Burdur’da Gezilecek Yerler

Salda Gölü

Burdur, doğal ve tarihi güzellikleriyle ön plana çıkmış eşsiz şehirlerden birisidir. Akdeniz’in iç kısmında yer alması, Burdur’un Akdeniz Bölgesi iklimine sahip olmasını sağlamıştır. Yükseltiler ve dağlar nedeniyle Burdur’da kar yağışı görülmektedir. Kar yağışı gören Salda Gölü’ne yakın noktada bulunan Salda Kayak Merkezi, kış gezileri için ideal yerlerden biridir.

Göller Yöresi olarak anılan bölgede bulunan Burdur’un doğal güzelliklerinin başında göller gelmektedir. Salda Gölü ve Burdur Gölü, şehirde gezilebilecek doğal göllerdendir. Lisinia Doğa ise bir proje ürünü olan gezinti ve gönüllülük faaliyetlerinin gerçekleştiği yerlerden birisidir. Türkiye’nin en büyük lavanta bahçesi sayılan Akçaköy Lavanta Deresi de yaz mevsiminde gezilebilecek yerler arasındadır. İnsuyu Mağarası, Burdur Arkeoloji Müzesi ve Sagalassos Antik Kenti Burdur gezilecek yerler arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Salda Gölü

Salda Gölü

Burdur Yeşilova’nın 6 kilometre uzağında olan Salda Gölü 1989 seneninde tabii sit kısmı olarak ilan edilmiştir ve güzelliğini tescillemiştir.İnsanı etkileyen tek manzaraya bulunduran gölün, kuzeydoğu ve batısı dik kayalık, güneyi çayırlık ve başka bölümleri ise bembeyaz kumsallarla çevrilidir.Burada kendinizi kötü hissetme gibi tek imkanınız yok. Her yer size hitap ediyor ve ruhunuzu dinlendiriyor. Türkiye’nin en derince gölleri arasında bulunan Salda Gölü, tabii plajları ile dikkatleri üstüne çekmektedir ve günübirlik gezilerle güzel zamanlar geçirebilirsiniz. Şayet daha çok vakit geçirmek dilerseniz Yeşilova’da tespit edilen tesislerde konaklayabilirsiniz.

Salda Kayak Merkezi

Salda Kayak Merkezi

Salda Kayak Merkezi, önemli kayak merkezlerinden biridir ve de Burdur gezilecek yerler listesinde yer alabilecek güzelliktedir. Bu önemli tesis, Burdur’un Yeşilova ilçesindedir. Burdur il merkezine yaklaşık 77 kilometre uzaklıkta bulunan kayak merkezi, Salda Gölü’ne 17 kilometre uzaklıktadır. 5 pistten oluşan merkezin en uzun pisti 1600 metre, en kısası ise 950 metredir.

Eşeler Dağı’nın Tınaztepe mevkiinde bulunan kayak merkezi, kayak yapanlara eşsiz manzara keyfi sunmaktadır. Kayak için gerekli olan kıyafetler ve aksesuarlar, tesiste kiralanmaktadır. Ayrıca kayak merkezinde iki kişilik teleski bulunmaktadır.

Burdur Gölü

Burdur Gölü

Burdur Gölü, Söğüt Dağı ile Sulu Dere Yayla Dağ kütleleri arasında uzanan doğal oluşumlu bir göldür. Tektonik temelli olan gölün güney ve kuzey bölümü alüvyonlarla kaplı olduğundan sazlıklarla çevrilidir.

Gölde, nesli tükenmek üzere olan Dikkuyruk Ördeği varlığını sürdürmektedir. Göl çevresinde endemik türlü birçok kuş barındığı için gölün doğal yaşam açısından önemi büyüktür. Ziyaretçilerin bu türleri inceleyebilmesi için kuş gözlem noktası inşa edilmiştir. Bu özellikleri ile gezilecek yerler ve doğaseverler tarafından görülmeye değer yerlerden birisidir.

