Bitlis’te Gezilecek Yerler

İslahiye Medresesi
Bitlis’in en dayanıklı yapılarından bir tanesi olan İslahiye Medresesi, Selçuklu eserlerinden biridir. 1216 seneninden bu yana sağlamlığını koruyan medrese, 1589 seneninde Bitlis Hanı 5. Şerefhan doğrulusunda onartılmıştır.Bu şaheser, Bitlis’e gelen turistlerin kesinlikle ziyaret ettiği tek noktadır. Yapı, kubbesiz olup, dikdörtgen planlıdır. En gözde kısmı ise ön cephesindeki süslü portalıdır. İslahiye Medresesi, saatinde çoğu kıymetli sanat ve bilim adamlarını yetiştiği tek yer olmuştur. Bu yüzden kaynaklı kendisi döneminin en iyi medreselerinden biriydi.Günümüzde Arkeoloji Müzesi olarak uygulanması için restorasyondan geçmiştir.
Süphan Dağı
Türkiye’nin 3. devasa doruğu olan Süphan Dağı, Patnos, Adilcevaz, Malazgirt ve Ahlat hudutlarında kendisini göstermektedir. Türkiye’nin dağcılık turizmine değerli bir katkısı vardır.Her sene çoğu turistin gelip tırmanış yaptığı Süphan Dağı’na Diğer çıkılmamak önerilmektedir. Dağa tırmanmak için haziran, temmuz, ağustos ve eylül ayları ideal zamandır. Dağa tırmananların fazlası doğu veyahut güney yamacından tırmanmaya başlamayı seçenek etmektedir.
El Aman Hanı
16. yüzyılla tarihlendirilen El Aman Hanı, Bitlis’in Tatvanilçesinde yer alıyor.Van Beylerbeyi Köse Hüsrev Paşa doğrulusunda inşa ettirilen El Aman Hanı, ilk yapıldığı dönemlerde hayrat olarak kullanılıyordu. Uzun bir müddet kervansaray olarak sarfedilen han; dükkanlar, cami ve hamamdan ortaya geliyor. Yakın tek vakitte restore edilerek sosyal kuruluş olarak hizmete girmiştir. El Aman Hanı Tatvan’ın Osmanlı mimarisini gözler önüne seren tek yapıdır ve bundan sonra noktaya gelen turistlere görev vermektedir.
Ahlat Müzesi
Ahlat Müzesi, Bitlis’in en fazla ziyaret gören gezi noktalarından biridir. Müze, 1971 seneninde hizmete açılmıştır.İlk dönemlerde açık hava müzesi olarak düzenlenmiş ardından yer aldığı noktaya bir müze binası yapılmıştır. Ahlat Müzesi varlıklı bir koleksiyona sahiptir.Müzenin koleksiyonları arasında M.Ö. 2000 senesine ilişkin olan kaplar, 1965-1991 seneleri arasında Ulu Cami’de, Çifte Hamam’da uygulanan kazılarda gün yüzüne çıkarılmış yapıtlar sergilenmektedir. Bu arada Selçuklu dönemine ilişkin olan keramikler de müzede sergilenen parçalar arasındadır.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir