Ayvalık Gezi Notları

Benim için Ayvalık mevsimsiz bir kaçış noktası. Ege’nin her mevsimde başka bir huzur vaad eden tatlı kasabası. Eski evlerle dolu sokaklarıyla, Cundasıyla, köy pazarının cıvıltısıyla, kahvecileri ve meyhaneleriyle hep akla ilk gelenlerden ve hep en zor unutulanlardan.

Sizin de kalbinize belki bu aylar için belki de daha sezon dışı bir dönem için Ayvalık-Cunda hayalleri düştüyse eğer, tavsiyelerim işinize yarayabilir. Minik rehberime – Ayvalık gezi notlarıma hoşgeldiniz! 

Ayvalık Gezi Notları

Gidilecek Yerler – Ayvalık Gezi Notları

 • Rahmi Koç Müzesi (Taksiyarhis Kilisesi)

Rahmi Koç Müzesi (Taksiyarhis Kilisesi)

Uzun süre yarı yıkık halde duran Cunda Taksiyarhis Kilisesi yenilenip onarılarak müze olarak hizmete açıldı. İçerisinde Koç ailesinin koleksiyonuna ait eski oyuncaktan buharlı makinelere kadar birçok obje var. Kilisenin görkemli yapısı bir yana hem bu eserleri hem de ışık oyunlarıyla görsel şölen yaratan vitrayları görmek için mutlaka ziyaret edin.

 • Sevim – Necdet Kent Kitaplığı

Sevim – Necdet Kent Kitaplığı

Cunda’nın tepesinde restore edilmiş bir değirmen ve muhteşem manzaralı bir bahçe içinde yer alan bir kütüphane burası. Tepeden Cunda sokaklarına ve denize bakmak için, kitap kokusuyla mest olmak için ya da 1 fincan kahve keyfi için mutlaka uğrayın. Kitaplık kısmı akşam 18:00’da ziyarete kapanıyor, aklınızda bulunsun.

 • Taksiyarhis Kilisesi Anıt Müzesi

Taksiyarhis Kilisesi Anıt Müzesi

Aynı isimli diğer Taksiyarhis ile karıştırmayın, burası Ayvalık’ta. Müzeye dönüştürülen bu kilise Ayvalık’ın ilk kilisesi 15. yy’da inşa edildiği düşünülüyor. Oldukça görkemli ve görülmeye değer bir yapı.

Ayvalık’ta Konaklama

Hem Ayvalık’ta hem Cunda’da seçenek bol. Bir sürü eski taş ev, otel ve pansiyon olarak hizmet veriyor.

 • Cavlıhane

Cavlıhane

Bu tarihi aile konağının her tarafı anılarla, yaşanmışlıklarla dolu, Otelin sahiplerinin ailesine ait olan bu konak yakın zamanda aslına uygun olarak restore edilmiş. Kahvaltısı oldukça meşhur.

 • Sızmahan

Sızmahan

Önü deniz, arkası Ayvalık. Odalar göz yormayacak detaylarla döşenmiş, son derece sade. Mutfak da bir o kadar güzel.

 • Mola Otel

Mola Otel

Ege’nin taş evlerinden biraz daha farklı bir tarzda mimariye sahip. Odaları son derece zarif. Tüm odaların baktığı geniş bir avlu, avluda yer alan havuz ve havuz kenarı locaları ile şehrin yorgunluğunu atmalık, dinlenmelik bir tatil istiyorsanız burası tam size göre. Ayrıca Patriça koyunda da otele ait bir plaj var.

 • Nisi Otel

Nisi Otel

Cunda merkezde, çok huzurlu bir bahçeye sahip ve her köşesi güzel detaylarla dolu bir otel. Otelin kendine ait bir çiftliğinin olması ve menüde de bu çiftlik ürünlerinin kullanılıyor olması da ayrı bir güzellik.

Ayvalık’ta Ne Yenir

Ayvalık’ta Ne Yenir

İster vegan, ister et sever, ister meze aşığı; herkes için bir seçenek var Ayvalık gezi notlarımda.

 • Sızmahan

Sızmahan

Aslında burası çok güzel bir otel ama restoranına rezervasyonla dışarıdan da gelebiliyorsunuz. Denize uzanan iskelesi, renkli ampulleri, yemeğe eşlik eden dalga sesleri ve elbette şahane mutfağıyla harika bir seçenek. Farklı mezelerden ana yemeklere kadar seçenek bol, her zevke hitap ediyor.

 • Yakamoz Avlu Meyhane

Yakamoz Avlu Meyhane

Cunda’nın merkezinde, bahçe keyfi yapabileceğiniz meyhane gibi meyhane. Keyfinize gece boyunca Yunan müzikleri eşlik edecek.

