Bolu’da Gezilecek Yerler

Kış mevsimi tam gaz devam ediyor. Havalar soğuk olsa bile keyifli bir tatil arzuluyor olabilirsiniz. Bu mevsimde şehrin kalabalığından ve gürültüsünden uzaklaşmak isteyenler için yeşil doğası, doğal güzellikleri, ormanları, gölleri ve kayak merkezi ile dikkat çeken Bolu’yu keşfetmeye ne dersiniz. İşte Bolu’da gezilecek yerler ve yapılacakların listesi…

Gölcük Milli Parkı

Gölcük Milli Parkı

Bolu’nun ortasında, ortalama 1217 metre yükseklikte tespit edilen ve tabii güzelliğiyle, mevcut yeşil alanlarıyla savunma altına alınan Gölcük Ulusal Parkı dört mevsim değişik bir tat bırakır misafirlerine. Gölcük Ulusal Parkı, savunma altına alınmadan evvel mesire yeri olarak adlandırılıyor ve etraf halk doğrulusunda bilhassa hafta sonları piknik için tercih ediliyordu. Ama bu tabii manzaraların bozulmaması için 2011 seneninde Ulusal Parklar Yasası kapsamında Doğa Parkı olarak ilan edilmiştir.

Günümüzde mesire yeri olarak bölünen kısımda bir kafeterya, bir konukevi, bir mescit, dört WC, beş çeşme ve kır gazinosu bulunuyor. Doğa parkının bütün ise; gürgen, kayın ve göknar ağaçları arasında tabii bir peyzaj güzelliğe, yürüyüş parkurlarına, piknik bölgesine ve seyir teraslarına sahip.

Yedigöller Milli Parkı

Yedigöller Milli Parkı
Yedigöller Ulusal Parkı550 hektarlık bir alana bulunduran Yedigöller Ulusal Parkı, vadiler arasında tespit edilen Büyükgöl, Nazlıgöl, Seringöl gibi yedi adet gölden oluşmaktadır ve tür tür ağaçlarıyla zenginliğini arttıran ulusal park herkesi büyülemektedir. Üstelik ülkemizde ilk kültür alabalığı üretme istasyonu bu ulusal parkta kurulmuştur.
İstanbul’a tahminen dört buçuk saat mesafede olan tabii güzelliklerimizden yanlızca bir tanesidir. Yedigöller, 1965’ten ardından ulusal park olarak koruma altına alınmıştır ve Bolu ilinin hudutları içerisindedir. Kamp yapma gibi bir olanak da bulabileceğiniz bir yer. Hem kamp yaparsınız hatta doğanın içerisinde huzur dolu zamanlar geçirebilirsiniz.

Karamurat Gölü

Karamurat Gölü

Karadeniz Bölgesi’nin şaşırtıcı güzellikteki coğrafyasına eşlik eden Karamurat Gölü, Bolu ilinin Mudurnu bölgesi sınırlarında bulunmaktadır.Göl, etrafına mükemmel bir görünüm sunmakla kalmıyor, gelen her misafirini sevgi dolu atmosferinde dinlendiriyor. Karamurat Gölü’ne basit ulaşabilmeniz için derhal yol tanımını verelim. Göl, Mudurnu bölge merkezine 30 kilometrelik bir uzaklıkta bulunur ve külüstür Akyazı yolu üstünde bulunur. Aynısı ismi taşıdığı Akyazı Köyü’ne ise epey yakın bir konumdadır.Gölün her üç yönü da dağlarla çevrilidir ve içerisinde çoğu tatlı su balığı yaşamlarını sürdürür. Göl, kentin doğasının değerli bir parçası olduğu halde hala koruma kısmı olarak ilan edilmemiştir. bir şiir kadar güzel olan Karamurat Gölü, Bolu gezinizin en güzel parçalarından birini oluşturacak.

Seben Kaya Evleri

Seben Kaya Evleri
Bolu’nun yeşilliklerle dolu bir bölgesi olan Seben, sadeceKaradeniz’in tabii güzelliğini sunmuyor, tarihi kalıntılarıyla da kentin geçmişine ışık tutuyor. Seben, il merkezine 54 kilometre uzaklıktadır. Ulaşımı epey kolaydır. İl merkezinden yola çıkarak kaplıca yolundan gidip, Karacasu beldesini atlattıktan ardından yol işaretlerini izleyerek Seben’e ulaşabilirsiniz. Seben Kaya Haneleri, çoğunlukla Solaklar Köyü’nde toplanmıştır. Buradaki kaya haneleri Frigyalılar doğrulusunda yapılmıştır. Frigyalılar, düşmanlardan savunmak için o dönemlerde kayaları oyarak ev yapmıştır. Turizm yönünden de epey değerlidir Seben Kaya Evleri. Sene içinde çoğu turist doğrulusunda ziyaret edilir.

Kartalkaya Kayak Merkezi

Kartalkaya Kayak Merkezi

Türkiye’nine en önemli kış turizm merkezi olan Kartalkaya Kayak Merkezi, Bolu şehir merkezinin 38 kilometre güneydoğusunda bulunmaktadır. Kartalkaya Kayak Merkezi pistleri, tesisleri ve konaklama imkanları ile kayak severler için oldukça iyi imkanlara sahip.

Çubuk Gölü

Çubuk Gölü

Bolu’nun Göynük ilçesinde yer alan Çubuk gölü eskimeye yüz tutmuş yel değirmenleriyle dolu. Görsel bir şölen sunan Çubuk Gölü fotoğraf tutkunları için keyifli bir deneyim yaşatabilir. Çubuk Gölü’nün çevresinde düzgün bir yürüyüş parkuru bulunuyor. Macera arayanlar ise yine göl çevresinde yer alan ve tırmanış gerektiren parkurların tadını çıkarabilir.

Sünnet Gölü

Sünnet Gölü

Çubuk Gölü gibi Göynük’te yer alan Sünnet Gölü de yürüyüş ve fotoğraf tutkunları için iyi bir alternatif olabilir.

Mudurnu Köyü

Mudurnu Köyü

Bolu’ya gitmişken mimarisi ile dikkat çeken eski Türk evlerinin bulunduğu sokakları gezmeden dönmeyin. Keyvanlar Konağı, Akkaya Travertenleri, Armutçular Konağı, Yarışkaşı Konağı, Kazanlar Konağı, ve Hacı Abdullahlar Konağı gezebileceğiniz yerler arasında.

Eğer vaktiniz genişse bunların yanı sıra Seben Kaya Mezarları, Saraycık Göleti, Kale Tabiatı Koruma Alanı ve Sülüklü Göl de görülmesi gereken yerler arasında. Kış aylarında bedeninize iyi gelecek kaplıca ve hamamlar da Bolu’nun olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Mutlaka deneyimleyin!

Bolu’da ne yenir ?

Bolu’da ne yenir?

Ülkemizin en iyi aşçılarının Bolu’da yetiştiği söylenir. Bolu’da Abant Kebabı, Yedigöller Kebabı, Kaldırık (hodan) dolması, Mengen Pilavı, Kabaklı Gözleme ve yörenin en lezzeti tatlılarından biri olan Saray Helvası’nı tatmadan dönmeyin!