Cumalıkızık Mahallesi

Cumalıkızık Mahallesi

Cumalıkızık Mahallesi, ülkemizin nadide yerlerinden olan Bursa ilinin Yıldırım ilçesinde bulunan bir mahalledir. Bursa şehir merkezine oldukça yakındır. Cumalıkızık Mahallesi ulaşım olanakları konusunda da oldukça çeşit sunmaktadır. Uludağ’ın kuzey yamaçlarında kurulmuş ve hâlen hayatına devam etmekte olan beş Kızık köyünden bir tanesidir. 2000 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne eklenen Cumalıkızık, 2014 yılında Bursa ile beraber Dünya Mirası olarak tescil edilmiştir. Mahalle ruhunu bize hissettiren ve her adımda hayata pozitif bir etki eden Bursa’daki bu özel yeri hep beraber tanıyalım.

Cumalıkızık Mahallesi

Gördükten Sonra Hayatınıza Yeni Bir Bakış Açısı İle Bakacaksınız 

Tarihi doku çok iyi korunaktadır. Bu özelliği sebebi ile Cumalıkızık Mahallesi en çok ilgi gören ve ziyaret edilen bir yerleşim yeri olarak karşımıza çıkmaktadır. Hem tarihi ve kültürel değerleri hem de turistik ve doğal güzelliklerini bünyesinde barındırmaktadır.

Cumalıkızık Mahallesi

Sık sık film ve dizilere mekân olmaktadır. Kınalı Kar adlı dizi dönemin en çok izlenen dizilerinden biriydi. Kınalı Kar adlı dizi Bursa ve Bursa ilinin Cumalıkızık mahallesinin tanıtımı açısından oldukça önemli katkı sunan bir dizi olmuştur. Dizinin ilk çıktığı andan itibaren ziyaretçi akınına uğramaya başlıyor ve hala popülerliğini kaybetmemiştir. Farklı illerden de yoğun ilgi duyulan bu yer yediden yetmişe herkes tarafından sevilmektedir.

Cumalıkızık mahallesi, Kınalı kar dizisinden sonra popülerliği artınca tabi hemen çalışmalara başlandı. Evler restore edildi, evlerin önlerine yerel lezzetlerin ve ev yapımı eşyaların olduğu tezgahlar konuldu. Konakların çoğu pansiyona dönüştürüldü. Bu sebep ile turistlerinde en çok merak ettiği yer olmasıyla en çok tercih edilen yerdir.

Mahallenin Mimarisi Gözlerinizi Kamaştıracak

Cumalıkızık Mahallesi’nde rengarenk evler sıra sıra dizilmiştir. Kaldırım olmaması da tarihi dokunun kaybolmadığını bizlere göstermektedir. Bol yokuşlu ve dar sokakların bir özelliği de taşla kaplı olmalarıdır. Düğün fotoğraf çekimleri için de en çok tercih edilen mekandır.

Cumalıkızık Mahallesi

Restore edilerek kullanım alanı bulunan evler genellikle taş ve ahşaptan yapılmış müstakil evler olarak karşımız çıkmaktadır. En çok dikkat çeken yer ise hiç kuşkusuz evlerin kapılarıdır. O kapılardan içeri girdiğinizde sanki bambaşka alemlere dalıyormuş hissi uyandırmaktadır insanda. Tamamen serpme köy kahvaltısı ile bizi şehrin bunaltıcı modernliğinden uzaklaştırmaktadır. Bir hafta sonu güne o güzel serpme köy kahvaltısı ile başlayarak daha sonrasında filmlerden fırlamış hissi uyandıran sokaklarda dolaşmak paha biçilemez. Muhteşem bir serpme köy kahvaltısı için Mavi Boncuk ya da Narlı Bahçe mekanlarını tercihleriniz arasına alabilirsiniz.

Gün arasında da en çok tercih edilen olmazsa olmaz Cumalıkızık gözlemesidir. Gözlemeyi yer ocaklarında alanında uzman teyzelerimiz yapmaktadır. Bu lezzeti başka bir yerde bulmanız da mümkün olmayacaktır. Adeta tadı damağınızda kalacak bir lezzettir. Son olarak akşam yemeğiniz için ise Kınalı Kar Konak mekânında saç kavurma ile günü sonlandırabilirsiniz.

İş Hayatınızda Ki Yorgunluğa Birebir

Yoğun iş temposundan bunalan Bursa sakinlerinin muhakkak hafta sonunu değerlendirmek adına gittiği bir yerdir Cumalıkızık Mahallesi. Çok dar olan ve taştan yapılmış sokakları adeta eski dönemlerde yaşıyormuş hissi uyandırmaktadır. Orijinal tarihi dokusuna dokunulmamış otantik evleri oldukça dikkat çekmektedir. Tamamen bir köy izlenimi veren atmosferi ile iş yorgunluğu atmak için tercih edilen en ideal yerleşim yerlerinden biridir. Sadece iş yoğunluğu için tercih edilen bir yer değil. Zamanla öğrencilerin de sık sık gidip keyifli vakit geçirdiği bir yer haline gelmiştir. Tarihi dokusunu kaybetmemiş olması sebebi ile insanda bir ferahlık bir rahatlık hissiyatı oluşturmaktadır. Tarihi dokuya zarar vermeden yapılan restorasyonlar sayesinde bu evlerin büyük çoğunluğu kullanılabilir vaziyettedir.