Datçanın En Güzel Plajları

Kumluk Plajı

Datça ve çevresinde  pek çok Mavi Bayraklı plaj bulunuyor. Datça’daki mavi bayraklı plajlar şunlar:  1- Aktur Tatil Sitesi 2- Aktur Kamping 3- Aktur Kurucabük 4 – Perili Bay Resort ( Emecik ) 5 – Billurkent Devremülk Plajı ( Kızlan mevkii ) 6 – Hastanealtı Plajı ( Merkez ) 7- Kumluk Plajı ( Merkez ) 8 – Taşlık Plajı ( Merkez )…

Muğla Datça Plajları: Datçanın En Güzel Plajları

Sizlere Datçanın en güzel plajlarını anlatan bir liste oluşturmak istedik.

Taşlık Plajı

Taşlık Plajı

Datça Limanı ile Ilıca arasında Taşlık Plajı yer alır. Kuzey rüzgarları bu nedenle de hiç buraya uğramıyor devamlı sakin kalıyor. Çakıl ve kum karışımından denizin dibi oluşmaktadır.

Denizin dibinde ılıca göl denilen şifalı suların kaynadığı bir göletin olması Taşlık Plajı’nı ilginç kılan özelliktir. Liman kısmında yer alan kayaların bununla birlikte içinden çıkan ve denize akan tatlı su, bu bölümde az tuzlu bir alanın oluşmasına yol açar.

Datça’nın Taşlık Plajı en çok rağbet gören plajlarından biridir. Denizden çıktıktan sonra bahsetmiş olduğumuz göletten akan suyun altından buraya gelenler kendilerini arındırıyor. Vücutlarına bir nevi aslında doğal masaj yaptırıyorlar.

Yolunuz eğer Datça’ya düşerse eşsiz güzellikteki bu plajı görmeyi ihmal etmeyin.

Ovabükü Plajı

Ovabükü Plajı

Ovabükü, Datça’nın birbirinden güzel üç koyundan biridir. Yaz tatilinde gidilebilecek en ideal bölgelerden biridir. Yeşillikler arasında Ovabükü’nün plajında şezlongunuza uzanıp, güneşin tadını çıkarabileceğiniz ve keyifli saatlere gününüzü bölebileceğiniz bir noktadır. Konaklayabileceğiniz pansiyonlar Ovabükü Plajı’nın çevresinde bulunmaktadır. Aynı zamanda bu güzel plaj küçük lokantalara da sahiptir. Datça’nın en güzel koyuna gizlenmiş olan Ovabükü Plajı, tatiliniz bu yaz Datça’da geçirmek isteyenlerin mutlaka keşfetmesi gereken bir güzelliktir.

Türkiye’nin en güzel plajlarından birisidir Ovabükü Plajı… 2010 yılında İngiliz The Guardian gazetesinin Türkiye’deki en iyi 10 plaj listesinin başında Ovabükü Plajı yer alıyordu…

Kovanlık Plajı

Kovanlık Plajı

Kovanlık Mesire Yeri’nin bitişiğinde Aktur, Kovanlık Plajı yer alıyor. Huzurlu, cennet, sessiz, huzurlu, doğa ile iç içe tatil yaşamak isteyenler için bulunmaz bir yerdir. İl Özel İdaresi tarafından Kovanlık Plajı, işletiliyor ve gelen herkes faydalanabiliyor.

Aktur tatil sitesindeki tatil imkanlarından da ayrıca faydalanabiliyorsunuz. İncecik kumlu kumsalı ve tertemiz mavi bayraklı denizi ile Kovanlık Plajı harika bir plajdır. Günlük olarak plajdan faydalanmak isterseniz çok cüzi bir miktar ödeme yapıyorsunuz.

Palamutbükü Plajı

Palamutbükü Plajı

Palamutbükü, Datça’nın en güzel koylarından birine sahiptir. Yeşil ve mavinin buluştuğu eşsiz noktalardan biridir. Palamutbükü’nün kıyıları insana akvaryumu hatırlatır. Suyun içini rahatlıkla görebilmenizi denizin tertemiz olması sağlıyor. Palamutbükü sahili oldukça uzundur. Çay bahçeleri ve lokantalar deniz kıyısı boyunca sıralanmıştır. Ve denize sizleri davet eden şezlonglar…

Palamutbükü’nde bulunan otellerin birinde konaklamanın en güzel yanı, bu eşsiz denizde kulaç atmaktadır. Plaja daha adımınızı ilk attığınızda yorgunluğunuzun yok olduğunu hissedeceksiniz. Dingin ve huzurlu bir tatil isteyenlerin ilk adreslerinden biri olan bölgede birçok otel yer almaktadır. Hemen Palamutbükü otel rezervasyonunuzu yaptırıp, bu büyüleyici denize sahip bölgede uzun bir tatil geçirebilirsiniz.

Hastanealtı Plajı

Hastane Altı Plajı

 

Datça Merkezde, Devlet Hastanesi’nin hemen altında bulunur bu plaj… Mavi Bayraklı bir plaj, hem de merkezde yürüme mesafesinde bulunur… Plajda engelli vatandaşlar için rampalar bulunduğunu da ayrıca belirtelim…

Kumluk Plajı

Kumluk Plajı

Hastanealtı Plajı gibi, merkezde ve Mavi Bayraklı bir diğer plaj da Kumluk Plajıdır…  Hastaneden limana doğru yürüdüğünüzde bu plaj karşınıza çıkacaktır. Suyu oldukça sığ olan bu plaj, çocuklu aileler için ideal sayılabilir.

Datça’nın diğer popüler plajları: Azganlı Plajı, Kargı Plajı, Kızlanaltı Plajı, Gebekum Plajı, Güllük Plajı, Perili Köşk Plajı…