Doğal güzellik ile kuş türlerinin aynı zamanda oluşturduğu görüntü, önemli bir görsel şölenin yaşanmasını sağlıyor.

İnsuyu Mağarası

İnsuyu Mağarası

Ülkemizde turizme açılan ilk mağaralardan bir tanesi olan İnsuyu Mağarası ile Burdur arasında 13 kilometre bulunmaktadır. Burdur’un su ihtiyacını karşılamak için sarfedilen İnsuyu Mağarası daimi çekilen sular hasebiyle mağaranın içindeki göller kurumuş ve mağarada sahip olunan olan damlalar vakit içinde yok olmuştur.
Fakat 2004 senelerinde kuvvetli tek şeklinde yağan yağmur vasıtası ile İnsuyu Mağarası’nda yeniden ufak gölcükler oluşmuştur. Bu mükemmel atmosferi olan mağaranın şeker hastalığına ve mide hastalığına da iyi geldiği ve deva verdiğine inanılmaktadır. İl Kalifiye Yönetiminin kurmuş bulunduğu konaklama tesisi mağaranın yakınındadır ve burayı ziyarete gelenlere kapısı açıktır.

Sagalassos Antik Kenti

Sagalassos Antik Kenti

Gezilecek yerler arasında bulunan ve Burdur’un tarihi değerlerini yansıtan Sagalassos Antik Kenti, UNESCO Dünya Kültür Mirası Aday Listesi’ndedir. Antik kent kurulduğu sırada Pisidia başkent konumunda olmuştur. 12000 yıllık tarihe sahip olan antik kentte en önemli seramik üretim merkezi bulunmaktadır.

Ağlasun Dağı’nın eteklerine kurulu olan antik kent, 1490 ile 1600 metre rakıma sahip olduğundan, Dünya’nın en yüksekte bulunan tiyatrosu da burada yer almaktadır.

Kibyra Antik Kenti ve Tiyatrosu

Kibyra Antik Kenti ve Tiyatrosu

Kibyra Antik Kenti ve Tiyatrosu, Burdur’un Gölhisar ilçesinde yer almaktadır. Tarihi M.Ö. 300’lü yıllara dayanan kentten günümüze kadar gelmeyi başaran en önemli eser antik tiyatrosudur. Gladyatörlerin savaştığı bu tiyatro, 11000 seyirci kapasitesine sahiptir.

3000 kişilik kapasiteye sahip dünyanın en büyük Odeion’u Kibyra’da yer almaktadır. Odeion’un orkestra kısmındaki zemin üzerinde dünyada ilk mermer üzerine döşeli Medusa tasviri bulunmaktadır. Antik kentin çevresinde yapılan kazılar sonucu bulunan eserler Burdur Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir.

Burdur Arkeoloji Müzesi

Burdur Arkeoloji Müzesi

Ziyaretçilerine kapılarını ilk defa 12 Haziran 1969 seneninde açan Burdur Arkeoloji Müzesi, varlıklı kalıntıların tek araya toplandığı görülmeye kıymet tek müze konumundadır.
60 binden fazla koleksiyonuyla Türkiye’nin sayılı müzelerinden bir tanesi olan Burdur Arkeoloji Müzesi,Sagalassos Antik Şehiri ve Hacılar Höyük’ten gelen kalıntıların yanında heykeltıraşlık yapıtlarıyla yanlızca Türkiye’nin değil dünyanında alakasını çekmiştir. Bu arada Kremna Antik Kenti’nden çıkarılan fazlası yapıt de Burdur Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir.

Lisinia Doğa

Lisinia Doğa

Burdur gezilecek yerler listesinde ziyaretçileri doğa ile buluşturan Lisinia Doğa, yaban hayat rehabilitasyon merkezi, doğa kampı yeri, lavanta bahçeleri ve ekolojik tarlalardan oluşmaktadır. Türkiye’de doğal hayatı korumak, organik yaşam ve kanserle mücadele etmek için gönüllü aktiviteler gerçekleştirilmektedir.

Öztürk Sarıca tarafından 2005 yılında hayata geçirilen proje ile Burdur Gölü’nün yakınında farklı bir dünya kurulmuştur. Dünya’nın her yerinden binlerce gönüllü doğal alanı ziyaret edip katkı sağlamaktadır. Gönüllü çalışma saatleri 09.00 ile 17.00 arasındadır.

Karacaören Gölü

Karacaören Gölü

Karacaören Gölü bir baraj gölüdür. Aksu Çayı üzerinde yer alan 1989 yılında yapılmıştır. Isparta – Burdur arasında bulunan baraj gölünün amacı, sulama ve enerji üretimi sağlamaktır.

Etrafında kızılçam ve anıt ağaçları bulunduğundan doğal güzelliklere ev sahipliği yapmaktadır. Gölde su sporları yapılmaktadır. Ayrıca göl çevresinde salaş biçimli balıkçı lokantaları da yer almaktadır.

Susuz Kervansarayı

Susuz Kervansarayı

Susuz Kervansarayı, Burdur gezilecek yerler listesinde bulunan tarihi yapılardan biridir. Anadolu Selçuklu hükümdarı II. Gıyaseddin Keyhüsrev zamanında inşa edilmiştir. Susuz Kervansarayı’nın bir kısmı tahrip olmuş olsa da, mukarnaslı taç kapı günümüze kadar sağlam şekilde ayakta kalmayı başarabilmiştir. Ayrıca batı cephesinde eskiden avlu olduğu, duvara ve tonozlara bakıldığında anlaşılmaktadır.

Susuz Kervansarayı’nda yapılan kazı çalışmaları esnasında Roma Dönemi’ne ait ağırşaklar, Bizans Dönemi’ne ait seramikler ve daha fazla tarihi kalıntı gün yüzüne çıkarılmıştır. Susuz Kervansarayı, Burdur’un Bucak ilçesine bağlı Susuz Köyü’ndedir. Görülmesi gereken yerlerden biri olan bu kervansaraya kolaylıkla ulaşım sağlanıyor.

Akçaköy Lavanta Deresi

Akçaköy Lavanta Dairesi

Türkiye’nin en büyük lavanta bahçelerinden birisi Akçaköy Lavanta Deresi’dir. Temmuz ayında lavantaların mor halini almaya başlaması ile hasat mevsimi başlamaktadır. Kuraklığı engellemek amacıyla oluşturulan lavanta yetiştiriciliği bölgenin geçim kaynağıdır.

Genellikle doğa fotoğrafı çektirmek isteyenlerin gezip gördüğü Lavanta Deresi, Burdur’un eşsiz yerlerinden birisidir. Burayı önemli kılan bir diğer özelliği ise Türk Edebiyatı yazarlarından Fakir Baykurt’un burada doğup büyümüş olmasıdır. Lavanta Deresi Burdur’un Yeşilova ilçesindedir.

Lavantaların oluşturduğu muhteşem görüntü, görülmesi gereken bir yer olarak şehri ziyaret edenlerin dikkatini çekiyor.

Kavaklı Rum Kilisesi

Kavaklı Rum Kilisesi

1850 yıllarda şehre kazandırılan Kavaklı Rum Kilisesi, son dönemlerde yapılan restorasyon çalışmalarının ardından tekrardan kapılarını ziyaretçilerine açmış durumda. Şehirdeki pek çok gezilecek yerlere ek olarak bu kilisenin de kültüre kazandırılması için yoğun uğraş veriliyor.

Kavaklı Rum Kilisesi, Burdur merkez bölgesinde İbrahim Bey Sokak’ta bulunuyor. Ziyaretçiler, ücretsiz bir şekilde bu tarihi eseri inceleme fırsatını elde etmiş durumda. Burdur merkez gezisi yapan kişiler, şehrin havasını solurken bu kiliseyi incelebilirler.

Kremna Antik Kenti

Kremna Antik Kenti

Burdur’un Bucak bölgesinde tespit edilen Kremna Antik Şehiri, Pisidialılar doğrulusunda kurulmuştur; ama malum ilk halkı Solmoslulardır.
Kremna Antik Şehiri tarihi süresince çoğu uygarlığın hakimiyetine girmiştir. Bu antik şehiri başkalarından değişik kılan kaliteyi ise ızgara tasarılı bir mimariye sahip olmasıdır.
Bazilika, Exsedra, kütüphane, tiyatro ve abidesel çeşme ilk olarak olmak suretiyle çoğu harabe getirmiştir günümüze. Apartman tabanında tespit edilen mozaik döşeme epey ilgi çekicidir. Aynısı zamanda; Devasa ve Ufak Athena, Leto, Hygeia, Nemesis giyimli bayan, Apollon, Herakles ve Askepios heykelleri bulunmaktadır. Mutlaka görülesi bir yerdir. Yapıları sizi defa şaşırtacak ve hayranlığınızı kazanacak.

Taş Oda Konağı

Taş Oda Konağı

Burdur merkez bölgesinde bulunan Taş Oda Konağı, 17.yüzyılda inşa edilen önemli eserlerden biridir. Burdur şehrini ziyaret eden kişiler, Osmanlı Devleti’nin inşa ettiği bu yapıyı yakından inceleme fırsatı buluyor. Dönemin Osmanlı esintisi ve Türk-İslam düşüncesinin yansıması konakta yer alıyor.

Konağın birince katı taşlardan yapılmış iken ikinci katta kerpiç kullanılmış. Ahşap yapı malzemeleri ise konağın her noktasında kendine yer bulmuş. Bu tarihi doku, Burdur merkez bölgesinde yer aldığı için ulaşımı kolaydır.

Taş Oda Konağı, gezi rehberi içerisinde yer vererek mutlaka görülmesi gereken önemli bir yer olduğunu vurguluyoruz.

Burdur Saat Kulesi

Burdur Saat Kulesi

Burdur Saat Kulesi, Burdur merkez bölgesinde yer alıyor. 1830’lu yıllarda dikilerek Burdur şehrinin simgelerinden biri haline gelen saat kulesi, 1914 yılında oluşan depremden etkilenerek yıkılmış ancak 1937 yılında tekrar aynı noktaya inşa edilmiştir. Burdur halkı için önemli bir simge olan saat kulesi görülmesi gereken önemli bir yer.

Ulu Cami

Ulu Camii

Ulu Cami, 1300 yılında Hamitoğlu Dündar Bey tarafından yaptırılmıştır. Ahşap tavanı, sivri kemerli pencereleri, içten yarım kubbesi her kişinin görmesi gereken güzellikte. Selçuklu Dönemi’nin esintilerini yansıtan bu önemli eser şehrin simgelerinden biri olmuş durumda.

Ulu Cami, Burdur merkez bölgesinde yer aldığı için herkes tarafından kolaylıkla ulaşılabilir.

Karacaören Barajı

Karacaören Barajı

Burdur’u ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin doğa ile baş başa olacakları, konaklama ve beslenme ihtiyaçlarını giderebilecekleri her türlü imkanın bulunduğu tesisler Karacaören Barajı çevresinde bulunuyor. Karacaören Barajı, Burdur’un Bucak ilçesine yaklaşık 35 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Karacaören Barajını ziyaret eden kişiler dinlenmek ve huzur bulmak için doğru bir tercih yapmış oluyorlar. Baraj üzerinde doğa turizminin sergilenebileceği safari, sörf, kano ve yelken gibi imkanlar da bulunuyor. Baraj bölgesinde bulunan sığla ağaçları ise koruma altındadır ve korunmaya değerdir.