EMEKLİ OLUNCA YAŞANACAK SAHİL KASABALARI

Akçay

Emeklilik hayali iki türlü olur. Emekli olduktan sonra dünyayı gezme hayali kuranlar ve sakin, sessiz bir sahil kasabasına yerleşip, müstakil evinin bahçesinde domates yetiştirmeyi düşleyenler… İkinci kısma sesleniyoruz biz. Yaşamını özellikle kalabalık şehirlerde sürdüren, ömrünün bir parçasını her gün trafikte yitiren ve ruh emici gökdelenlerin arasında oksijenin bir gıdısına muhtaç kalan bizlerin, emekliliğimizde daha dingin bir hayat sürme isteğimiz hiçbir biçimde sıkıcı karşılanmamalı. İş hayatına senelerini adamış, 30-35 yıl özel sektöre ya da devlete hizmet vermiş büyüklerimizi düşündük, emekli olduktan sonra yaşanabilecek sahil kasabalarını sizler için araştırdık.

EMEKLİ OLUNCA YAŞANACAK SAHİL KASABALARI

Emekli Olunca Yaşanacak En Güzel Sahil Kasabaları

Akarca

Akarca sahil kasabası

Çoğu insan Akarca’yı bilmez. Çünkü sabahın ilk ışıklarına dek burada eğlenceler yoktur. Sadece buz gibi bir deniz ve dingin bir yaşam sürmeyi tercih eden emekli büyüklerimiz vardır. Yazlıkçıların genelde mekanı olan Akarca, İzmir’in Seferihisar ilçesinde yer alır. Bu güzide sahil kasabasına Ege Denizi’nin en berrak hali bahşedilmiş desek yeridir. Emekli olunca Ege’de yerleşilebilecek en güzel sahil kasabalarından birisidir Akarca…

Bademli

Bademli

Maldivler’e eğer emekli ikramiyenizi yatırmak istemiyorsanız, Bademli köyü’nü ikinci seçenek olarak düşünebilirsiniz. Niye mi böyle söylüyoruz, çünkü Bademli’deki deniz o gördüğünüz Maldivler’deki okyanustan farksız. Malum, zamane gençliğinin olması da popüler olamamasının nedenidir. Unutmadan İzmir’in Dikili ilçesinin güneybatısında Bademli’nin olduğunu da belirtelim.

Çukurbağ

Çukurbağ

Eğer hayatımı sessiz ve sakin süreyim, domatesimi ekeyim ancak eğlenceden de sıkıldığımda çok uzak kalmayayım diyorsanız eğer Çukurbağ Yarımadası’na o zaman yerleşebilirsiniz. Çukurbağ Meis Adası insanı manzarasıyla büyülüyor. Bu duruma torunlarınız da sevinecektir.

Bozburun

Bozburun

Muğla yöresinde, Marmaris’e yakın, sahil kenarında küçük bir balıkçı kasabası… Marmaris gibi gece sabaha kadar eğlenenlere değil, sakin ve huzurlu bir tatil yapacaklara hitap eder Bozburun… Yıldızları denizin üstünden izleyebileceğiniz kadar sakin, tatil yörelerine benzemeyen şirin bir kasabadır. Emeklilik için harika denizi, huzurlu atmosferi ile farklı bir tercih olacaktır…

Güzelçamlı

Güzelçamlı

O hep özlediğiniz bakir doğaya en sonunda kavuşacağınız bir yer. Aydın’ın Kuşadası ilçesinde bulunan Güzelçamlı, en yüksek oksijene sahip dünyadaki sayılı yerlerden biridir. hani nefesimizi gökdelenlerin arasında alamıyoruz dedik ya bu yönden Güzelçamlı ömürlük bir terapi niteliğinde diyebiliriz.

Badavut

Badavut

Eğer aradığınız yer ıssız, daha da ıssız bir yer ise Sarımsaklı Badavut’a tası tarağı toplayıp yerleşebilirsiniz. Gözünüzü ıssız diyerek de korkutmayalım. Ayvalık Sarımsaklı’ya çok yakınsınız. Sarımsaklı sahilinin son noktası olarak belirtebiliriz.Muhteşem denizi ve çok güzel plajı vardır. Hatta Badavut Koyu olarak adlandırılır bu koy… İstediğinizde, canınız sıkılınca iki çift laf edecek insanlar bulabilirsiniz.

