Bartın’da Gezilecek Yerler – Bartın Tarihi Yerleri ve Doğal Güzellikleri

Güzelcehisar Lav Sütunları


Amasra’da tespit edilen ve 80 milyon senelik tarihiyle Güzelcehisar’ı manalı kılan, ülkemizin seyrek güzelliklerinden bir tanesidir.Bartın’da Gezilecek Yerler arasında gelir. Lav Sütunları. Çapları 50 – 100 cm, boyları ise 30 metre üstünde olan Lav Sütunları, dünyanın nadir ilerlemiş tabii oluşumlarından biridir.
Güzelcehisar Lav Sütunları’nın epey köklü tek yanardağın lav akıntıları bulunduğu biliniyor. Bunun yanında, dünyada en köklü 3 yanardağı kalıntısından bir tanesi de burada bulunuyor.
Güzelcehisar Koyu


Karadeniz’in en güzel kıyı kıyılarından birine bulunduran Güzelcehisar Koyu, bu yıl keşfedeceğiniz yeni yerler arasında kesinlikle konumunu almalı.
Bartın’da tespit edilen Güzelcehisar Koyu, Karadeniz’in en devasa sahillerinin başında geliyor. Bu arada Bartın halkının en fazla zaman geçirdiği plaj da bu koydadır. Güzelcehisar Koyu İnkumu’na tahminen 5 kilometre mesafede olsa da alanda hiçbir yerleşim yok. Bu yüzden kaynaklı tabiatı şu zamana kadar bozulmadan gelebilmiştir.
Amasra Tavşan Adası

Amasra’nın en değerli adalarından bir tanesidir Tavşan Adası. Tarihi Amasra Kemere Köprüsü’nün karşısında yer alır. Içinde Cenevizlilerden kalma Bizans Kilisesi ve Manastır gibi tarihi kalıntılar bulunur. Adını, seneler evvel yerliler doğrulusunda adaya bırakılan ve halen henüz adada yaşam sürdüren tavşanlardan alır.

Tavşan Adası’nın doğu ucunda tek kaya kavuğu bulunur. Bu kaya kavuğunun da enteresan tek öyküsü bulunduğu söyleniyor; epey köklü zaman, muhtelif hastalıkları olanlar, sandal ve motorlarla o kaya kavuğunun aralığından geçirilerek iyileşecekleri umut edilirmiş.

Bartın Fatih Cami (Bartın’da Gezilecek Yerler)

 


Bartın-Amasra’da tespit edilen Fatih Camii, ilk yapıldığı dönemde kilise olarak inşa edilmiştir. IX. asır yapıtı olan yapı, Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fethettikten ardından camiye çevrilmiştir.
Bizans mimarisinin duvar işçiliğini en iyi yansıtan kiliselerden biri olduğu halde camiye çevrildikten ileri dönemlerde onarımda geçmiştir ve orijinalliğinden uzaklaşmıştır. Caminin üst örtüsü tonozludur. Amasra’nın dillere destan tabii güzellikleri arasında tarihi kıymetini savunmaya devam eden Bartın Fatih Camii, kentte gerçekleştireceğiniz gezi turlarına dahil olabilir.