Burgazada Gezilecek Yerler

Burgazada Gezilecek Yerler

Günümüzde bahar aylarında ve sıcak yaz aylarında piknik yapmak ve denize girmek için İstanbul’a en yakın kaçış noktalarından biri olan Adalar, Bizans İmparatorluğu zamanında prenslerin ve imparatorların sürgün yeri olarak kullanılırmış. O nedenle yabancılar tarafından Prince Islands (Prens Adaları) olarak da bilinirler.

Buraya gönderilen prens ve imparatorların gözleri oyularak çıkarılırmış. Burgazada; Büyükada ve Heybeliada’dan sonra en büyük üçüncü adadır. İstanbul’dan fazla uzaklaşmadan doğanın ve denizin keyfini çıkabileceğiniz en güzel adalardan biridir.

Osmanlılar döneminde balıkçılıkla uğraşan çok az sayıda insanın yaşadığı Adalar’da hayat 19. yüzyılda değişmeye başlamış. 1846 yılında Büyükada-İstanbul arasında düzenli vapur seferleri düzenlenmeye başlamış. Bu dönemden sonra yazlık evler yapılmaya başlanmış ve İstanbul’un en gözde sayfiye yerlerinden biri olmuş.

Adalara ilk yerleşenler yazarlar ve sanatçılar olmuş. Rumlar, Ermeniler ve Yahudiler de yazlık evler yaptırmaya başlamışlar. Bu dönemde ağaçlar dikilerek çevre güzelleştirilmiş.

Burgazada Gezilecek Yerler

Burgazada Gezilecek Yerler

Burgazada Gezilecek Yerler

Burgazada Gezilecek Yerler

Burgazada İskelesi’nin bulunduğu meydanda çok güzel çay bahçeleri, cafeler ve kahvaltı yapabileceğiniz yerler bulabilirsiniz. Burgazada’da tarihi evlerle süslü güzel sokaklarda yürüyüş yapabilirsiniz. Buradan fayton ile bir ada turu yapabilirsiniz. Sıcak yaz aylarında denizin keyfini çıkarabileceğiniz küçük koylar bulabilirsiniz.

Burgazada Gezilecek Yerler Burgazada Gezilecek Yerler

Burgazada Gezilecek Yerler

1. Sait Faik Abasıyanık Müzesi

Sait Faik Abasıyanık Müzesi

Çağdaş Türk Edebiyatı’nın en önemli yazarlarından biri olan Sait Faik Abasıyanık hayatının bir bölümünü Burgazada’da geçirmiş. 1906-1954 yılları arasında yaşadığı köşkte ünlü edebiyatçının kişisel eşyalarını, odasını, kütüphanesini, kartpostallarını ve yazdığı eserlerden bazılarını görebilirsiniz.

Burgazada Tarihi Yerler

2. Hagios Ioannis Prodromos – Aya Yani Kilisesi

Hagios Ioannis Prodromos – Aya Yani Kilisesi

Burada ilk defa 11. yüzyılda Yahya Peygamber adına bir kilise yapılmış. Günümüzde Burgazada Vapuru iskeleye yanaşırken görülen güzel kubbeli kilise ise 1894 yılında meydana gelen büyük İstanbul depreminde büyük hasar almış ve 1899 yılında restorasyon geçirerek onarılmış. 1999 yılında İstanbul’u etkileyen depremde de hasar gören kilise büyük bir restorasyondan geçmiş. Kilise’nin içindeki zengin ahşap işçiliği dikkatinizi çekecektir.

Bayrak Tepe – Burgazada Metamorfosis Hristos Manastırı – İsa Tepesi

Burgazada Metamorphosis Hristos Manastırı

Burgazada’da diğer adaların manzarasını seyredebileceğiniz bir yer olan Bayrak Tepe’ye faytonlarla ulaşabilirsiniz. Burgazada Gezilecek Yerler arasında olan tepeden Heybeliada ve diğer adaları görebileceğiniz muhteşem bir manzara ve adanın sakinlerinden olan atları görebilirsiniz. 10. yüzyılda burada bulunan manastırdan günümüze fazla bir şey kalmamış. 19. yüzyılda ise aynı yere bir kilise inşa edilmiş.

Burgazada Kilisesi

Burgazada Görülecek Yerler Burgazada Görülecek Yerler Burgazada Görülecek Yerler

3. Burgazada Kalpazankaya

Burgazada’nın batısında bulunan Kalpazankaya’da muhteşem güzellikte bir günbatımı manzarası seyredebilirsiniz. Eski dönemlerde burada sahte para basılırmış. Kalpazankaya’nın adı da buradan geliyor. Günümüzde Kalpazankaya’da manzarayı seyrederek yemek yiyebileceğiniz bir restaurant da bulunuyor.

Burgazada Kalpazankaya Burgazada Kalpazankaya

Burgazada Nerede

Burgaz Adası, Burgazada ya da Antigoni (Yunanca: Αντιγόνη Antigóni), İstanbul’daki Prens Adaları’nın büyüklük olarak üçüncüsü, aynı zamanda Adalar ilçesinin bir mahallesi. Yuvarlak biçimdedir ve genişliği yaklaşık 2 kilometredir.

Burgazada
Adadaki ülke(ler) Türkiye
Bölge Marmara Bölgesi
İl İstanbul
İlçe Adalar

Burgazada Nerede