AYVALIK CUNDA ADASI’NDA NELER YAPILIR ?

Ayvalık Cunda Adası

Değişik kültürlere sahip insanlara ev sahipliği etmiş olması, ada olması, Ege coğrafyasında yer alması Cunda Adası’nın keşfedilecek birçok özelliğinin bulunduğunu gösterir.

Cunda Adası’nda neler yapılabilir diye merak ediyorsanız aşağıdaki listemize bir göz atın.

Ayvalık Cunda Adası’nda Neler Yapılır?

Ayvalık Cunda Adası

Rumlardan kalan ada sınırları içerisinde birçok tarihi yapı ve yerleşim yerleri vardır. Cunda Adası Pateriça Köyleri de Rumların yaşadığı eski yerleşim yerlerinden biridir. Cunda Adası’nın en uç kesimlerinden birinde hala bakir kalabilmiş, zeytincilik ve balıkçılıkla uğraşan köylülerin yaşadığı, içerisinde bir tane de kilise olan bu eski yerleşim yerini keşfederken denizin de tadını çıkarabilirsiniz.

Taksiyarhis Kilisesi, Cunda Adası Agia Triyada Kilisesi, Cunda Adası Kız Okulu ve Cunda Adası Despot Evi Cunda’da yer alan ve mutlaka gezmenizi önerdiğimiz tarihi yapılardır.

Cunda Adası’nda Balık Keyfi

Cunda Adası’nda Balık Keyfi

Elbette Cunda deyince akla ilk gelen şeylerden birisi balıktır. Birbirinden sevimli ada merkezinde yer alan restoran ve mekanlarda Ege’nin en taze ve lezzetli deniz ürünlerini tadabilir, sevdiklerinizle birlikte uzun ve keyifli bir yemek yiyebilirsiniz. Yalnızca Ayvalık’ta tutulan papalina balığını yemeden Cunda’dan dönmeyin.

Cunda Adası Tekne Turları

Cunda Adası Tekne Turları

Cunda Adası’nda yapılacaklar listemizde tekne turu da güzel bir seçim… Tekne turuna çıkmak Cunda’da yapabileceğiniz en keyifli aktivitelerden biridir. Günübirlik olarak düzenlenen tekne turlarında çevre ada, adacıklar ve koyları keşfedilebilir ve denizin tadını da doyasıya çıkarabilirsiniz.

Taş Kahve Cunda’nın simgelerinden biridir. Cunda Adası Taş Kahve’den bir keyif kahvesi içmeden Cunda’dan dönmek olmaz. Bu eşsiz lezzetteki Dibek kahvesi olarak da bilinen kahveden isterseniz eve götürmek üzere de satın alabilirsiniz.

Cunda sokaklarında yürüyüş yaparak, fotoğraf çekilebilirsiniz. Aynı zamanda Rum evlerini de görebilirsiniz.

Cunda Adası Yeldeğirmenleri

Cunda Adası Yeldeğirmenleri

Cunda Adası’nda karşılıklı iki tepede bulunan yeldeğirmenleri, en çok fotoğraf çekilen yerlerdendir… Yeldeğirmenin birisinde kafe ve kütüphane bulunurken, diğer yeldeğirmeni eşsiz panoramik manzarası ile tek başına sizleri beklemektedir…

Cunda Adası Alışveriş: Cunda Adası’nda Neler Alınır ?

Cunda Adası Alışveriş

Kendinize ve sevdiklerinize ada merkezinde bulunan dükkan ve mağazalardan Cunda hatırası hediyeler alabilirsiniz.

Aşiyan Hediyelik Eşya: Hediyelik eşya, bijuteri, gümüş ve doğal taş alanında Cunda’da ilk ve öncü olarak Aşiyan Hediyelik Eşya vardı. Aşiyan Hediyelik Eşya hemen Cunda Aşiyan Apart Pansiyon’un altında yer alır.

Aşiyan Zeytin evi ( 0266 327 20 71): Aşiyan Zeytin Evi, ekbir yağ ve zeytin güvencesi ile hizmetinizdedir.

Taş baskı zeytinyağı, yeşil zeytin çeşitleri, zeytin reçeli ve diğer reçel çeşitleri (frenk üzümü, sakız, çilek, vişne), zeytin ezmesi, zeytin turşusu, zeytin yaprağı çayı, özel zeytinyağı ile yapılan kozmetik ürünler (şampuan, vücut losyonu, el kremi, sıvı el sabunu) Aşiyan zeytin evinde bulabileceklerinizdir. Aynı zamanda özel motifli yağdanlıklar ve kahvaltılıklar da yer almaktadır.

Cunda Adası Alışveriş: Özellikle yaz aylarında Cunda Adası, okulların kapanması ile çok hareketlenmektedir.

Adaya gelerek adaya özgü, ofisinizde ya da evinizin bir köşesinde masanızda zaman zaman bakarak ada hasretinizi dindirebileceğiniz hatıralık ya da hediyelik takıdan, afili içi Cunda Adası, Ayvalık’ın meşhur zeytinyağı ile dolu şişelere kadar birçok şeyi alabileceğiniz bayanların özellikle günlerini geçirebilecekleri kadar büyük çarşısı bulunmaktadır.