Bafa Gölü

Bafa Gölü

Bafa Gölü, arkeolojik ve geleneksel değerlerin bir arada yaşanıldığı bir coğrafyaya sahip. Geçmişi 2000 yıl öncesine kadar uzanan Bafa Yöresi, antik felsefenin öncülerinden ünlü filozof Heraklit’in memleketi olarak biliniyor.

Aydın ve Muğla il topraklarında yer alan Bafa Gölü, Geç Antik Dönemden itibaren Menderes Nehri’nin taşıdığı alüvyonlar ile dolarak, Latmos körfezinin denizle bağlantısını kesilmiş ve Ortaçağ sonlarına doğru bir iç göle dönüşmüş.

Bafa Gölü

Bafa Gölü kıyısından itibaren yükselen Beşparmak Dağları (Latmos Dağı), günümüzden 8,000 yıl öncesine dayanan kaya resimlerin, Hıristiyanlık dönemine ait mağara freskleri, Yediler manastırı, Kiselik Manastırı, Arap Avlusu Manastırı ve Sobran kalesi gibi binlerce yıllık tarihe ev sahipliği yapıyor.

Yörede yaşayanların rehberliğinde trekking turları ile bu güzellikleri keşfetmek mümkün. Bafa Gölü üzerinde, Bizans manastırları ve savunma yapıları bulunan Menet Ada, Kargı Asarı Ada, İkizce Ada ve Kapkırı adaları bulunuyor.

Büyük Menderes Nehri

Büyük Menderes Nehri deltasının güneydoğusunda yer alan Bafa Gölü, 1989 yılında Bafa Gölü Tabiat Park alanı olarak ilan edilmiş. Çamiçi olarak da bilinen ve doğal yaşam açısından zengin olan göl, ülkemizin önemli kuş cennetlerinden biridir. Gümüzde Bafa Gölü ve çevresin 224 çeşit kuş türüni bulmak mümkün. Kaşıkçı kuşu, küçük batağan, bahri, karabatak, tepeli pelikan, mahmuzlu kızkuşu, sakar meke ve flamingo gibi su kuşları izlenebilir.

Tek tük görülen ayı, vaşak, saz kedisi, çakal, tilki, sincap, porsuk, kaya sansarı, oklu kirpi, yılan türleri gibi yaban hayatına rastlamak mümkün. Bafa gölü, Bodrum ve Kuşadası gibi büyük turizm merkezlerine yakın olmasına rağmen, kitle turizminden etkilenmemiş doğa harikası bir yer. Doğa ve yürüyüş severler, kuşları gözlemcileri, sakin bir yerde hoş bir hafta sonu geçirmeyi dileyenler için motlaka görülmesi gereken bir yer.

Bafa Gölü, Muğla

Bafa Gölü neler yapılır

Turizm açısından bu tarih ve doğa harikası bölgede, Beşparmak Dağları’nın Gnyas kayalıklarında foto-safari, Serçin Gölü’nde kano ile gezi yapılabilir. Binlerce yıllık antik Herakleia kentinin üzerine kurulmuş olan Kapkırı Köyü’nden tekneyle Bafa Gölü’nde bir gezintiye çıkarak, göl üzerindeki 5 ada gezilebilir. Bafa Gölü’nün batı kıyılarında bir balıkçı köyü olan Serçin köyünde, göl kıyasından başlayarak yürüyerek Serçin Kışlası’na ulaşıp, otantik köy gezileri yapılabilir. Dileyen büyük ve zorlu yürüyüş Latmos Dağı zirvesine (1375 metre) 2 gece 3 gün süren trekking turlarına katılabilirler. Gün doğumlarında ve gün batımlarında Bafa Gölü manzarası izlenmeli. Morun çeşitli tonlarına bürünen Larmos Dağı’nın neden antik çağın en önemli tapınak merkezlerinden biri düşünün.

Bafa Gölü neler yapılır

Ne yenir

Bafa Gölü zengin balık çeşitleriyle ünlüdür. Göl kıyısındaki lokantalarda levrek ve kefal gibi tatlısu balıklarından tadabilirsiniz. Deniz balıkları ise Bodrum’dan geliyor. Yörde bütün yemekler zeytinyağı ile yapılıyor. Fiyat olarak da çok uygun. Bafa Gölü Kahvaltı: Bafa Gölü çevresinde 3 adet salaş restoran bulunuyor. Kahvaltı mekanı olarak Göl Restoran tercih edilebilir. Ayrıca konaklama hizmeti veren otel ve pansiyonlar Bafa Gölü kahvaltı mekanı olarak iyi seçim. Konaklama hizmeti veren Bafa Gölündeki oteller, zengin çeşit içeren açık büfe kahvaltıları sunuyor. Özellikle hafta sonu için kahvaltı ve konaklama içeren şahane bir plan yapılabilir. Ayrıca Söke-Bodrum yolu üzerinde Çeri Restoran yöresel yemekleri tatmak için güzel bir adrestir.

Bafa Gölü nerede

Bafa Gölü, İzmir’den Bodrum’a doğru uzanan yol üzerinde yer alıyor. İzmir’den Bodrum’a seyahat edenler, Bafa Gölü ve çevresinin dingin güzelliğini bilirler. Bünyesinde yer alan antik yerleşimleriyle sırrını yüzyıllarca vermeyen bu sessiz güzellik, Bodrum’dan sadece 40 dakikalık bir uzaklıktadır.

Nasıl gidilir

Bafa’ya en yakın havalimanı Bodrum’da bulunuyor. Bafa’ya Milas garajından kalkan minibüslerle ulaşabileceğiniz gibi, Söke garajından kalkan minibüslerle de ulaşabilirsiniz.İzmir ve İstanbul istikametinden Bodrum’a Söke güzergahından geçen butun otobüsler Bafa’dan geçer. Bafa Gölü, Söke’den 40 km uzaklıktadır.

Bafa Gölü, Muğla

Bafa Gölü otelleri

320 kişilik nüfusa sahip Kapkırı Köyü’nde bulunan pansiyonlar yılın 12 ayı açık. Bu pansiyonlardaki yerel rehberlerden bilgi alınabilir. Selene’s Pansiyon, Kapkırı Köyü, 0252 543 52 21, Bafa Gölü Tabiat parkı sınırları içerisinde ve Latmos Herakleia antik şehri sınırları içersinde bulunuyor. Milas Agora Pansiyon, Kapıkırı Köyü, 0 252 5435445, 25 yıldır hizmet veren Agora Pansiyon, küçük bir aile işletmesi olarak Türkiye’nin en güzel küçük otelleri arasında yer alıyor. 14 odası bulunuyor. Club Natura Oliva, Çakaliçi Mevkii, 0 252 5191072, Bafa Gölü Tabiat Parkı içinde yer alan Hotel Silva Oliva 34 odaya sahip. Her odada şömine bulunuyor. Otel Natura Bafa, Bafa gölünün kıyısında, yemyeşil zeytinliklerin içinde yer alıyor. Bu küçük kır evleri, güzel göl manzarası sunan 30 konforlu odalarından oluşuyor.

Ne zaman gidilir

Milli Parkın en güzel zamanları bahar dönemidir. Havaların ısınması ile birlikte doğanın canlanışına şahit olmak için bu mevsim uygundur. Ayrıca gerek kış ayları gerekse yaz ayları olsun Bafa Yöresi, her mevsim ziyeret edilmeye değer bir yerdir.