CUNDA ADASI GEZİLECEK YERLER

Cunda Ayışığı Manastırı

Balıkesir Ayvalıkta gezilecek görülecek yerler listemizde bu yazımızda Cunda Adasında gezilecek yerlerden bahsedeceğiz. Cunda Adası, Ayvalık tatilinde uğranılması gereken yerlerdendir. Hatta sadece Cunda Adası’nda tatil yapanların sayısı da epey fazladır. Yeldeğirmenleri, taş sokakları, harika evleri ve tarihi yapıları ile Cunda Adası sizi bekliyor…

Ayvalık Cunda Adasında Nereler Gezilir?

Cunda eşsiz bir doğal güzelliğe sahiptir ve doğal güzelliklerinin yanı sıra Cunda da gezip görebileceğiniz mekanlar vardır. Bunlar nereler derseniz aşağıdaki listemize göz atabilirsiniz.

Taksiyarhis Kilisesi

Taksiyarhis Kilisesi

Bu kilise 1873’te inşa edilmiştir. Tevrat ve İncil’den alınan dini konuların işlendiği fresklerle süslenmiştir. Şu anda bu kilisede bulunan çan Bergama Müzesi’nde saklanmaktadır. Dünyanın en büyük çanı diye düşünülmektedir. Mutlaka Cunda’nın sembollerinden olan Traksiyarhis Kilisesi’ni görün.

Agia Triyada Kilisesi

Agia Triyada Kilisesi

Cunda Adası Agia Triyada Kilisesi adanın en eski kilisesidir. Mutlaka tatiliniz sırasında gezmenizi önerdiğimiz yerlerden biridir.

Kız Okulu

Kız Okulu

İnşası 1800’lü yıllarda yapılan ve uzun yıllar eğitim veren Cunda Adası Kız Okulu restorasyon çalışmalarının ardından ziyarete şu an kültür merkezi olarak açıktır.

Cunda Ayışığı Manastırı

Cunda Ayışığı Manastırı

Manastır, kendine özgü yapısını koruyabilmiştir. Pateriça Koyu’nda yer almaktadır. Manastırın ay ışığında kendisi ve çevresi büyüleyici bir güzelliğe büründüğü için bu isim verilmiştir.

Despot Evi

Despot Evi

Cunda Adası Despot Evi Cunda’nın en eski ve görkemli binalarından biridir. inşası Rumlar tarafından yapılmıştır ve farklı farklı amaçlar için Osmanlı zamanı ve Cumhuriyet döneminde kullanılmıştır.

Cunda Ayos Yannis Kilisesi

Cunda Ayos Yannis Kilisesi

Kilise, üç denizi gören Aşıklar Tepesi’nde bulunur. Adanın da hemen girişinde yer alır.

Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı

Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı

Sevim ve Necdet Kent kitaplığı geçtiğimiz yıllarda restore edilerek yeniden hizmete açılmıştır. Cunda’da gezebileceğiniz bir diğer yer de Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı’dır.

Aşıklar Tepesi

Aşıklar Tepesi

Cunda Adası Aşıklar Tepesi’nde  Cunda’nın eşsiz manzarasını izleyebilirsiniz. Aynı zamanda adanın ilk inşa edilen yel değirmeni bulunmaktadır.

Cennet Ada Koyu

Cennet Ada Koyu

Cennet Ada Koyu, Cunda’da denize girmek için en ideal yerlerden biridir. mutlaka görmenizi öneririz.

Patricia

Patricia

Resmen Cunda Adası’nın arka tarafı sürprizlerle doluymuş. Patricia (Patriça) bu sürprizlerden biridir. ismini birçok kişi Patricia Koyu’ndan duymuş olabilir. Patricia aslında adanın kuzey ucunda yer alan ve yarı harap olmuş iki Ege köyünün ortak adıdır.

Patricia eski bir Rum köyüdür ve hala eski günlerdeki gibi tüm büyüleyiciliğini korumaktadır. Birkaç tane köyün içerisinde bulunuyor ve Giritliler bu hanelerde oturuyor. İkinci köyde de bir patika var. Selina Manastırı, bu patikayı takip ettiğinizde karşınıza çıkıyor. Selina’nın kelime anlamı da ayışığı’dır.

Patricia ıssız bir sahildir. Denizin dibinde bulunan çakıl taşları sayılabiliyor. Suyu o derece berrak. Patricia’nın topraklarını dev incir ağaçları gölgeliyor. Patricia bir zamanlar Cunda’da bulunan en sevimli kasabalardanmış Patricia. Hala gerçi o güzelliğini korumaktadır.

Yolunuz eğer Cunda Adası’na düşerse mutlaka Patricia’yı görün.

Mosko Adası Koyu

Mosko Adası Koyu

Mosko Adası koyu Ayvalık’ın pek bilinmeyen cennet köşelerinden biridir.

Son yıllarda sahip olduğu doğal güzellikler duyulmuş ve bölgeye yoğun bir ilgi meydana gelmiştir. Tatil için artık çok fazla turistin tercih ettiği Mosko Adası Koyu, bakir doğası ve sakinliğini yine de bozmamaktadır.

Çok fazla koyun suyu sıcak olmasa da denize yine de nisan ayından ekim ayına kadar girilebilmektedir. Koyun plajı çok uzun değildir ve yavaş yavaş deniz açıldıkça derinleşmektedir.

Burada tek bir otelde konaklayabilirsiniz. Bu nedenden dolayı Mosko Adası Koyu’ndaki tatiliniz için erken rezervasyon yaptırmalısınız. Geç kaldıysanız da üzülmeyin, Ayvalık Cunda’da birçok konaklama tesisi var.

Tavuk Adası

Tavuk Adası

Tavuk Adası, Ayvalık’ın etrafındaki adaların en küçüğüdür. Net bir şekilde Cunda’da görülebilen Tavuk Adası, aslında adı gibi tavuklara ev sahipliği yapmıyor. Kafalarını çalıların arasından bir yukarı bir aşağı kaldırıp indiren ürkek keçiler dışında ada üzerinde hiçbir canlı yaşamıyor. O keçilerin bu küçücük adaya nasıl geldiği ise tam bir muammadır.

Bir tane Tavuk Adası üzerinde manastır kalıntısı bulunuyor. Osmanlı’ya 1821 yılında başkaldıran Yunan amiralleri bu manastırda toplanmışlar ve Ayvalıkla Cunda’nın kurtarılmasını planlamışlar. Manastır bir zamanlar kocaman bir yapı iken günümüze dinamitlerden şimdiki kalıntılarını bırakmıştır.