Dünyanın en güzel manzaralarına sahip yerler

Shasta Lake from Air

Derin ormanlar, gizemli yerler, ilginç şelaleler, göz alıcı doğal oluşumlar, farklı renklerde göller, upuzun plajlar ve görkemli dağlar…

Dünyamız dağları, ovaları, ormanları ve denizleriyle olağanüstü güzelliklere sahip. Etkileyici doğal güzelliklere sahip bu yerlerin bazıları koruma altında olup milli park alanı ilan edilmiş. Oldukça ilgi çekici bu yerler görenleri büyülüyor. Dünyanın dört bir yanında çekilmiş, pek de bilinmeyen dünyanın en güzel manzaralarını görmeye hazır olun.

Dünyanın en güzel manzaralarına sahip yerler

1. Split Pinnacle, Hunnan, Çin

Split Pinnacle, Hunnan, Çin

Çin’in güney doğusunda yer alan Split Pinnacle, Çin’i baştan başa kateden Yangtze Nehri’nin vadisinde bulunuyor. Binlerce yıllık jeolojik aşınmalar sonucunda vadinin tam ortasında tek başına kalan Split Pinnacle, dünyanın en güzel manzaraları arasına girmeyi hak ediyor.

2. Aogashima Volkanı, Japonya

Aogashima Volkanı, Japonya

Aogashima Adası, Japonya‘nın başkenti Tokyo’nun yaklaşık 400 km güneydoğusunda, okyanusun ortasında bulunuyor. Aktif  bir volkan olan ada çevresinde 205 kişi yaşıyor. Aogashima Volkanı, son olarak 1.800 yılında harekete geçmiş ve adada yaşayan herkes ölmüş.

Gerçeküstü güzelliğe sahip adada, yaşam ömrünün ortalama 100 yıl. Ada üzerinde 1 okul ve 1 de postane bulunuyor. Yerel halk tarım ve balıkçılıkla geçiniyor.

3. Pomerania, Polonya

Pomerania, Polonya

Pomeranya, güney Baltık kıyılarında; Polonya’nın batısını ve Almanya’nın doğusunu kapsayan alana verilen bir ad.

5. ya’da Alman egemenliğinde yer alan bölgenin kültürü; yoğun olarak İskandinav ögeleri taşıyor. Bölge ilk kez 10. yy’ın 2. yarısında Polonyalı dük I. Mieszko tarafından ele geçirilmiş.

1116-1121 yıllarına kadar Polonya’da kalan bölge; 1135’te tekrar Almanya’nın eline geçmiş. Boleslaus Wrymouth’un oğulları arasında paylaştırılan Pomeranya; kısa süre sonra 1156’da Kutsal Roma İmparatorluğu’nun eline geçti.

Bölge günümüzde kuzeybatı Polonya ve kuzeydoğu Almanya’yı kapsıyor. Tarihte yoğun olarak Slav kökenli halkların etkisinde kalan Pomeranya, günümüzde çağdaş bir Doğu Avrupa bölgesidir.

4. National Park Berchtesgaden, Bavaria, Almanya

National Park Berchtesgaden, Bavaria, Almanya

Berchtesgaden, Almanya Bavyera eyaleti’ne bağlı Oberbayern Regierungsbezirk’inde Berchtesgadener Land Landkreis’inin bir Markt’tır. Münih’in 120 kilometre güneydoğusunda Avusturya sınırına yakın bir yerde bulunur. En yakın şehir Bad Reichenhall (Almanya) ve en yakın büyük şehir ise yaklaşık 15 kilometre kuzeyinde bulunan Salzburg (Avusturya) şehridir.

Nazi Almanyası döneminde Adolf Hitler’in ikinci karargâhı haline geldi. 2006’da yıkılan ve günümüzde Berchtesgaden Millî Parkı’nda Haus der Berge adlı müze olarak gösterilen Berchtesgadener Hof’ta Lloyd George, Windsor Dükü, Neville Chamberlain, Eva Braun, Joseph Goebbels, Heinrich Himmler, Erwin Rommel de konuk oldu.

