Düzce Kurugöl Kanyonu

Düzce Kurugöl Kanyonu Konaklama

Düzce’nin Akçakoca ilçesine bağlı Kurugöl köyünde yer alan Kurugöl Kanyonu, büyük bir beldeyi kapsar. Mesire alanı olarak 2004 yılında, 2011 yılında da Tabiat Parkı olarak tescil edilmiş gezilmesi gereken yerler arasındadır. Bu alanda bol oksijen vardır, görselliği de Kayın, Gürgen ve Meşe ağaçları ile güçlendirmektedir. Kurugöl köyünü geçince Karasu, Kocaeli, Ereğli gibi bölgeler ayağınızın altında kalır ve turistler için de uğrak bir yerdir. Buralara günübirlik bile olsa gelmenizi öneririz.

Düzce Kurugöl Kanyonu Konaklama

Düzce Kurugöl Kanyonunda Neler Yapılabilir?

Birçok aktiviteye uygun; safari, kaya tırmanışı, Foto-Safari, Kampçılık gibi mesire alanlarından bir tanesidir. Tatil gününüzü arkadaşlarınızla birlikte eğlenceli bir biçimde geçireceğiniz tabiat parkıdır.

Düzce Kurugöl Köyünde Neler Yenilir ?

Düzce Kurugöl Köyü

Karadeniz bölgesi olmasından dolayı barbunyalı ya da acı biberli karalahana yemeği baş tacı edilmekle birlikte, kuru yufkadan yapılan börek, mısır ekmeği ve makarnası, turşulardan birçok çeşit, hakiki mercan alabalığı oldukça bilinen yemekler arasındadır.

Düzce Kurugöl Kanyonu Konaklama

Düzce Kurugöl Kanyonu Konaklama

Pansiyon tarzı ufak konaklar köy çevresinde bulunmaktadır. Kamp yapmak isterseniz, doğa ile iç içe konaklamış olursunuz… Burada kalmak istemezseniz Akçakoca’da konaklamak için çok fazla seçenek karşınıza çıkacaktır.

Bu bölge su kaynakları yönünden zengindir, Karadeniz ile kendi bünyesindeki suyun birleşimi eşsiz bir görsellik katmaktadır. Nesli tükenmekte olan sülünlerin Kurugöl, üretiminin yapıldığı bir alandır. Ve avlanma yasağı vardır bu çevrede.

Düzce Kurugöl Köyü Tarihi

Köyün ilk adı Osmanlı kayıtlarında Kurucagöl’dür. Ayrıca Osmanlı Devleti’nin birinci teşkilatlanma safhasında Bolu Sancak Beyliği kurulmuş ve o günkü Akçaşar adıyla Akçakoca on beş köylü bir merkez olarak Bolu Sancak Beyliği’ne bağlanmıştır.

Kurucagöl 1700’lü yıllardan itibaren çeşitli nedenlerden dolayı boşaltılmış, terk edilmiş ve sönmüştür. Doksan Üç Harbi denilen 1800’lü yılların sonlarında Osmanlı Rus Harbi yenilgisinden sonra Kurugöl’e Ordu’nun çeşitli bölgelerinden birbirini izleyen göçler şimdiki Kurugöl nüfusunu oluşturmuştur.

Önceleri Kurugöl köyü köyün kuzeybatı taraflarında bulunan Sarı yayla ve Yaylacık mahallelerini de içerisine alan tek muhtarlıktı. Eski Kurugöl’den göçen insanlardan bu mahalleler oluşmaktadır. Fakat 1970’li yıllarda daha sonra bu mahalleler Kurugöl’den ayrıldılar.