Ayder Yaylası

Ayder Yaylası

Henüz Rize’de Ayder Yaylası‘nı görmediyseniz, doğa hakkında hiçbir şey görmemişsiniz demektir. Çam ormanları ile çevrili bir yayla olan Ayder Yaylası, 1350 metre yükseklikte doğanın en temiz havası ve en güzel bitki örtüsü ile kaplı Karadeniz’in en bilinen yaylasıdır. Burası Çamlıhemşin ilçesinde bulunmaktadır. Şehir merkezi 100 km uzaklıktadır. Çeşitli çiçeklerden elde edilen balları ve şifalı kaplıcaları ile ünlüdür. Muhteşem manzarasının yanı sıra temiz bir havaya sahiptir. Muhteşem bir manzaraya sahip bu platoda yeşil güzellik, berrak mavi gökyüzü, berrak hava, bin farklı çiçek ve sıra sıralarla kaplı ahşap evler tatilinizin en güzel parçası olacak.

Ayder Yaylası

Ayder Yaylası, son yıllarda Doğu Karadeniz bölgesinde en çok ziyaret edilen yerlerden biridir ve günlük yaşamın stresinden kaçmak isteyenler için ideal bir yerdir. Oksijen açısından zengin bir hava, Ayder’in muhteşem bir doğası var. Başından sonuna kadar ladin ve kayın ormanları ile kaplıdır. 1987 yılında turizm merkezi ilan edilmiş ve 1994 yılında milli park olarak kabul edilmiştir. Yayla evleri yeşilliklerle dekore edilmiştir. Ayder Yaylası yılın her döneminde yerli ve yabancı birçok turisti ağırlamaktadır. Her ne kadar turistlerin ilgi odağı olsa da Ayder Yaylası’nın asıl meraklıları dağcılar ve fotoğrafçılardan oluşmaktadır.

Ayder Yaylası

Ayder Yaylası’na adım attığınız ilk andan itibaren önce yeşilin huzurunu hissedeceksiniz. Sonra sonsuz bir platoda, doğanın görünümü ile büyülü bir ortama geldiğinizi anlayacaksınız. Sonra gökyüzüne bakın, mavi rengi ile başka yerde bulamayacağınız temiz havasını alacaksınız. Bitti mi bitmedi, uzun yürüyüşlere doğaya hayran kalacaksınız. Ayder Yaylası size beklenenden fazlasını verecek, uzun sürmeyecek merak etmeyin ilk birkaç saniye içinde hissedeceksiniz.

Ayder Yaylasına Nasıl Gidilir ?

Ayder Yaylasına Nasıl Gidilir

Otobüsle yolculuk yapacak olanlar direkt Rize’ye gelip, oradam otogardan yaylaya otobüs bulmaları mümkün. Yayla ile Rize arasında 56 km’lik bir sürüş mesafesi söz konusudur. Özel arabanızla yaklaşık 1 saatlik bir süre içinde bölgeye ulaşabilirsiniz. Öte yandan Trabzon üzerinden geliyorsanız ortalama 150 km’lik bir yolculuk yapmanız gerekecek. Çamlıhemşin yakınlarında yer alan Ayder Yaylası’na Karadeniz sahil yolu takip ederek ulaşılabilirsiniz. Ardeşen Fırtına Köprüsü’nü ulaştığınızda, Çamlıhemşin Kaplıcaları yazan yere doğru döndükten sonra Ayder Yaylası sizi karşılayacaktır. Tercihiniz havayolu ise, Trabzon’a iniş yapıp, direkt havaalanından kalkan otobüslerle Rize’ye geçebilirsiniz.

Ayderde Nerede kalabilirim ?

Ayderde Nerede kalabilirim

Ayder Yaylası özellikle yazın çok büyük bir ilgi görüyor. Bu nedenle konaklama konusunu asla şansa bırakmamalısınız. Bahar ve yaz aylarında yaylaya gelmeden önce elinizi çabuk tutup erken rezervasyon fırsatlarını değerlendirirseniz, konaklama konusu hiç düşünmezsiniz. Son dönemde inşa edilen modern tesisler olsa da geleneksel yapıdaki yayla evlerinde kalarak atmosfer ile iç içe olabilirsiniz. Sosyal medyada fenomen olan ahşap bungalov evleri ise ziyaretçilerin favorisi. Bunun dışında yayla içinde her bütçeye uygun çok sayıda otel ve konaklama ile karşılaşmanız mümkün.

Ayderde Ne Yenir ?

Ayderde Ne Yenir

Kısa bir gezi için uğradıysanız bizden tavsiye bir şey yemeyin. Çünkü tadına doyamadan oradan ayrılmak içinize oturabilir. Eğer zaman konusunda sıkıntınız yok ise bol bol Muhlama, Laz Böreği, Lahana Sarması, Hamsili ekmek, Mısır Ekmeği, Mısır Unu Helvası, Ayder Balı yemeden geri dönmeyin.

Aydere Ne Zaman Gidilir ?

Aydere Ne Zaman Gidilir

Karadeniz yaylalarının uygun zamanı yaz aylarıdır. Ancak Ayder Yaylası istisna. Ayder’e kışın da gidilir. Bunun en önemli nedeni kışın kar manzarasıyla kaplı olan yaylanın harika bir görselliğe sahip olması.  Özellikle macera severler yaylaya kışın gelmeyi tercih ediyorlar. Haziran ayı yaylanın en kalabalık olduğu ay olarak bilinir. Kalabalıklardan bir nebze uzak kalmak istiyorsanız kışın gelmeniz daha iyi olur.

Ayderde Ne Yapılır ?

Ayderde Ne Yapılır

Ayder Yaylası’na eğer yaz aylarında gelmişseniz, o zamanlarda organize edilen Boğa Festivali’ne katılabilirsiniz. Eğer kışın gitmeyi tercih  Kardan Adam Şenlikleri’ne katılarak unutulmaz anlar yaşayabilirsiniz. Rafting yapabilirisiniz ki mutlaka yapmalısınız.

Çılgın bir deneyim olan zipline yaptıran birçok nokta var. Yüksekten veya dere üzerinden yapılan yerlerde keyifli olabilir. Bu keyiften geri kalmamanızı öneririz. Ayder’den Huser Yaylası’na patika bir yürüyüş yolu mevcut. Bu yol üzerinde doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Birçok hastalığın tedavisinde faydalı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış olan Ayder kaplıcasının şifasından yararlanmadan olmaz oraya kadar gelmişsiniz bi uğrayın. Neden mi? Çünkü kaplıcalar romatizma, kronik bel ağrısı, ortopedik rahatsızlıklar, nörolojik hastalıklar, stres bozukluğu, spor yaralanmalarına iyi geliyor.