5. Harbor Springs, Michigan

Harbor Springs, Michigan

Amerika Birleşik Devletleri’nin Michigan eyaletinde bulunan Harbor Springs‘te yaklaşık 1,200 kişi yaşıyor. Michigan Gölü kıyısında yer alan bölgede kış ayları çok soğuk geçiyor. Özellikle buz balıkçılığı ve buz sporlarının yapıldığı kent, birbirinden güzel fotoğraf karelerine hayat veriyor.

6. Lagos, Portekiz

 Lagos, Portekiz

Adı Portekizce’de ‘göller’ anlamına gelen Lagos, Avrupa’nın en güneybatı ucunda yer alıyor. Tarihte birçok farklı uygarlığın etkisi altına gelen kent, bugün Portekiz‘in en çok tercih edilen turizm destinasyonlarından biri. Bir dönem Emeviler’in de egemenliğine giren şehirde çok sayıda tarihi kalıntıya rastlamak mümkün.

7. Baatara Gorge Waterfall, Lübnan

Baatara Gorge Waterfall, Lübnan

Lübnan‘da bulunan ve 225 metre yükselikten bir çukura akan Baatara Gorge (Derin Geçit) Şelalesi karların erimesi ile oluşmuş. Şelalenin aktığı çukurun etrafında bulunan 3 doğal köprü üzerinden geçmek ziyaretçilere adrenalin dolu dakikalar yaşatıyor.

8. Ersfjordbotn, Norveç

Ersfjordbotn, Norveç

Norveç‘in 460 nüfuslu köyü Ersfjordbotn, ülkenin geleneksel kırsal yaşamının izlerine tanıklık edilebilecek en özel yerlerden biri. Ülkenin en kuzey noktalarından biri olan yerleşim yerinde yılın belli döneminde güneş hiç batmazken, bazı dönemlerde ise sürekli karanlık oluyor. Üzeri her daim karla kaplı dağlar ve deniz manzarası kartpostalları andırıyor.

9. Shasta Lake from Air

Shasta Lake from Air

Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde yer alan Shasta Gölü muhteşem renkleriyle fotoğraf tutkunlarının vazgeçemediği yerlerden biri. Her yıl binlerce insanın geldiği bu turistik bölgede, özenle korunan doğaya kendinizi bırakmanın keyfini çıkarın.

10. Emerald Moraine Lake

Emerald Moraine Lake

Kanada, Alberta’da Banff Milli Parkı’nda bulunan Emerald Moraine Gölü, buzullarla besleniyor. 1,884 metre yükselikteki göl seviyesi eriyen buzullardan gelen su ile dengede kalıyor. Yemyeşil ormanlar ve yüksek dağların arasında kalan göl, bölgenin en çok ziyaret edilen yerleri arasında.

11. Isle of Skye, Scotland

Isle of Skye, Scotland

İskoçya‘nın batısında İç Hebridler Takımadası’nda bulunan Skye Adası, turizm, tarım ve balıkçılıkla geçiniyor. Yaklaşık 10,000 kişinin yaşadığı adanın her mevsim yağış alması nedeniyle her yer yemyeşil. İrili ufaklı göllerin de bulunduğu doğal yapı turizmi olumlu etkiliyor.

12. Byron Bay, Avustralya

Byron Bay, Avustralya

Avustralya‘nın Yeni Güney Galler eyaletinin kuzeydoğusunda bulunan Byron Bay, popüler plajları ve sörf okullarıyla bir cazibe merkezi. Sırt çantalı gezginlerin rotasında yer alan Byron Bay son yıllarda çok sayıda yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor.

13. Yosemite Highlands

Yosemite Highlands

Yosemite Ulusal Parkı, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde bulunuyor. Bir dönemin unutulmaz çizgi filmlerinden Ayı Yogi’nin yaşadığı yer olarak da tanınan milli park, yıllardır el değmeyen doğal yapısıyla çok sayıda farklı türdeki canlının da yaşam merkezi. Yürüyüş rotaları ve sporcuların kamp merkezi olarak tercih ettiği Yosemite, harika renklere ev sahipliği yapıyor.

