DOĞAYI HİSSETMEK İÇİN EN GÜZEL YER, MACAHEL

karagol-borcka-macahel

Artvin Borçka yakınlarında gezimize başlıyoruz ilk durağımız Macahel oldu. Macahel için söyleyebileceğim en kısa söz masalsı bir güzellik olacaktır.

Borçka ilçesine bağlı olan Macahel köyü dereleri, küçük şelaleleri, ormanları ve bakir doğal yapısı ile özlediğimiz doğal yaşamı sunuyor. Başka trekking olmak üzere onlarca farklı doğa aktivitesi yapabileceğiniz bir yer Macahel.

Etrafa bir göz attığınız zaman beklide ilk dikkatinizi çekecek şey kır çiçekleri olacaktır. Yemyeşil alanların üzerinde yer alan rengârenk çiçeklerin hepsini bir kareye sığdırmak imkânsız. Yağmur ormanlarını andıran ormanlıkları içinde kaybolmayı ister gibi hızlı adımlar ile yürüyoruz.  Gün batmak üzere olduğu için bu basit yürüyüşü çabuk bitirmeliyim. O yüzden adımlarımı sıklaştırıyor ve bir anda bu orman içersinde yürüyorum. Yaz aylarında olmamıza rağmen güneşin etkisini kaybetmesiyle hafif üşümeye başlıyorum ormanın içinde daha derinlere gittikçe sımsıcak tutan polarımı ne kadar özlediğimi anlıyorum.

macahel-konaklama

Ertesi gün derelerde küçük yürüyüşler yapmak istiyorum küçük şelaleler ve etrafında yer alan onlarca farklı bit ki türü dikkatimizi çekiyor. Bugün hava çok sisli ve soğuk derenin verdiği serinliği de hesaba katarsak yine hafif bir üşüme moduna girdiğim muhakkak.

macahel-dogal-guzellikleri

Akşam yemeğinde köy merkezine Artvin’e özel yemekler ile ziyafet çekiyor köy kahvesinde yaptığımız geleneksel küçük sohbetin ardından kam alanımıza doğru ilerliyorum. Günün yorgunluğu ile sırt çantamın 20 kilodan 50 kiloya kadar çaktığını hisseder gibiyim. Anlamadığım şu aslında ben yoruldukça sırt çantam daha da ağırlaşıyor.

Farklı bir doğal yapıya sahip olan Macahel’de hala bozulmamış ormanları şırıl şırıl akan suları ile görmeniz, yaşamanız ve suyundan içmeniz gereken büyülü bir cennet. Macahel’de arka plan rengi Karadeniz yeşili diğer renkler dekor olarak yeşilin üstüne yerleştirilmiş gibidir.

karagol-borcka-macahel