Bursa’da Gezilecek Yerler – Bursa’da Gezilecek En Güzel +25 Yer

bursada-gezilecek-yerler-bursada-gezilecek-en-guzel-25-yer

Bursa’da gezilecek yerler listemize göz atarak bu güzel şehrin bir çok noktasını tanıma imkanı bulabilirsiniz.

Bursa ülkemizin en kalabalık şehirlerinden bir tanesi. Geçmişte önemli medeniyetlerin merkezi olması Bursa’da gezilecek yerler dendiğinde ilk olarak akla tarihi mekanları getiriyor. Bu yüzden her yıl önemli bir turist akınına da uğruyor. Bursa’nın 17 adet ilçesi bulunuyor. Bu ilçeler Osmangazi, Nilüfer, Büyükorhan, Yıldırım, Gemlik, Gürsu, Hamamcık, İnegöl, İznik, Karacabey, Keles, Kestel, Mudanya, Mustafakemalpaşa, Orhaneli, Orhangazi ve Yenişehir.

Tarihte Bursa’nın adı Hüdavendigar olarak bilinir. Burasın son yıllarda sanayi anlamında önemli bir atılım yapmıştır. Özellikle otomotiv, tekstil ve tarım Bursa’da ön plana çıkan iş kolları arasında bulunur. Bunun yanı sıra Uludağ özellikle kış aylarında kayak yapmak isteyen turistlerin akınına uğrayan önemli turistik merkezlerden bir tanesi. Burada sadece kışın hizmet verildiği yanlış bir bilgidir. Bölgede bulunan sıcak su kaplıcalarından dolayı Uludağ ve çevresinde bulunan termal merkezler yaz aylarında da hizmet vermeye devam ediyorlar. Burası çevresindeki illere yakın bir merkez olmasından dolayı da aynı gün içinde günübirlik bu illeri de ziyaret edip geri dönme imkânı bulunuyor.

Bursa’da Gezilecek Yerler Listesi

Bursa şehri çok önemli ve derin bir tarihi geçmişe sahip. Bu yüzden listemizde de çok fazla tarihi mekân bulunmakta. Bunun yanında turistlerin konaklama yapabilecekleri ve eğlenebilecekleri çeşitli yerleri de listemizde bulacaksınız.

Bursa Kent Müzesi

bursada-gezilecek-yerler-bursada-gezilecek-en-guzel-25-yer

İlk olarak Adliye Sarayı olarak yapılan bina ilerleyen zamanlarda müzeye dönüştürülmüştür. 1926 yılında yapılmış ve 2004 yılında müze olarak hizmet vermeye başlamıştır. Burada Bursa’da çeşitli kazılarda ortaya çıkarılan eserlerin yanında Bursa’nın kültürünü yansıtan eski eserleri de bulmak mümkün.

Orhangazi Cami

bursada-gezilecek-yerler-bursada-gezilecek-en-guzel-25-yer

Bir dönem Osmanlı İmparatorluğuna başkentlik yapmış olan Bursa’da çok fazla tarihi cami görmek mümkün. Bunlardan bir tanesi de Orhangazi Camii’dir. Cami, Bursa için önemli bir tarihi eserdir.

Zafer Plaza

bursada-gezilecek-yerler-bursada-gezilecek-en-guzel-25-yer

Bursa’da gezilecek yerler listemizde sıra Zafer Plaza’da. Bursa’da yaşayanlar için Zafer Plaza önemli bir buluşma noktasıdır. Burası aslında büyük bir alışveriş merkezidir. Burada buluşanlar vakitlerinin büyük bir bölümünü yine burada geçirmeyi tercih ederler. Merkezi bir konumda olması yüzünden özellikle hafta sonları oldukça kalabalıktır.

Bursa Ulu Cami

bursada-gezilecek-yerler-bursada-gezilecek-en-guzel-25-yer

Bursa’nın sembolü olan bir diğer cami de Bursa Ulu Cami’dir. Bursa’da gezilecek yerler denildiğin akla gelen tarihi eserlerin en başında bu cami gelmekte. Caminin iç ve dış mimarisi turistleri kendine hayran bırakmakta.