14. Fingal’s Cave, İskoçya

Fingal’s Cave, İskoçya

Fingal Mağarası İskoçya‘nın Batı kıyılarındaki Staffa’da ıssız bir kaya ada üzerinde yer alıyor. Mağara altıgen bazalt sütunlardan oluşuyor.  Fingal Mağarası Gal dilinde, dalgaların içeri çarparken çıkardığı muhteşem yankı sesleri nedeniyle “melodi mağara” anlamına gelen “Uamh-Binn” olarak da biliniyor.

15. Redwoods of Big Basin, California

Redwoods of Big Basin, California

Big Basin Redwoods Ulusal Parkı, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde bulunuyor. Akarsu erozyonu ile oluşan vadide yer alan yıllara meydan okuyan ağaçlar dikkat çekiyor. Ağaçların sıklığı ve uzunluğu nedeniyle gökyüzü görülmezken, yılın her dönemi serin ve nemli olan havanın tadını yürüyüş severler çıkarıyor.

16. Kanderstwg, İsviçre

Kanderstwg, İsviçre

İsviçre‘nin başkenti Bern‘de bulunan bir kasaba olan Kandersteg, muhteşem dağ manzarasıyla film platolarını andırıyor. Yıl boyunca yürüyüş sporuyla ilgilenenlerin tercih ettiği parkurlarda ekoturizm gerçekleştiriliyor. Kasaba son yıllarda çok sayıda yabancının yerleşip, yaşamayı tercih ettiği yerler arasına girmeyi başardı.

17. Lake Agnew

Lake Agnew

Kanada Ontario’da bulunan Agnew Gölü, 210 km uzunluğundaki kıyısında inanılmaz doğal güzelliklere sahip. Yılın her dönemi buz kaplanan gölde buz üzerinde avlananlara rastlamak mümkün. Güneşin batışın izlemek isteyenler ise bir gece önceden kamp malzemeleri ile göle gelmeyi tercih ediyor.

18. Torres del Paine National Park

Torres del Paine National Park

Patagonya’nın Şili sınırları içerisinde yer alan Torres del Paine Milli Parkı, ismini gökyüzüne kule gibi uzanan üç masif kayadan alıyor. And Dağları’na özgü hayvan ve bitki türlerinin bulunduğu milli park koruma altında. Deniz seviyesinden 2,000 ile 2,500 metre yükselikte bulunan ulusal parka ulaşım güçlüğü nedeniyle gelenlerin az olması, doğal yapının zarar görmesini de engelliyor.

19. Dark Hedges, Northern Ireland

Dark Hedges, Northern Ireland

On sekizinci yy’dan günümüze kadar kalmayı başaran Dark Hedges, kayın ağaçlarının sıralandığı bir cadde. Kuzey İrlanda‘da bulunan, Stuart Ailesi’nin girişimi ile yapılan bu cadde, eve gelen konukları etkileme fikri ile doğdu. Game Of Thrones dizisinin bazı bölümlerinin de çekildiği cadde, diziden sonra iyice popülerleşti.

20. Hardangerfjord, Hordaland, Norveç

Hardangerfjord, Hordaland, Norveç

Dünyanın en uzun dördüncü, Norveç‘in ise en uzun ikinci fiyordu olan Hardangerfjord tam 179 km boyunca uzanıyor. Turizmle birlikte Norveç’in en çok pazarlanan destinasyonları arasına girmeyi başaran fiyordlar el değmemiş yapısıyla dikkat çekiyor. Özellikle lüks gemi turlarının ilgisi de bu bölgede.

21. Land’s End, Cabo San Lucas, Meksika

Land’s End, Cabo San Lucas, Meksika

Meksika, Kuzey Amerika’da, Karayip denizi ve Meksika Körfezi kıyısında, Belize ve ABD arasında, Kuzey Pasifik Okyanusu kıyısında, Guatemala ve ABD arasında yer alır. Los Cobos Koridoru olarak da tanınan turistik bölge, kayalıkları ile deniz aslanlarının buluşma noktası.

22. Norveç

Norveç

Norveç resmi adıyla Norveç Krallığı, Kuzey Avrupa’da bulunan İskandinav Yarımadası’nın batısında bir ülke. Finlandiya, İsveç ve Rusya Federasyonu ile komşu olan ülkenin batıda Atlas Okyanusu’nun bir kolu olan Norveç Denizi’ne kıyısı vardır. Norveç kıyıları binlerce fiyordla çiziliyor.

23. Fort Rock, Oregon

Fort Rock, Oregon

Fort Rock, Amerika Birleşik Devletleri’nde insan yerleşimin en eski olduğu yerlerden biri olarak kabul ediliyor. Bugün Tarihi Milli Park statüsünde koruma altına alınan bölgede 9,000 ile 13,000 yıllık geçmişe gittiğine inanılan izler bulunuyor. Günümüzde arkeolojik kazıların sürdüğü vadide doğanın sunduğu renkleri deneyimlemek mümkün.

24. Wineglass Bay – Freycinet National Park, Tasmania, Avustralya

Wineglass Bay – Freycinet National Park, Tasmania, Avustralya

Freycinet Ulusal Parkı Avustralya’nın Tazmanya adasında bulunuyor. Turkuaz renkli denizi, bembeyaz kumsalları ve granit dağları ile insanı etkileyen bir doğaya sahip milli park Avustralya’da görülmesi gereken yerler arasında. Tüplü dalış seçeneklerinin bulunduğu milli parkta sualtı aktivitileri de yapılıyor.

25. Glen Canyon Dam

Glen Canyon Dam

Amerika Birleşik Devletleri’nin Arizona eyaletinde bulunan, su sağlamak için kanyonlar arasına inşa edilen Glen Kanyon Barajı, bölgenin en çok ziyaret edilen yerleri arasında. Çölün ortasında bir vahayı andıran görüntü muhteşem fotoğraf karelerini canlandırıyor. Baraj aynı zamanda elektrik üretiminde de kullanılıyor.

26. Eagle Crest, Oregon, USA

Eagle Crest, Oregon, USA

ABD’nin Oregan eyaletinde bulunan, Eagle Crest bölgede en kaliteli oksijenin bulunduğu yer olarak ünlü. Trekking, kros, yürüyüş gibi sporları yapanların tercih ettiği vadideki orman varlığı görülmeye değer. Dağ manzarası eşliğinde yürüyüş yapmak isteyenler doğa severler fotoğraf karelerini ölümsüzleştirebilirler.

27. Grand Teton National Park, Wyoming

Grand Teton National Park, Wyoming

ABD’nin Wyoming eyaletinin batısında bulunan Grand Teton Ulusal Parkı, buzul gölleri, dağları ve ormanlarıyla tam bir doğa harikası. 1929 yılından bu yana koruma altındaki bölgede avlanmak yasak. Sadece kısa süreli giriş çıkışlar için izin verilen bölgeye daha çok temiz hava almak ve spor yapmak isteyenler geliyor.

28. Little Hyland River, Yukon, Canada

Little Hyland River, Yukon, Canada

Bir dağlık bölgeden güneye doğru akan Little Hyland Nehri, Kanada’nın Yukon eyaletinde bulunuyor. Akıntı yönünde menderesler çizen akarsuyu yüksek bir tepeden izleyenler manzaranın tadını çıkarıyor. 380 km’lik uzunluktaki nehir sularını Atlantik Okyanusu’na boşaltıyor.

29. South Georgia Island, Antarktika

South Georgia Island, Antarktika

Antarktika, Güney Yarımküre’nin en güneyinde bulunan ve Güney Kutbu’nu içeren kıta. Afrika ve Okyanusya’nın güneyinde olan ve içinde ülke bulunmayan tek kıta. Dünyanın en kurak yeridir ve kıtanın bazı yerlerine 2 milyon sene yağmur yağmamıştır. Arjantin ile İngiltere’yi karşı karşıya getiren adalarda günümüzde İngiltere hakimiyeti devam ediyor.

30. Gastein, Avusturya

Gastein, Avusturya

Avusturya‘nın Salzburg kentinde kendi adıyla anılan vadide kurulan Gastein, şehir gürültüsü ve stresinden oldukça uzakta. Yüksek dağlar, akarsular ve yemyeşil ormanlarla kaplı vadide dünyanın tüm gerçekliğinden uzaklaşmak mümkün.Şifalı kaynak suları bölgeye tedavi olmak için gelenlerin sayısını artırırken, bölgede sağlık turizmi her geçen yıl gelişiyor.