Çanakkale’de Gezilecek Yerler

Çanakkale Merkez
M.Ö. 3000 seneninden bu yana Troyalılar, Akalar, Persler, Katalonyalılar, Romalılar ve Türkler’in yerleşim ili olan Çanakkale bilhassa tarih ve mitoloji yönünden epey varlıklı bir birikime sahiptir. Oldukça önemli su yolları üstünde tespit edilen Çanakkale, Anadolu ile Avrupa ve Akdeniz ile Karadeniz arasındaki bağlantıyı sağlaması sebebi ile Antik Çağ’da bulunduğu gibi son zamanlarda de oldukça önemli bir konumdadır.
Eski çağlarda Hellespontos ve Dardanel olarak hatıralan Çanakkale günümüz adını alanda tespit edilen Çanak Kale’sinden almaktadır. 18. y.y.’a dek şehir olma yolunda değerli bir ilerleme gösteren Çanakkale, bilhassa boğazlardaki ticari faaliyetlerin yoğunlaşması eşliğinde bir liman şehiri olmaya ve zenginleşmeye başlamıştır. Mevki ekonomik faaliyetlerin kesif bulunduğu bir yer olmasının yanısıra etrafındaki Kazdağları,Gökçeada, Bozcaada, Assos, Saros Körfezi ve Eceabat ile de değerli bir turizm merkezidir.
Çanakkale Saat Kulesi
Çanakkale’nin simgelerinden bir tanesi olan Çanakkale Saat Kulesi, turistler doğrulusunda en fazla ziyaret edilen yerlerden biridir. 1897 seneninde ll. Abdülhamit döneminde yaptırılan Çanakkale Saat Kulesi’ne, yeniden devresinin Çanakkale İtalyan Konsolosu Vitalis Gaptirole’nin de katkısı olmuştur. Ayvalık kesme taşından inşa edilmiş olan saat kulesi, kare prizma tarzındadır.
Onarılıp turizme açılan Çanakkale Saat Kulesi ayrıntılı tek restorasyon döneminden geçmiştir. Çanakkale’de tatil yapmışların gezi listesine eklediği saat kulesinin ardından;Aynalı Çarşı’yı, Çimpe Kalesi’ni, Bayraklı Baba’yı, Biga Çayı’nı gezerek hem tarihi hatta tabiat güzellikleri aynısı tatil içinde yaşayabilirsiniz.
Çanakkale Şehitliği
Çanakkale savaşlarının merkezi olan, insanoğlunun tüylerini ürperten, tarifsiz tek duygu yoğunluğunun içerisine sürükleyen ve bu vatanın evladı her bireyin o havayı soluyarak öğrenmesi istenilen tek destanın yazıldığı Gelibolu yarımadası tarihi ulusal parkında kalan abide ve şehitlikler.Çanakkale’ye gelindiğinde belki de ilk ziyaret edilmesi istenilen mekan.
Çanakkale Aynalı Çarşı
Çanakkale savaşlarında tek halk türküsüne de mevzu olan meşhur çarşının 1889 seneninde II. Abdülhamid’in padişahlığı esnasında, Çanakkale’nin önde gelen Musevi ailelerinden biri doğrulusunda yaptırıldığı bilinmektedir. Doğrulanamayan tek iddia ise epey fazla önceleri yapıldığıdır. Evliya Çelebi’nin “Seyahatname” isimli yapıtında de çarşıdan soz edilmektedir. Çarşıya ait kayıtlar ele alındığında İstanbul’daki Mısır Çarşısı’nın minyatürü bulunduğu anlaşılmaktadır.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir