Balıkesir’de Gezilecek Yerler

Yaz ören Mağarası


Fazla zaman çalışmalar neticeninde keşfedilip, içinde çalışmalar uygulanan Yazören Mağarası, değişik izler peşinde olan gezginlerin nihai zamanlardaki duraklarından biri.Balıkesir’de tespit edilen mağara, yeni yeni tanıtılmaya başlanmış olsa da çoğu kişinin  ilgisini çekmeyi başarmış tek gezi alanı.
Mağaranın tavan yüksekliği toplamda 25 metre. Belirlenmiş dönemlerde mağaranın içindeki suların akışı değişiyor. Bu vaziyet çoğunlukla kış ve bahar aylarında gerçekleşiyor. Sarkıtları dikitleri harbiden görülemeye değer. Yarı aktif tek mağara özelliği taşımakta ve mağaranın belirlenmiş yerleri dar, belirlenmiş yerleri ise geniş galeri bulunuyor. Gezip görülecek en eğlenceli mağara gezilerinden biri oluyor. Yolunuz yakın vakitte Balıkesir’den geçecekse şayet, Yazören Mağarası’nı kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Mağara Savaştepe’deki Yazören Köyü çevrelerinde bulunuyor.

Patricia Koyu


Devasa şehirlerin karmaşasında uzak, sakin ve sevgi dolu bir tatil geçirmek isteyenlerdenseniz şayet Cunda Adası tam aradığınız yer.Akşamları rakı balık sofranıza oturup, denize karşı zevk gerçekleştireceğiniz, gündüzleri ise denizin keyfini bol bol çıkarıp, denizden ileri zamanınızda ufak bulgu yolculukları gerçekleştireceğiniz bir nokta Cunda. Yanlızca tabiatı değil tarihiyle de büyüler görenleri.
Cunda Adası’nın en cezbedici noktası neresi derseniz eğer; size vereceğimiz ilk yanıt Patricia Koyu olur. Evet, fazlası kimsenin bilmediği bu koy huzur dolu zamanlar verir gelen misafirlerine.Patricia Koyu’nun suları sığ. En başlarda taşlık bir kumsala mevcut düşünülse de, geliştikçe kumlar sarar ayağınızı. Denizin suyu epey sakin. Bilhassa sakin bir deniz olması gelenleri etkiler. Zira sakinliğinde dinlendirir en çok.
Korumaya alınan bu alanda yapılaşmaya müsade verilmiyor. Bu arada zeytin ve çınar ağaçları epey çok bölgede… Başka bir deyişle yeşilin her tonu size eşlik edecek bu güzel koyda. Cunda Adası’nın arka doğrulusunda tespit edilen Patricia Koyu’nu tatilinizin devasa bir parçası durumuna getirmek sizin elinizde.

Şifalı Su Plajı

Mermeriyle meşhur olan Marmara Adası, birbirinden güzel plajlarında ağırlar müdavimlerini. Müdavimlerini diyoruz zira ada, defa çok turist alan bir mevki değil. Buranın huzurundan vazgeçemeyen tatilcileri ağırlar sürekli. Bu yüzden kaynaklı Marmara Adası otelleri defa çok yok.Eğer Marmara Adası’nda bulunan otellerin birisinde rezervasyon yaptırdıysanız, adanın en temiz plajlarından birine bulunduran Şifalı Su Plajı’nda denizin tadını çıkarabilirsiniz. Kola Plajı’nı geçince derhal göze çarpan ufak bir koydur Şifalı Su Plajı.Derler ki, burada tespit edilen sular cilt rahatsızlıklarına ve göz hastalıklarına iyi gelmektedir. Plaja dik bir merdiven inilerek varılıyor. Hem serinleyeceğiniz hatta deva bulabileceğiniz plajda sevgi dolu bir tatilin keyfini çıkarabilirsiniz.

Saatli Camii


Ayvalık Merkez’de tespit edilen Saatli Camii, alışılmışın dışında tek mimariye sahiptir. Zira ilk yapıldığı vakit tek kiliseydi.
1850’li senelerde Agios Yannis isimiyle inşa edilen bu kilise, 1928 seneninde cami olarak görev vermeye başlamıştır ve son zamanlarda de ibadete açıktır. Yapı, camiye çevrildiği dönemde Çarşı Camisi olarak adlandırılmaktaydı.
Saatli Camii’nin yer aldığı bahçe üç girişe sahiptir. yapımı esnasında Diğer apsisli ve üç nefli olarak inşa edilmiştir. Caminin dış mimarisi kadar iç dekorasyonu da epey ilgi çekici. İç mekan tavanında alçı süslemeler göze çarpan ayrıntılar arasındadır.

Paşalimanı Adası


Marmara Denizi’nin adalarından bir tanesi olan Paşalimanı Adası, Avşa Adası’nın doğusunda kalır. Adanın; Paşalimanı, Harmanlı, Balıklı, Poyrazlı ve Tuzla isminde beş köyü bulunmaktadır. Balıkesir-Erdek’e bağlıdır ve tarihi külüstür çağlara kadar dayanır.Farklı tek güzelliği bulunmaktadır Paşalimanı Adası’nın. Balıkçılığa defa elverişli bişi nedeniyle yerli halk geçimini balıkçılıktan sağlar. Bu arada zeytin, elma, üzüm, karadut, erik, incir gibi birçok sebze ve meyve yetiştirilmektedir. Ada bu arada şarap üretimi için ada karası üzümü yetiştirmektedir. Paşalimanı Adası tabii güzelliğiyle ve huzur veren havasıyla dinlendirir gelen misafirlerini. Tek anda bütün stresinizi alır üzerinizden. Esasen Bizans ve Osmanlılar sarayda ruh-sinir hastası olanları Paşalimanı Adası’na tedavi için gönderirlermiş.