Burdur’da Gezilecek Yerler

Salda Gölü
Burdur Yeşilova’nın 6 kilometre uzağında olan Salda Gölü 1989 seneninde tabii sit kısmı olarak ilan edilmiştir ve güzelliğini tescillemiştir.İnsanı etkileyen tek manzaraya bulunduran gölün, kuzeydoğu ve batısı dik kayalık, güneyi çayırlık ve başka bölümleri ise bembeyaz kumsallarla çevrilidir.Burada kendinizi kötü hissetme gibi tek imkanınız yok. Her yer size hitap ediyor ve ruhunuzu dinlendiriyor. Türkiye’nin en derince gölleri arasında bulunan Salda Gölü, tabii plajları ile dikkatleri üstüne çekmektedir ve günübirlik gezilerle güzel zamanlar geçirebilirsiniz. Şayet daha çok vakit geçirmek dilerseniz Yeşilova’da tespit edilen tesislerde konaklayabilirsiniz.
İnsuyu Mağarası
Ülkemizde turizme açılan ilk mağaralardan bir tanesi olan İnsuyu Mağarası ile Burdur arasında 13 kilometre bulunmaktadır. Burdur’un su ihtiyacını karşılamak için sarfedilen İnsuyu Mağarası daimi çekilen sular hasebiyle mağaranın içindeki göller kurumuş ve mağarada sahip olunan olan damlalar vakit içinde yok olmuştur.
Fakat 2004 senelerinde kuvvetli tek şeklinde yağan yağmur vasıtası ile İnsuyu Mağarası’nda yeniden ufak gölcükler oluşmuştur. Bu mükemmel atmosferi olan mağaranın şeker hastalığına ve mide hastalığına da iyi geldiği ve deva verdiğine inanılmaktadır. İl Kalifiye Yönetiminin kurmuş bulunduğu konaklama tesisi mağaranın yakınındadır ve burayı ziyarete gelenlere kapısı açıktır.
Kremna Antik Kenti
Burdur’un Bucak bölgesinde tespit edilen Kremna Antik Şehiri, Pisidialılar doğrulusunda kurulmuştur; ama malum ilk halkı Solmoslulardır.
Kremna Antik Şehiri tarihi süresince çoğu uygarlığın hakimiyetine girmiştir. Bu antik şehiri başkalarından değişik kılan kaliteyi ise ızgara tasarılı bir mimariye sahip olmasıdır.
Bazilika, Exsedra, kütüphane, tiyatro ve abidesel çeşme ilk olarak olmak suretiyle çoğu harabe getirmiştir günümüze. Apartman tabanında tespit edilen mozaik döşeme epey ilgi çekicidir. Aynısı zamanda; Devasa ve Ufak Athena, Leto, Hygeia, Nemesis giyimli bayan, Apollon, Herakles ve Askepios heykelleri bulunmaktadır. Mutlaka görülesi bir yerdir. Yapıları sizi defa şaşırtacak ve hayranlığınızı kazanacak.
Burdur Arkeoloji Müzesi
Ziyaretçilerine kapılarını ilk defa 12 Haziran 1969 seneninde açan Burdur Arkeoloji Müzesi, varlıklı kalıntıların tek araya toplandığı görülmeye kıymet tek müze konumundadır.
60 binden fazla koleksiyonuyla Türkiye’nin sayılı müzelerinden bir tanesi olan Burdur Arkeoloji Müzesi,Sagalassos Antik Şehiri ve Hacılar Höyük’ten gelen kalıntıların yanında heykeltıraşlık yapıtlarıyla yanlızca Türkiye’nin değil dünyanında alakasını çekmiştir. Bu arada Kremna Antik Kenti’nden çıkarılan fazlası yapıt de Burdur Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir