Aydın’da Gezilecek Yerler

Aydın’da Gezilecek Yerler

Aphrodisias Antik Kenti
Ismini aşk ve güzellik tanrıçası olan Afrodit’ten alan Aphrodisias Antik Şehir, Aydın’ın Karacasu bölgesinde varlığını hala korumaktadır ve M.Ö. 2. asra kadar tarihsel tek geçmişi vardır.
Özellikle Roma döneminde mukaddes tek yöre olarak benimsenen şehir, Lelegonpolis, Ninoi, Kayra ve Megapolis isimleriyle anılmıştır. Burada uygulanan kazılar neticeninde iki köyün zenginliği meydana çıkmıştır. Caesar’ın Afrodit’e tek Eros heykeli armağan ettiği bilgisi, tiyatronun duvarlarındaki yazıların incelenmesinden ardından meydana çıkmıştır. Caesar öldürüldükten ardından bu kent talan edilmiştir. Aşk kentinin stadyum’u şaşkınlık yaratacak kadar hala bulunduğu gibi durmaktadır. Geçmiş binalar hayran kalacağınız antik kentlerden bir tanesi olan Aphrodisias Antik Şehiri, sizi tarihe doyuracak.
Didyma Antik Kenti
Apollon tapınağıyla meşhur olan Didyma Antik Şehir, Aydın’ın Söke kazasına bağlıdır. Burada uygulanan ilk kazılar İngilizler doğrulusunda 1858 seneninde yapılmıştır ve 1937 senesine kadar devam etmiştir. Antik şehirdeki kazılar henüz Alman eksperler doğrulusunda devam etmektedir. Bu şehir yanlızca tek antik şehir değil bu arada tek dini merkezdir.
Büyük İskender’in Perslere karşı kazandığı zaferden ardından Didyma Antik Kenti’n yapımına başlanılmıştır. Apollon’un ikiz kardeşi Ay Tanrıçası Artemis’dir ve Miletler bu kente Yunancada “’ikiz kardeş”’ mananına gelen Didyma adını vermişlerdir. Sene Nisan ve Mayıs aylarında Didyma’daki ayin için Miletos’tan Didyma’ya dört gün içerisinde ulaşılır ve bu yolculuk esnasında belirlenmiş noktalarda mola verilirdi. Evvel Apollon’un kardeşi Artemis’in mukaddes ilçesinde bekliyorlardı ve bu bölgede Brankhos ve aslan heykelleri vardı. Ardından Didyma’ya geçip dini törenlere katılıyorlardı.
Alinda Antik Kenti
Aydın’ın varlıklı tarihine ışık tutan ve kalıntılarıyla görülmeye kıymet bir nokta olmayı sürdürmektedir Alinda Antik Kenti.
Karia kentlerinden bir tanesi olan Alinda, Kekatomnos’un kızı Ada, erkek kardeşi Pixodaros doğrulusunda Bodrum’dan uzaklaştırılınca buraya yerleşmiş ve kendisine başşehir yapmıştır.Birçok dayanıklı kalıntısıyla dikkatleri üstüne çeken kenti öncelikle 1765 seneninde Chandler doğrulusunda keşfedilmiştir. Ama Chandler buranın Alabanda Antik Kenti’nin devamı olduğunu düşünmüş. Ama ileri dönemlerde Siör Charles Fellows buluş tarihi paralar vasıtası ile bu bölgenin değişik bir hayat kısmı olduğunu tespit etmiştir.
Alinda Antik Kenti’nin şu zamana kadar ulaşan agorası, surları, tiyatrosu ve akropolü göz dolduracak nitelikte. Yeniden de bu şehrin tanıtımı pek yapılamadığından kaynaklı binlerce ziyaretçisi olmaz. Aydın’da tatil yapma planlarınız varsa Alinda’yı kesinlikle ziyaret etmelisiniz.