Çanakkale Ezine Gezilecek Yerler

çanakkale ezine gezilecek yerler

Türk beylerinin Danişmend oğulları zamanındaki kuruluşunda Cuma namazlarını toplu kılması ile buraya Farsça ‘Cuma’ anlamına gelen Azine adı koyulmuştur. Günümüze Azime adı da değişerek Ezine olarak gelmiştir. Birçok medeniyet M.Ö. 3000’lerde kurulan bölgeye hükmetmiştir. Ezine ve çevresine Osmanlı Döneminde doğudan göç eden Türk boyları yerleştirilmiştir. Osmanlı egemenliği boyunca bölgede her türlü hak ve hürriyete Rumlar sahip olarak yaşamışlardır.

çanakkale ezine gezilecek yerler

Anadolu, Osmanlı Devleti’nin Birinci Dünya Savaşı’ndaki mağlubiyeti ile İtilaf devletleri ve Yunanlılar tarafından işgal edilmeye başlar. Yunanlılar tarafından 4 Eylül 1920 yılında işgal edilen bölgede, Yunan taburunun tutuklamalara ve işkenceye girişmesi ile Müdafa-i Hukuk Cemiyetleri Mustafa Kemal’in emri üzerine kurulur. Yunanlıların 26 Ağustos 1922 tarihinde başlayan Büyük Taarruz sonrasında bozgunu ile Yunan uçakları tarafından iki defa bölge bombalanmıştır. Fahrettin Altay komutasındaki ordu tarafından 22 Eylül 1922 tarihinde işgal sona erer.

Çanakkale Ezine Gezilecek Yerler: Ezine Gezi Rehberi

Neandria Antik Kenti

Neandria Antik Kenti

Neandria Antik Kenti, Çanakkale-Ezine ilçesine çok yakındır. 20 km ilçe merkezinin uzaklığında olan Kayacık Köyü Çığri Dağı üzerinde bulunmaktadır.

Helen dilinden, kent adını almıştır ve genç adamın yurdu anlamına gelmektedir. Neandria Antik Kenti’nin ne zaman kurulduğu hakkında Çanakkale’nin kalıntıları arasında pek bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak M.Ö. VII. Yüzyılla burada tarihlendirilen mezarlar bulunmuştur ve kentin bu mezarlar hangi dönemde kurulduğu hakkında fikir vermektedir.

1867 yılında antik kentten ilk arkeolojik kazı yapılmış olup 1899 yılında bir Alman arkeolog tarafından kazı çalışmaları devam etmiştir.

Surlar Neandria Ören Yeri’nin çevresinde 3 km uzunluğundadır ve volkanik liparit taşlarla surlar örülmüştür. Kentin bunun yanı sıra günümüze ulaşan 11 burcu bulunmaktadır. Neandria Antik Kenti’ni Çanakkale tatili gezinize ekleyebilirsiniz.

Kestanbol Kaplıcası

Kestanbol Kaplıcası

Kestanbol Köyü, Çanakkale Ezine’nin şirin bir bölgesidir. Oldukça sağlık turizmi açısından önemlidir.

İnsanlığa sağlık açısından eski tarihlerden beri şifa olan Kestanbol Kaplıcası, birçok turistin yıl içerisinde ziyaret ettiği bir nokta olma özelliğini korumaktadır.

73 derece kaplıcanın suyu olup, kalsiyum ve demir suyun içerisinde bulunmaktadır. Nevrit, romatizma, kadın hastalıkları ve solunum yolları hastalıklarına iyi geldiği bilinen Kestanbol Kaplıcası, Çanakkale tatilinize iyi bir seçenek olacaktır. bol bol yüzüp serinleyerek hem güneşin tadını çıkarabilir hem de yorgunluğunuzu kaplıca sularının içinde kısa bir süreliğine atabilirsiniz.

18 km Ezine ilçesine uzaklıkta olan Kestanbol Kaplıcaları sizlere doğanın içinde şifalı bir cennet sunuyor.

Mavra Adası

Mavra Adası

Mavra Adası, Çanakkale’nin doğal güzellikleri arasında bulunur. Ezine ilçesinden Mavra Adası’na Ezine ilçesinden Kumburnu Sahili’ne gidildikten sonra 45 dakikalık bir yolla ulaşılıyor.

Mavra Adası özellikle balıkadamların uğrak yeridir. Deneyimli balıkçıların göstereceği, yanınızda tekne yolculuğunda çıkacağınız rehberinizle ıstakoz yuvaları gezi listenizin en çekici detayları arasında olacaktır. Günbatımı, Mavra Adası’nın en güzel manzaralarından biridir. Gökyüzü saatler akşamı gösterdikçe mavi, mor, pembe ve kızıl tonlarında birer parçası ile güneşin yok oluşuna sahne oluyor.