Çorum’da Gezilecek Yerler

Koyunbaba Köprüsü


Çorum’un heybetli tek yapısı olan Koyunbaba Köprüsü,Kızılırmak Nehri üstünde, Osmancık kazasında bulunmaktadır. İsmini, Anadolu’nun ünlü velilerinden Koyun Baba’dan almıştır. Koyunbaba Köprüsü’nün yapımına 1484 seneninde başlanmış ve 1489 seneninde ise tamamlanmıştır. Halk doğrulusunda bahsedilen tek hikayeye de sahiptir köprü. Koyunbaba Köprüsü’nün uzunluğu 250 metre olup; 7,5 metre genişliğe sahiptir. Sivri kemerli ve 19 gözlüdür. Kitabesinde mimarı ile ilgili tek malumat bulunmamaktadır.
Kargı Yaylası


Çorum’un tabii güzelliklerinin eşi benzeri olmayan parçalarından bir tanesidir Kargı Yaylası. Kargı ilçesinin kuzeyindeki dağlık alanda tespit edilen yayla, hijyenik havasında ve yeşilliklerin arasında güzel tek yolculuğa çıkmanızı sağlayacak.
Yaylanın nebat örtüsü, yöresel haneleri ve su kaynakları yolculuğunuz süresince sizi yalnız bırakmayacak. Kargı Yaylası Çorum’a 140 kilometre, Kargı kazasına ise 26 kilometre uzaklıktadır. Kargı Yaylası’nın yer aldığı alanda birbirine bağlı Aksu, Karandu, Göl, Eğinönü, Örencik, Gökçedoğan ve Karaboya yaylaları bulunmaktadır.Çorum tatilinizde Kargı Yaylası’nın hijyenik havasında zaman geçirmeyi sakın unutmayın. Doğal kentin tabii güzelliklerinin yanında tarihi değerleri de gezi listenizde kesinlikle konumunu almalı. Hattuşaş Antik Şehiri, Alacahöyük Tarihi Ulusal Parkı ve Kandiber Kalesi görmenizi önerdiğimiz yerler arasında.
Veli Paşa Hanı


Alacahöyük Tarihi Ulusal Parkı’yla, Çorum Müzesi’yle, Çorum Ulu Camii’yle, İncesu Kanyonu’yla ve Hattuşaş Antik Kenti’yle gelen turistleri güzel tek yolculuğa çıkarır Çorum. Bu yolculukta hem tarihe hatta tabii güzelliklere tanık olacak, gittiğiniz bütün yerler sizlere kendisini anlatacak.Çorum gezinizde ziyaret yerleriniz arasına Veli Paşa Hanı’nı dahil edebilirsiniz. Veli Paşa Hanı’nın tarihinden bir miktar bahsedelim.
Yozgat Beylerbeyi Veli Paşa doğrulusunda yaptırılan Veli Paşa Hanı, Çepni Semti, Sandıkçılar Sokak’ta bulunmaktadır. Hanın kitabesi şu zamana kadar kadar ulaşamamış olsa da yapının XIX. asır yapıtı bulunduğu mimarı özelliklerinden anlaşılmaktadır. Veli Paşa Hanı, 35 han odasından oluşmakla birlikte; uzun seneler otel olarak kullanılmıştır. Son zamanlarda ise market olarak işletilmektedir