 • Ayna

Ayna

Cunda’nın klasiği, fazla söze gerek yok. Alışıldık meyhanelerden ve balık restoranlarından biraz daha farklı bir seçenek isteyenler için biçilmiş kaftan. Sade ve zarif dekorasyonu ve menüsüyle, şarap keyfi yapmalık bir yer.

 • Orman Coffee

Orman Coffee

İsmine bakıp sadece kahveci olduğunu düşünmeyin. Harika vegan tatlılar, gecenin keyfini çıkartmak için muhteşem kokteylleri var. Üstelik kokteylleri kendi tarifleriyle ve son derece doğal yöntemlerle yaptıkları farklı bitki ve meyve özleriyle hazırlıyorlar.

 • Tamam Meyhane

Tamam Meyhane

Rum mezelerinden müziklerine kadar Ege kasabasında olduğunuzu iliklerinize kadar hissedeceğiniz bir meyhane. Müdavimi çok, mezeler harika.

 • Turfanda Vegan Mutfak

Turfanda Vegan Mutfak

Sadece veganlar için değil, yemeği fazla kaçırıp biraz daha sağlıklı alternatiflere yönelerek hafiflemek isteyenler için de bir vaha burası. Makarnalar, mantılar, salatalar, kekler…Çok sağlıklı ve sağlıklı yemeklerden beklenmeyecek kadar lezzetli 

 • Macaron Muhallebicisi

Macaron Muhallebicisi

 

Ayvalık’a kadar gelip buraya uğramadan dönmeyin sakın. Muhallebi çeşitleri çok güzel, bu gelmeniz için bir sebep. Diğer sebep de, tarihi ve çok güzel bir dükkan olması. Önünden hayat akıyor, yanında bir köy kahvesi var. Kısacası buranın klasiklerinden diyebilirim.

 • Dantela Cunda

Dantela Cunda

Burada gördüğünüz her şeyi satın alabiliyorsunuz. Kristal kadehler, tabaklar, çeşitli objeler hatta aydınlatmalar bile satılık. Aynı zamanda her şeyin gözünüzün önünde piştiği, son derece samimi bir restoran. Sabah saatlerinde hazır olan anne keki ve akşam atıştırmalıkları harika!

 • Balıkçı Koboros

Balıkçı Koboros

Burası Cunda merkezin çok az dışında, sakin ve sade bir bahçe içerisinde binbir çeşit meze yapan bir balıkçı. Yunan müzikleri eşliğinde, ağaçların altında tam keyif ortamı.

 • Uno Restoran

Cunda’daki Cafe Uno

Cunda’da farklı bir şeyler yemek isterseniz burası İtalyan mutfağı ile iddialı. Çeşit çeşit pizza ve makarna var. Ayrıca sadece kokteylleri için bile gelinebilir.

Alışveriş 

Tatilden döndükten sonra benim için en keyifli şeylerden birisi yaşadığım yerde de azıcık tatil havasını devam ettirebilmek. Bu bazen bir demet kekikle, zeytinyağıyla, uzun yollardan eve taşınmış domateslerle bazen de gittiğim yerlerden topladığım seramiklerle, süslerle oluyor. Size de birkaç tavsiyem var.

 • Atölye Patika

atolye patika ayvalık

El yapımı çeşit çeşit doğal sabun, el emeği seramikler, ahşap ürünler ve daha bir sürü buraya özgü güzellik…Her köşesini gezmekten, koklamaktan zevk alacağınız hayat dolu bir atölye burası.

 • Kesebir Mandıra & Zeytinyağı

Kesebir Mandıra & Zeytinyağı

Cunda merkezde karşılıklı iki dükkan. Birisi çeşit çeşit peynir diğeri de zeytinyağı cenneti. Başka yerde pek denk gelemeyeceğiniz saganaki çeşitlerinden mutlaka satın alın.

 • Saltık Mandırası

Saltık Mandırası

Bir başka peynir cenneti. Keçi peyniri ve yoğurdu denenmeli.

 • Özgün Zeytinyağı

Özgün Zeytinyağı

Zeytin, zeytinyağı ve mis gibi sabunlar için mutlaka gelinmeli. Filtre edilmemiş zeytinyağından bulursanız kaçırmayın.

 • Teller de Ana Ceramicas

Teller de Ana Ceramicas

Buraya İspanyol’un Atölyesi de deniyor. Ayvalık merkezde çok güzel bir seramik atölyesi. Burada yaşayan bir İspanyol sanatçıya ait. Hatıra ve hediye toplamak için çok güzel.

 • Cunda pazarı

Cunda pazarı

Eğer denk gelirseniz, Cumartesi günleri Cunda meydanda minik ama çok güzel bir pazar kuruluyor. Eğer araba ile yolculuk yapıyorsanız, bagajınızı Ege otları, taptaze meyveler ve sebzelerle doldurun derim.