Bursa’da Gezilecek Yerler

Gölyazı Bursa


Gölyazı, Bursa’nın Nilüfer bölgesine bağımlı olan Ulubat Gölü’nün kıyısında şirin bir balıkçı köyü. Eşine az rastlanır bir güzellikte olduğu halde Gölyazı, pek çok keşfedilmemiş. Hem de Bursa’da yaşayanların bir bölümü, bu eşi benzeri olmayan güzellikteki köyün, Bursa’da olduğunu dahi bilmiyor.
Oldukça adamcıl ve konuksever bir halkın yaşadığı Gölyazı, önceden ismi Apolynt olan külüstür bir Rum köyüymüş aslında. Hem de köyün içinde dolaşırken, savunma altına alınan tarihi Rum hanelerine rastlayabilirsiniz. Gölyazı’nın eşi benzeri olmayan bir görünümü var. Bakıldığında, köprü ile bağlanmış iki ada tasarıma sahip fakat aracınızla bütün köyü 5 dakikada turlayabilirsiniz.

Bursa Ulu Camii


Bursa’nın simgelerinden bir tanesidir ihtişamlı duruşuyla kendisine hayran bırakan, tarih kokan her köşesi ile kendisine bağlayan Bursa Ulu Camii. Bursa’nın kalbinin attığı bu cami, Osmanlı Devleti ‘nin dördüncü hükümdarı Yıldırım Bayezid doğrulusunda mimar Ali Neccar ‘a 1396-1399 seneleri arasında yaptırılmıştır. Avlusu, etrafı, mimarisi, huzur kokan atmosferi ile bambaşka bir boyuta götürür sizi, olduğunuz zamandan epey uzaklara dalıp gidersiniz bu muhteşem caminin havasını soludukça. Evliya Çelebi’nin ifadesi ile Bursa’nın Ayasofyası’dır Ulu Camii. Bursa’nın ruhuna dokunmak, onu tam manasıyla yaşam sürdürmek ve hissetmek istiyorsak Ulu Camii ilk duraklarınızdan biri olmalı.Yıldırım Bayezid doğrulusunda Bursa’da 1396-1400 seneleri arasında yaptırılan Ulu camii aslen zaviye olarak yapılmasına rağmen epey ayaklı cami şemasının en classic ve abidesel misali sayılır. 2 minaresi ve 20 kubbesi olan camiinin merkezinde devasa bir şadırvan bulunur.

Uludağ Kayak Merkezi


Kış tatillerinin vazgeçilmez tatil illerinden bir tanesidir Bursa-Uludağ. Bilhassa karlar üstünde kayak yapmak tatillerin en eğlenceli anlarını oluşturur.Bursa’nın güneybatısında tespit edilen Uludağ Kayak Merkezi, 11.338 hektarlık tek kısmı kapsamakta. Kış aylarında en fazla seçenek edilen tatil illerinden biri bulunduğu için kayak merkezine yakın oteller de bulunmakta. Uludağ Kayak Merkezi’ne birkaç günlük tatile gelenler kadar, günübirlik gelenlerinde adedi fazladır. Günübirlik gelmiş olsanız da kayak ortasında kayak malzemeleri kiralayabileceğiniz yerler bulunuyor.Kış turizmi yönünden gelişmesine katkı gerçekleştiren Uludağ Kayak Merkezi’ne yerli turistler kadar ecnebi turistler de kesif alaka gösteriyor.

Bursa Fetih Kapısı


Bursa-Osmangazi’de tespit edilen Fetih Kapısı’nın tarihi Roma ve Bizans devresine kadar dayanmaktadır. Şu zamana kadar yanlızca iç surlarının tek bölümü gelebilen kapı, Su Kapısı şeklinde de adlandırılmaktadır.Roma ve Bizans zamanlarında Uludağ’da bulunan tapınaklara ve manastırlara bu kapıdan geçilerek gidiliyordu. Fetih Kapısı, Bursa’nın dayanıklı almış Diğer kapısı olduğundan kaynaklı önemlidir. Bu yüzden kaynaklı uzun seneler viran kalan kapı, 2008 seneninde Osmangazi Belediyesi doğrulusunda onarılmıştır. Fetih Kapısı’nın onarımının sonrasında her sene 6 Nisan’da fetih şenlikleri merasimi burada başlamaktadır.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir