Buldan Gezilecek Yerler

Buldan evleri

Buldan Denizli’ye yaklaşık 1 saatlik uzaktaki tarih kokan, kumaşı ve ipeği ile yüzyıllardır adından sıkça bahsettiren küçük ilçeye düştü yolum. Buldan M.Ö. 2000 yıllarına kadar dayana eski bir tarihe sahip. Frikler, Lidyalılar, Hititliler ve Romalılar burada medeniyetlerini yaşatmış uluslar. Geçmiş antik dönemlerde bir çok medeniyetlerin değerlerini yaşatmış olan kentte gördüğüm tarihi konaklarıyla hala geçmişin izlerini yaşatabilmekte. Son dönemde ise büyük bir yangına maruz kalmış ve kentin yüksek kesimlerinde hızla yaygınlaşan yangın şehre çok yaklaşmış.

denizli buldan

Buldan’da en çok geçmişi yansıtan değeri ise dokuması. Dokumanın tarihi o kadar eskiki Ertuğrul Gazi’nin içliği, Barbaros Hayrettin Paşa’nın şalı ve Padişah Genç Osman’ın gömleği Buldan’da dokunarak ne kadar değerli ve eski bir geçmişe sahip olduğunu anlayabilirsiniz. Tüm ürünler halen Topkapı sarayında sergilenmektedir. İlçenin geçim kaynaklarından biri dokuma ve kent merkezinde bir çok uygun fiyatla alabileceğiniz ürünler mevcut. Ama dokumanın el emeği göz nuru ise elde tezgahlarda dokunan ürünler ise Buldan’ın göz bebeği. Sayın Kaymakamımız Hacı Bey ve Buldan Ticaret Odası Genel Sekreteri Ayhan Bey ile dokumaların o narin ellerde yılların ustasıyla Belsamı ziyaret ettik. Yıllarca emeğini alın terini elle dokunan tezgahlarda akıtarak değerli ürünlerin nasıl yapıldığını Yaşar amca anlattı ve uygulamalı gösterdi bize.

Buldan evleri

Buldan evleri

Dokuma haricinde ise kentin en dikkatimi çekeni ise özellikle Hamam boğazı sokağında restore edilen Buldan evleri oldu. Hafif rampa sokakta biraz yürüyünce inanın gözümde tarih canlandı. Mimari demişken Buldan’ın bir çok meşhur konakları var.

Evliyazadeler Konağı

Evliyazadeler Konağı

Evliyazadeler, Allar, Beyler, Eklemeli, Tarakçı, Ragıp Bey ve Yazıcıoğlu konağı aklıma gelen ilk isimler. Ama ziyaret etme imkanı bulduğum Evliyazadeler Konağı harika mimarisi ve özellikle tanınmış geçmişi ile ilgi çekmekte. Konak Rahmetli Adnan Menderes’in eşinin doğduğu konakmış. Kendiside buraya sık sık ziyarette bulunmuş. Burada harika Buldan ipek ve kumaşlarından satın alabilir, hatta üst katları ve bahçesinde mola verebilir ve kahvenizi yudumlayabilirsiniz, yolunuz düşerse bir uğrayın derim.

Süleymanlı yaylası

Süleymanlı yaylası

Kentte son ziyaretimizi ise kentin zirvesinde Süleymanlı yaylasında aldık soluğu. Gölün doğa ile kucaklaşarak harika bir manzara sunması burayı bence çok özel kılıyor. Özellikle yazın burası kalabalık ve zaman geçirebilecek için doğası ile insanı huzurlu kılan bir yer fakat biraz daha derlenip toplanarak ve yolları yapılarak bence kent turizmine kazandırılması gerekildiğini düşünüyorum.

 Tripolis antik kenti

 Tripolis antik kenti

Şehrin diğer önemli ziyaretgahlarından biride eski yerleşimin olduğu Tripolis antik kenti. Antik kent şehirden yaklaşık 15 dakikalık uzak mesafede fakat kendi aracınız haricinde oraya pek ulaşım yok.

Kent benim hoşuma gitti güzel misafirperver insanların olduğu sıcak bir kent. Tarihide dokusuda dokumasıda görülmeli. Ayrıca Belsamı ziyaret ederek el emeği göz nuru dokumaları bir görmenizi öneririm.  Kentten ayrılmadan Buldan simidi ile Zafer gazozu içmenizi öneririm nefis.