Hünkâr Köşkü

bursada-gezilecek-yerler-bursada-gezilecek-en-guzel-25-yer

Hünkâr Köşkü, Abdülmecit zamanında yaptırılan önemli tarihi eserlerden bir tanesidir. Bursa halkı buraya Atatürk Köşkü de demektedir. Bunun sebebi ise Atatürk’ün Bursa’yı ziyaret ettiğinde bu köşkte kalmayı tercih etmesidir.

Bursa Cumhuriyet Caddesi

bursada-gezilecek-yerler-bursada-gezilecek-en-guzel-25-yer

Cumhuriyet caddesi Bursa’nın en bilinen ve önemli caddelerinden bir tanesidir. Burada bulunan pek çok lokantada İskender Kebabın ardından en bilinen yemek olan Pideli Köfte yapılmaktadır. Caddenin en önemli sembolü ise yıllardır hizmet veren tramvaydır.

Saitabat Şelalesi

bursada-gezilecek-yerler-bursada-gezilecek-en-guzel-25-yer

Turistlerin en çok ziyaret ettikleri bir başka yer ise Saitabat Şelalesi’dir. Bursa merkezine 21 kilometre uzaklıkta olan bu şelaleye geldiğinizde yakınlarda bulunan konaklama yerlerinde geceleri konaklama yaparak şelalenin sesi altında uyuyabilirsiniz.

Tirilye

bursada-gezilecek-yerler-bursada-gezilecek-en-guzel-25-yer

Tirilye zaman içinde pek çok medeniyetin hüküm sürdüğü önemli bir merkezdir. Buranın tarihi dokusu zaman içinde çok iyi bir şekilde korunmuştur. Bu yüzden de Bursa’ya gelen turistlerin uğramadan geçmedikleri yerlerden bir tanesidir. Burayı gezmek için bir gününüzü ayırmanız gerekiyor.

Irgandı Köprüsü

Irgandı Köprüsü’nün kendine has önemli bir mimarisi vardır. Köprünün içinde çarşılar bulunmaktadır. Dükkanlarda el sanatları ile ilgili çeşitli ürünler satılmakta. Bu köprü ile aynı mimariyi taşıyan Floransa, Venedik ve Bulgaristan’da bir köprü daha mevcuttur. Fotoğrafçılar için de köprü güzel bir manzara imkânı sunuyor.

Ulubat Gölü

Temiz hava ve eşsiz doğayı yaşamak isteyenler için Ulubat Gölü son derece doğru bir seçim olacaktır. Gölün etrafında bulunan yerleşim alanları dahi özel bir şekilde konumlanmışlardır. Bu sayede gölün doğal yapısına zarar verilmemiştir.

Suuçtu Şelalesi

Şelale, Bursa’nın içme suyunun önemli bir bölümünü karşılamaktadır. Eğer yaz aylarında buraya gelirseniz şelalenin döküldüğü bu temiz sudan tadabilirsiniz. Kış aylarında ise yağmur sularından dolayı şelalenin akış hızı ve dolayısıyla çıkardığı ses de artmaktadır. Sadece çıkardığı sesi duymak için bile gelinebilir.

Uludağ Kayak Merkezi

Bursa denildiğinde akla ilk gelen yerlerden bir tanesi Burada Kayak Merkezidir. Burası kış aylarında tam doluluk oranına ulaşmakta. Bu yüzden burada konaklama yapmayı düşünenler makul bir süre öncesinden rezervasyon yaptırmalılar. Toplamda 11 bin 338 hektarlık geniş bir alan sahip merkez, dünyanın önemli kayak merkezleri arasındadır.

Tophane

Yıllardan beri burası ramazan ayında top atışlarının yapıldığı yer. Aynı zamanda Osman gazi ve Orhan Gazi türbeleri de burada bulunmakta. Bu yönüyle de oldukça önemli bir yer konumunda. Pek çok Bursalı buradan atılan top sesini duymadan orucunu açmıyor. Semt adını da burada bulunan toptan almakta.

Yeşil Türbe

Zaman içinde rengi biraz değişip turkuaza dönse de yine dünyanın önemli türbelerinden bir tanesi olma özelliğini kaybetmiş değil. Türbenin en önemli özelliği ise duvarlarının el emeği göz nuru İznik Çinileri ile kaplı olması.

Oylak Vadisi

İnegöl’de bulunan bu vadi benzersiz temiz havasıyla insanları büyülüyor. Burası aynı zamanda önemli bir keşif merkezi olma durumunda. Buraya gelenler vadi içinde dolaşarak ilginç doğa olaylarına tanıklık edebilirler. Aynı zamanda burada bir ara görünmesi son derece zor olan farklı bitki örtülerini ve ağaçları bir arada görmek mümkündür. Burada bulunan tesiste kahvaltı ve akşam yemeği hizmetinden faydalanabilirsiniz.

İnegöl Ormanları

İnegöl Ormanları denildiğinde akla ilk gelen şey burasının ülkemizin en yeşil ormanlarından bir tanesi olduğu. Çadır kampını sevenler için burası son derece mükemmel bir seçim olacaktır. Şehir merkezine uzak olması maceracılar için ayrı bir lezzet. Çünkü gece bu ormanda konaklama yaptığınızda dış dünya ile aranızdaki bağ tamamen kopmakta ve ormanla baş başa kalmaktasınız. O yüzden buraya gelmeden önce bir ihtiyaç listesi hazırlamanız ve yanınıza fazla giyecek almanız gerekmekte. Zira beklenmedik yağmurların sıklıkla görüldüğü bir yer. Burada bir süre kaldıktan sonra temiz havadan ciğerlerinizin yandığını hissedeceksiniz.

Nikaia Antik Kenti

Burası geçmişte son derece önemli bir ticaret kenti olarak bilinir. 2000 yıllık bir süre boyunca bölgenin en önemli ticaret kenti olmuştur. Günümüze gelen kalıntılarda kentin ana hatlarını görmek mümkün. Ancak artık şehrin içinde kalmış ve herhangi bir koruma bulunmuyor.

Saltanat Kapısı

Saltanat Kapısı’nın özelliği Osmanlı İmparatorluğu’nun şehre giriş yaptığı kapı olarak bilinmesidir. Bu yüzden adı Saltanat Kapısı’dır. Bu kapı her cuma günü ışıklandırılması ve arka planda çalan Mehter Marşı ile mistik bir ortam yaratmaktadır. Bu durum turistlerin son derece ilgisini çekmekte.

Koza Han

Bursa’da yaşayanlar için Koza Han’ın önemi büyük. Dışarı çıkan Bursalılar kesinlikle buraya bir defa uğrayarak çaylarını içiyorlar. Tarihi dokusu yıllardan beri bozulmadan aynı şekilde duruyor. Tabi ki burayı ziyaret etmek için Bursalı olmanıza gerek yok. Bursa’ya geldiğinizde güzel bir çay içip, bu tarihi mekânın havasını solumak istiyorsanız kesinlikle Koza Han’a gelmelisiniz.

Alaaddin Bey Hamamı

Termal tesislerin yanında Bursa’da bulunan tarihi hamamlar da mevcut. Yapılışından günümüze yaklaşık olarak 520 yıl geçmiş olmasına rağmen burası hala ayakta. Üstelik çok büyük yangınlar ve depremler geçirmiş olmasına karşın. Son 30 yıl içinde tütün önce tütün deposu olarak kullanılmış hemen akabinde ise kaderine terk edilmişti. Ancak Bursa Belediyesi önemli bir restorasyon çalışmasıyla burayı tekrar hayata döndürdü.

Cumalıkızık Köyü

Yüzyılların getirdiği otantik ve tarihi dokuyu görmek isteyenler Cumalıkızık Köyünü ziyaret edebilirler. Birçok köyden farklı olarak rengarenk boyanmış eski evleri ile burası yine turistlerin ziyaret ettikleri yerlerden bir tanesi.

Gölyazı Bursa


Gölyazı, Bursa’nın Nilüfer bölgesine bağımlı olan Ulubat Gölü’nün kıyısında şirin bir balıkçı köyü. Eşine az rastlanır bir güzellikte olduğu halde Gölyazı, pek çok keşfedilmemiş. Hem de Bursa’da yaşayanların bir bölümü, bu eşi benzeri olmayan güzellikteki köyün, Bursa’da olduğunu dahi bilmiyor.
Oldukça adamcıl ve konuksever bir halkın yaşadığı Gölyazı, önceden ismi Apolynt olan külüstür bir Rum köyüymüş aslında. Hem de köyün içinde dolaşırken, savunma altına alınan tarihi Rum hanelerine rastlayabilirsiniz. Gölyazı’nın eşi benzeri olmayan bir görünümü var. Bakıldığında, köprü ile bağlanmış iki ada tasarıma sahip fakat aracınızla bütün köyü 5 dakikada turlayabilirsiniz.

Bursa Ulu Camii


Bursa’nın simgelerinden bir tanesidir ihtişamlı duruşuyla kendisine hayran bırakan, tarih kokan her köşesi ile kendisine bağlayan Bursa Ulu Camii. Bursa’nın kalbinin attığı bu cami, Osmanlı Devleti ‘nin dördüncü hükümdarı Yıldırım Bayezid doğrulusunda mimar Ali Neccar ‘a 1396-1399 seneleri arasında yaptırılmıştır. Avlusu, etrafı, mimarisi, huzur kokan atmosferi ile bambaşka bir boyuta götürür sizi, olduğunuz zamandan epey uzaklara dalıp gidersiniz bu muhteşem caminin havasını soludukça. Evliya Çelebi’nin ifadesi ile Bursa’nın Ayasofyası’dır Ulu Camii. Bursa’nın ruhuna dokunmak, onu tam manasıyla yaşam sürdürmek ve hissetmek istiyorsak Ulu Camii ilk duraklarınızdan biri olmalı.Yıldırım Bayezid doğrulusunda Bursa’da 1396-1400 seneleri arasında yaptırılan Ulu camii aslen zaviye olarak yapılmasına rağmen epey ayaklı cami şemasının en classic ve abidesel misali sayılır. 2 minaresi ve 20 kubbesi olan camiinin merkezinde devasa bir şadırvan bulunur.

Uludağ Kayak Merkezi


Kış tatillerinin vazgeçilmez tatil illerinden bir tanesidir Bursa-Uludağ. Bilhassa karlar üstünde kayak yapmak tatillerin en eğlenceli anlarını oluşturur.Bursa’nın güneybatısında tespit edilen Uludağ Kayak Merkezi, 11.338 hektarlık tek kısmı kapsamakta. Kış aylarında en fazla seçenek edilen tatil illerinden biri bulunduğu için kayak merkezine yakın oteller de bulunmakta. Uludağ Kayak Merkezi’ne birkaç günlük tatile gelenler kadar, günübirlik gelenlerinde adedi fazladır. Günübirlik gelmiş olsanız da kayak ortasında kayak malzemeleri kiralayabileceğiniz yerler bulunuyor.Kış turizmi yönünden gelişmesine katkı gerçekleştiren Uludağ Kayak Merkezi’ne yerli turistler kadar ecnebi turistler de kesif alaka gösteriyor.

Bursa Fetih Kapısı


Bursa-Osmangazi’de tespit edilen Fetih Kapısı’nın tarihi Roma ve Bizans devresine kadar dayanmaktadır. Şu zamana kadar yanlızca iç surlarının tek bölümü gelebilen kapı, Su Kapısı şeklinde de adlandırılmaktadır.Roma ve Bizans zamanlarında Uludağ’da bulunan tapınaklara ve manastırlara bu kapıdan geçilerek gidiliyordu. Fetih Kapısı, Bursa’nın dayanıklı almış Diğer kapısı olduğundan kaynaklı önemlidir. Bu yüzden kaynaklı uzun seneler viran kalan kapı, 2008 seneninde Osmangazi Belediyesi doğrulusunda onarılmıştır. Fetih Kapısı’nın onarımının sonrasında her sene 6 Nisan’da fetih şenlikleri merasimi burada başlamaktadır.