Denizli’de Gezilecek Yerler

Akhan Kervansarayı


Pamukkale Travertenleri ile ünü ülke hudutlarını aşanDenizli, bu tabii ve beyaz güzelliğinin yanında çoğu tarihi yapıtlarıyla de eğlenceli tek bulgu yolculuğu sunar.Akhan Kervansarayı, kent merkezine 8 kilometre mesafede bulunmakta. 13. yüzyılla tarihlendirilen Akhan, Selçuk Devleti komutanlarından Kara Sungur’un talebi üstüne inşa edilmiştir.Yapımında beyaz kesme taş kullanıldığı görülen kervansaray şu zamana kadar dayanıklı tek şeklinde gelebilmiş. Akhan, açık ve kapalı olmak suretiyle iki bölümden oluşmakta… Bilhassa avlusundaki geometrik süslemeler ilgi çeken ayrıntılar arasındadır.
Bayram Yeri Meydanı


Denizli’nin en canlı ve en kalabalık bölgelerini başında geliyor Bayramyeri Meydanı.Meydan etrafında çoğu mağaza, cafe ve lokanta bulunmak olup, meydanın içinde dinlenebileceğiniz banklar yer alıyor. Bayramyeri Meydanı belediyenin katkılarıyla defalarca kez genişletilmiştir.Tarihte de ehemmiyetli tek yeri bulunmaktadır bu meydanın. İzmir’in Yunanlar doğrulusunda işgal edildiği dönemde İzmir hariç ülkedeki ilk kurtuluş meşalesi bu meydanda yakılmıştır. Meşaleyi yakan Müftü Ahmet Hulusi Efendi’dir. Müftü Ahmet Hulusi Efendi’nin meydanda tek heykeli bulunmakta.Bu nedenden kaynaklı Bayramyeri Meydanı’nda her sene 15 Mayıs Denizli Ulusal Maç Günü kutlanmaktadır.
Denizli Ufo Müzesi


Öncelikle 2002 seneninde İstanbul’da açılan Ufo Müzesi, 2005 seneninde Denizli’ye taşınmıştır. Denizli Ufo Müzesi olarak anılmaya başlayarak ve kentin turizmini daha çok ilerletmek amaçlanmıştır. Müze, Denizli’nin ortasında yer alır.Denizli Ufo Müzesi Amerika, Japonya ve İngiltere’den ardından dünyanın 4. uluslararası Ufo Müzesi özelliğini taşımakla beraber Avrupa, Balkanlar ve Ortadoğu’da açılan ilk uluslararası Ufo Müzesi’dir. Müze’de dünya Ufo tarihçesi anlatılmaktadır. Bu arada hayvan kaçırma, mutasyon, insan kaçırma, uçan daire butonları gibi canlandırmalar yapılmıştır.Denizli tatiliniz esnasında kentin meşhur Pamukkale Travertenleri’ni, tarihi kalıntıları arasındaki Tripolis Antik Şehiri veTabea Antik Kenti’ni ziyaret ettikten ardından farklı tek yolculuk sunacak olan Denizli Ufo Müzesi’ni gezebilirsiniz.
Honaz Dağı Milli Parkı


Denizli’nin Honaz bölgesinde tespit edilen ulusal park, Ege bölgesinin en yüksek noktasıdır. Honaz Dağı Ulusal Parkı, nebat örtüsü bakımında epey zengindir.
Bu nedenden kaynaklı botanikçiler noktaya kesif tek alaka göstermektedir. 964 tür bitkisinden 122 tanesi endemik nebatları oluşturur. Bu arada yabani hayvan adedi da epey fazladır. Yaban domuzu, tilki, tavşan, sansar, porsuk ulusal parktaki hayvan türlerinden yanlızca birkaçıdır.
Denizli tatilinizde Honaz Dağı Ulusal Parkı’nı ziyaret ederek bol oksijenli hava ile birlikte eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz. Alanda tespit edilen tarihi kalıntıları da keşfetme olanağı yakalayacaksınız. Colossae Antik Kenti’nin kaya mezarları şu zamana kadar kadar ulaşmış tarihi yapıtlar arasındadır.