, bölgeyi ve otel yıldız kategorisini girip, konaklama fiyatını belirliyoruz;

priceline_start_son

Taksim bölgesinde 4 yıldızlı bir hotel için 50$’la açık artırmaya girdik.

priceline_60

Sonrasında kredi kartı bilgilerimizi giriyoruz ve 50$’a Taksim’de 4 yıldızlı bir otel seçeneği varsa, otomatik olarak satın almış oluyoruz.

Eğer alamazsak aynı tarihlerde, dediğimiz gibi aynı bölge ve yıldız kategorisi için yeni teklif vermek için 24 saat beklemek gerekiyor.

Dezavantaj olarak;

  • Atanan oteli değiştiremiyor, iade edemiyoruz.
  • Uzun süreli konaklamalar için her zaman iyi fiyat yakalamak güç.
  • Farklı odalarda kalacak birden fazla grup olarak seyahate çıkıyorsanız pek uygun bir yöntem değil.

İpucu 1: Yalnız seyahat etmiyorsanız, farklı kişilerle teklif vererek teklif hakkınızı arttırabilirsiniz. Birinizin teklif verilirken otel rezervasyonunun bir kişinin ismiyle olması yeterli.

İpucu 2: Bölge veya yıldız değiştirerek yeni teklif yapabileceğinizi belirtmiştik. İstediğiniz bölge için aynı yıldız kategorisi hiç bulunmayan bir bölge bulup, tekrar teklif yapabilirsiniz. Diyelim ki Taksim’den 5 yıldızlı bir otel için teklif verdiniz ve kabul edilmedi. 5 yıldız bulunmayan (örneğin Üsküdar) bölgesi ile Taksim’i beraber seçip 5 yıldızlı otel için fiyatınızı yükselterek tekrar teklif verebilirsiniz. (Evet biz de az çakal değiliz)

İpucu 3: Açık arttırma için vereceğiniz ücrette yukarıda anlattığımız Hotwire sitesini referans alabilirsiniz. Örneğin Taksim’de 4 yıldızlı otel ararken Hotwire’de aynı kategoride en uygun fiyat 60$. Priceline’da hedefiniz bu fiyatın altına inmek olsun. İnemezseniz Hotwire’da bulduğunuz seçeneği alırsınız.

Tecrübelerimizle ucuz otel yöntemlerinin anlatmaya çalıştık. Keşfetsene’nin ekonomik gezi ana notlarını okumayı unutmayın. Şurada: Ucuz tatil nasıl yapılır? Anlattığımız yöntemlerle ilgili deneyimlerinizi ve varsa kullandığınız başka yöntemleri aşağıya yorum olarak paylaşarak bizi mutlu eder, bizi ve diğer okurlarımızı bilgilendirirsiniz.