Akçay

Akçay

Kazdağları’nın dibinde yer alan harika bir sahil kasabası arayanlar için Ayvalık/Akçay önerilebilir.  Tertemiz havası, muhteşem atmosferi ile emekliler için son zamanların gözde yerlerinden birisidir Akçay…

Mazı

Mazı

Genelde emeklilik hayalleri Bodrum üzerinden yürüyor. Her 5 insanın 3’ünün özellikle domatesi hep Bodrum’da yetişiyor. Bodrum’un yaz aylarında ne kadar kalabalık olduğunu söylememize gerek yok. Ancak mazı öyle değil tabi. Emeklilik hayalini Bodrum’da kuranların, kesinlikle yaşaması gereken bir cennet köşesidir.

Palamutbükü

Palamutbükü

Cenneti yeryüzünde arıyorsanız aradığınız yerin Palamutbükü olduğunu söyleyebiliriz. Belki evet domates yetiştiremeyebilirsiniz ancak badem ağacını bol bol ekebilirsiniz. Datça’nın en huzurlu köşelerinden olan Palamutbükü’nde gençliğinizi yeniden hissetmeniz olasıdır.

Akyaka

Akyaka

Doğal güzelliklerin hem ortasında hem de insanlarla iç içe bir emeklilik hayali kuruyorsanız, Akyaka Gökova’nın büyülü dünyasını da bizce kolaçan edin. Akyaka, Gökova Körfezi’nin en şahane koyları yer alır, belki de kim bilir bir pansiyon işletmeye başlar ve hayatınıza farklı renkler katarsınız.

Turunç

Turunç

Sessiz sakin bir köşede kışı geçireyim, etrafım yazın da cıvıl cıvıl olsun diyorsanız, Marmaris’te bulunan Turunç’taki müstakil evinizin hayalini şimdiden kurmaya başlayın deriz. Bolca yaz aylarında turist akınına uğrayan Turunç’ta, kışın da herkes birkaç pansiyon dışında köşesine çekiliyor. Üzerinizden yılların yorgunluğunu atmak için Turunç biçilmiş kaftandır.

Köyceğiz

Köyceğiz

Köyceğiz, son zamanlarda dikkat ediyoruz da gittikçe popüler olmaya başladı. Tarihi doku ve doğal güzelliklerin bu kadar uyumlu olduğu daha kaç yer var ki ülkemizde? Hem tarihe ilgi duyuyorsunuz hem de sessizliği seviyorsunuz, Köyceğiz üzerinden emeklilik hayali kurmaya devam etmenizi tavsiye ederiz.

Sokakağzı

Sokakağzı

Nerede yaşıyorsun bey amca?’ diye ileride sorduklarında ‘Ege’nin en uç noktasında yaşıyorum delikanlı’ yanıtını verdiğinizi hayal edin. O an işte, bir delikanlının emeklilik hayaline yön vermiş olmanın haklı gururunu yaşayacaksınız. Assos bizim için bir inci tanesinden daha değerlidir ve bizim de şirin bir sahil kasabası olan Sokakağzı emeklilik hayallerimizi süslüyor.

Söğüt

Söğüt

Biraz konumu sapa kabul ediyoruz. Ama bu güzelliğini Söğüt, böylesine ulaşılabilmesi güç bir yerde olmasına borçlu. Söğüt, Marmaris’in en büyük köyüdür. Sessiz bir yer olmasına karşın çarşısı, her daim cıvıl cıvıl ve capcanlıdır. Hem insanlarla iç içe hem de onlardan kendinizi bu denli soyutlayabileceğiniz başka bir yer daha var mı bilmiyoruz.

Şile ve Ağva

Şile ve Ağva

İstanbul’a yakın bir sahil kasabasına yerleşmek isteyenler için Şile ve Ağva da tercih edilebilir. Şile , Ağva’ya göre daha büyüktür.  Huzur arayanlar için Ağva çok farklı bir seçenek olabilir…

Son olarak, en üstteki resim nereye ait derseniz, Karaburun… Karaburun, Mordoğan gibi yerler de bu listede olmalılar ama şimdilik listemizi burada bitiriyoruz…