Datça’nın En İyi Restoranları – Datça’da Nerede Ne Yenir?

Datça Sofrası, Eski Datça

Datça, özellikle son zamanlarda, her sessiz sakin kaçış noktasının akıbeti gibi kalabalıklaşıp popülerleşti. Ancak yine de diğer çok bilinen sahil rotalarından daha iyi konumda diyebilirim. Bu yazıda Datça’da nerede ne yenir, Datça’nın en iyi restoranları nerelerdir gibi konulardan söz edeceğim.

Başta belirtmem gerekir ki, Datça her gün inanılmaz lezzetlerle karşılaşacağınız ve seçkisi çok geniş bir gurme noktası değil. Bu yazıda da, esnaf lokantalarını veya yolda yürürken karşılaşacağınız pizzacıları barındırmıyor. Elimden geldiğince sizi mutlu edebilecek yerleri seçmeye çalıştım. Hadi başlayalım!

Datça Sofrası, Eski Datça

Datça Sofrası, Eski Datça

Dağhan ve Tuba Öneş tarafından tescilli Bademli Köfte ve humus ve mantarlı çağla ve gibi özgün ve enfes mezeleri üzüm ağaçlarının gölgesi altında yemek istiyorsanız Eski Datça’daki Datça Sofrası mutlaka gitmeniz gereken yerlerden. Eğer yeriniz kalırsa muhallebi ve kahve ile öğünü sonlandırmanızı şiddetle öneririz.

İki kişi Bademli köfte ve 3-4 çeşit meze ile alkollü/ alkolsüz olarak 200 ila 250 TL arası çıkabilirsiniz. Sezonda yoğun talep gördüğü için akşam yemeğine önce davranıp rezervasyonunuzu yaptırın! Bayram ve resmî tatillerde ise kuyruk oluşturulduğunu da gözlemliyoruz 

Adres: Datça Mahallesi, Gazi Mustafa Kemal Cd. No:21, Eski Datça

Telefon: 0252 712 41 88

Emek Restaurant Kaptanın Yeri, İskele

Emek Restaurant Kaptanın Yeri, İskele

Burada limana karşı ahtapot yemeden dönmeyin! Kapısında “Everyday Holiday” sloganı göreceksiniz. Girin! Çünkü deniz mahsulünün bize kalırsa tek adresi Emek. Balıkları günlük ve taze olarak ak servis ettikleri için erken tükenmekte. Karides, kalamar, ahtapot ile kendinizi doyurmamayı başarabilirseniz, Lagos ve Barbun sezonunda sipariş verilmesi gereken balıklardan.

İki kişi mezeler dahil iyi bir balık ve yanında alkollü/alkolsüz içecek tercih ederseniz buradan 250 ila 500 lira arasında çıkabilirsiniz. Ancak şimdiye kadar bizi hiç şaşırtmadığı için verileni fazlasıyla hak ediyor. Siz siz olun, şansınızı denemeyin, rezervasyon yaptırın.

Adres: İskele Mahallesi, Atatürk Cd. Yat Limanı, Datça

Telefon: 0252 712 33 75

Tonka Patisserie, İskele

Tonka Patisserie, İskele

Datça’nın en iyi restoranları arasında 3. sıraya bir pastane koymak istedim. Nedenini gidince anlayacaksınız. Ödüllü pasta şefi Feray Aydoğdu’nun, her güne özel olarak hazırladığı günlük tatlıları gününüze renk katacak. Mekanın içinde ayak üstü yiyebileceğiniz iki masa mevcut. Tatlılarınızı yerken Feray hanımla keyifli bir Datça ve gurme sohbeti edebilirsiniz.

Adres: İskele Mahallesi, Atatürk Cd, No: 47/C