Cihangir Çukurcuma Gezilecek Yerler

Çukurcuma Nerede

Çukurcuma Gezilecek Yerler

Çukurcuma’nın adı, Fatih Sultan Mehmet bir Cuma günü burada namaz kılmasından geliyormuş. Çevresindeki Beyoğlu, Galatasaray ve Taksim’e göre daha çukurda kalmasından dolayı da buraya Çukurcuma denmiş.

Çukurcuma Antikacıları ile ünlü bir semt. Tarihi binaların altında, birbirinden ilginç ve İstanbul’un tarihi ruhunu yansıtan antikacıları ziyaret edebilirsiniz.

Yüzyıllar öncesinden günümüze kadar ulaşan, değişik tarzlarda yapılmış, masalar, koltuklar, heykeller arasında dolaşarak, eski günlere doğru bir zaman yolculuğu yapabilirsiniz. Hepsi el emeği ile tek tek yapılmış mobilyaları almasanız bile bu rengarenk dükkanların arasında keyifle dolaşabilirsiniz.

Gördüğümüz büyük bir avize, boğazdaki bir yalıdan gelmiş. Belkide 100 yıl öncesinden bugüne kadar gelebilen, bir fotoğraf makinasına sokak arasında rastlıyoruz. Başka bir köşede İslami Motiflerle süslenmiş bir kapı karşımıza çıkıyor.

Çukurcuma Faik Paşa Sokağı

Cihangir Çukurcuma Gezilecek Yerler arasında olan Faik Paşa sokağı, burada mutlaka uğramanız gereken yerler arasında bulunuyor. Faik Paşa Sokağı’nın eskiden bir tarafında zenginler, diğer tarafında ise zenginlerin evlerinde çalışan hizmetkarlar veya sıradan halk yaşarmış.

Zenginlerin yaşadığı binalar daha yüksek, dış duvarları çeşitli heykellerle ve motiflerle süslenmiş olarak inşa edilmiş. Diğer binaların ise daha sade ve alçak katlı olması dikkatinizi çekecektir. Sokağa adını veren Faik Paşa aslında, Francesco della Suda adında İtalyan bir eczacıymış.

Cihangir Çukurcuma’da Nerede Ne Yenir – Cihangir Çukurcuma Gidilecek Mekanlar

Cezayir Sokağı

Cihangir Çukurcuma Gidilecek Mekanları arasında bulunan Cezayir Sokağı Galatasaray Lisesi’nin altından başlayıp devam eden sokakta bir çok alternatif lezzeti bir arada bulabilirsiniz.

Cihangir Çukurcuma Kahvaltı Mekanları

Cafe Lumiere Çukurcuma Cihangir

Cafe Lumiere Cihangir ve Çukurcuma’nın en güzel mekanlarından biri. Serin, yemyeşil ve rengarenk sandalyeler ile döşenmiş şirin bahçesi ve huzurlu ortamıyla, özellikle hafta sonları muhteşem bir kahvaltı keyfi yapabilirsiniz. Yaz günlerinde serin ve sessiz bahçesi kitap okumak ve kahve keyfi yapmak için çok uygun.

Cuma Cafe Çukurcuma

Çukurcuma’nın tarih kokan atmosferini en iyi yansıtan kafelerden biri hiç kuşkusuz Cuma Cafe. Mekan, binanın tarihi yapısını bozmadan çok zevkli bir şekilde döşenmiş. Menüsü oldukça geniş olan kafede zevkinize göre bir şeyler mutlaka bulabilirsiniz. Cuma Cafe, güzel bir kahve eşliğinde, kitap veya dergi okuyarak günün yorgunluğunu atabileceğiniz bir yer.

49 Çukurcuma

Çukurcuma’nın en huzurlu ortamlarından birini 49 Çukurcuma’da bulabilirsiniz. Çalışanları son derece nazik ve güler yüzlü. Pepperonili pizzası, incecik ve lezzetli hamuru ile muhteşem. Denemenizi öneririz.

49 Çukurcuma

Asri Turşucusu Çukurcuma

Cihangir Çukurcuma Gezilecek Yerler arasında olan Asri Turşucusu, Adile Naşit ve Münir Özkul’un, ünlü Neşeli Günler filminin çekildiği yer.

Asri Turşucusu Çukurcuma

Cihangir Gezilecek Yerler

Semtin adı, Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan’ın 22 yaşında ölen oğulları Cihangir’den geliyor. Cihangir bugün bir çok ünlü sanatçının, yazarın ve yönetmenin yaşadığı bir semt.

Cihangir Firuzağa Kahvesi ve Firuzağa Camii

Cihangir Gezilecek Yerler arasında olan Firuzağa Kahvesi, Firuzağa Camii’nin hemen yanında yer alıyor. Bir çok ünlü sanatçının vakit geçirdiği kahvenin adını magazin programlarında sıkça duyuyoruz.

Cihangir Camii

Buraya ilk yapılan tarihi eserlerden biri Kanuni Sultan Süleyman’ın oğlu için yaptırdığı Cihangir Camii. Şehzade Cihangir, ağabeyi Şehzade Mustafa’nın öldürülmesine çok üzülmüş ve bu acıya dayanamayarak 22 yaşında vefat etmiş.

1559 burada yapılan Cihangir Camii günümüze kadar gelememiş, yangın ve depremler ile harap olmuştur. Bugün burada bulunan camiyi, II. Abdülhamit 1889 yılında yaptırmıştır.

Cihangir Camii

Cihangir Sanatkarlar Parkı – Cihangir Roma Parkı

Cihangir Çukurcuma Gezilecek Yerler arasında ilk sıralarda olması gereken yerlerden biri Sanatçılar Parkı. Roma Parkı olarak da bilinen mekan; Topkapı Sarayı, Üsküdar, Haydarpaşa, Kız Kulesi ve Boğaz’ın eşsiz manzarasına sahip parktan, muhteşem güzellikte fotoğraflar çekebilirsiniz.

Not: Hava karardıktan sonra Sanatçılar Parkı ve Roma Parkı olarak bilinen bölgeye gidilmemesi tavsiye edilir.

Cihangir Sanatkarlar Parkı

Kadiriler Tekkesi

Kadiriler Tekkesi de buradaki diğer önemli tarihi eserlerden biri. Yangınlarda zarar gören tekke ve çevresindeki binalar aslına uygun olarak restore ediliyor. Kadiriler Tekkesi’nin dışında tarihi bir çeşme bulunuyor.

Kadiriler Tekkesi

Masumiyet Müzesi

Cihangir Çukurcuma Gezilecek Yerler arasında olan, Masumiyet Müzesi, adını Orhan Pamuk’un ünlü romanından almış. Masumiyet müzesini burada ziyaret edebilirsiniz.

Masumiyet Müzesi

Orhan Kemal Müzesi

Hanımın Çiftliği, Kardeş Payı, Baba Evi, Kaçak, 72. Koğuş gibi bir çok ünlü eseri bulunan yazarın adını yaşatmak için kurulan müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Orhan Kemal Müzesi

Cihangir Çukurcuma Nerede? – Cihangir Çukurcuma Nasıl Gidilir?

Cihangir ve Çukurcuma Bölgesi’ne Taksim’den yürüyerek gidebilirsiniz.

Cihangi’i Haritada Görün