Edirne’de Gezilecek Yerler

Edirne’de Gezilecek Yerler

14Gökçetepe Tabiat Parkı
Edirne’nin Keşan bölgesinde tabii kalmayı başarabilmiş, gizli cennetlerden bir tanesidir Gökçetepe Doğa Parkı. Marmara ve Ege denizi arasında tek köprü meydana getiren, dünyada kendisi kendisini temizleyebilen ve berraklığıyla görenleri kendisine hayran bırakan Saros Körfezi’nin yegane incilerinden bir tanesidir aynısı zamanda.
Uçsuz bucaksız koyları, binlerce m2 çam ormanlarıyla Gökçetepe Doğa Parkı sanki tek tabiat harikası olarak karşımıza çıkıyor. Uygulanan incelemelera göre, Gökçetepe Doğa Parkı’nda tespit edilen havadaki gaz oranındaki ahenk, astım ilk olarak olmak suretiyle birçok alerjik rahatsızlığa da deva oluyormuş.Son günlerde uygulanan tertip etmelerle beraber Gökçetepe Doğa Parkı, sanki tek tatil cenneti durumuna geldi. Bilhassa kamp alanları, restoranları, plajları ve organik besin piyasası ile doğaseverlerin vazgeçilmez rotalarından biri oldu Gökçetepe Doğa Parkı
Tüm bunların yanında Gökçetepe Doğa Parkı dalış sporu meraklılarının da epey alaka gösterdiği tek bölge. Öyle ki, su altı güzellikleriyle meşhur Saros Körfezi’nde dalış tadını imtiyazlı kılıyor Gökçetepe Doğa Parkı.
Yamaç paraşütü, offroad ve izcilik gibi birçok tabiat sporu için elverişli tek yapıya bulunduran Gökçetepe Doğa Parkı’nda hem huzura doyabilir, hatta birbirinden eğlenceli aktivitelere katılarak ruhunuza enerji depolayabiliriz.
Lozan Anıtı ve Müzesi
Trakya Üniversitesi Rektörlük binasının bahçesinde tespit edilen Lozan Anıtı ve Müzesi, 1998 seneninde ziyarete açılmıştır.
Yine Trakya Üniversitesi Rektörü Porf. Dr. Osman İnci’nin liderliğinde uygulanan abide ve müzenin yapılış emeli Lozan’ın Edirne için değerini vurgulamaktadır. Lozan Anıtı ve Müzesi’ni ilk ziyaret ettiğiniz lâhza ilk evvel muhteşem anıtı inceleyip, resim çekmenizi öneririz.Anıt, üç sütunun merkezinde bulunan tek kız figüründen oluşuyor. Sütunların biri uzunken başkaları kısa tutulmuştur. Zira devasa sütun Türkiye’yi, ufak sütun Edirne’yi delegasyon eder. En ufak sütun ise Karaağaç’ın temsilcisidir. Sütunların arasındaki figür ise zarafet ve hukukun sembolüdür. Figürün tek elinde güvercin başka elinde ise Lozan antlaşmasının dokümanı bulunuyor.
Edirne Türk İslam Eserleri Müzesi
Selimiye Külliyesi’nin Dar-ül Hadis Medresesi’nde tespit edilen Türk İslam Yapıtları Müzesi, kentin en merak edilen bölgeleri arasındadır.
Edirne’nin Merkez ilçesindeki Zehrimar Cami Sokak’ta tespit edilen müzede tekke eşyaları, pehlivan eşyaları, levha ürünleri, Osmanlı devresine ilişkin çini seramikler, Edirne Sarayı’nda sarfedilen mutfak eşyaları sergileniyor.
Edirne Türk İslam Yapıtları Müzesi’nde değişik koleksiyonlara ilişkin odalar bulunuyor. Tekke eşyalarının yer aldığı oda ayrı, Kırkpınar güreşlerinde sarfedilen eşyaların odası ayrı, birbirinden güzel ağaç işlemelerden uygulanan sandık, masa, yüklük gibi eşyaların odası ayrıdır.