Artvin’de Gezilecek Yerler

Muratlı Camii


Artvin-Borçka’ya bağımlı olan Muratlı Camii, 1846 seneninde inşa edilmiştir. Camii, yer aldığı köyle aynısı ismi taşımaktadır. Tarihi değerinin yanında mimari yönden da çok önemli şekilde yapıdır.
Ahşap malzemeyle uygulanan cami, ağaç oymacılığı uygulanan süslemeleriyle göz doldurmaktadır. Muratlı Camii, Artvin tatilinize dahil edeceğiniz tarihi yapılardan biri olabilir. Şayet Artvin’in yaylalarını ve tarihi mekanlarını ziyaret etmek istiyorsak uzun şekilde tatil planı yapabilirsiniz.
Yaylalar Köyü


Hem tarihi bir değere hatta her köşesinde tabii bir güzelliğe bulunduran Yaylalar Köyü, Artvin’in çoğu yaylasını içerisinde barındıran bir bölgedir.Turistler doğrulusunda daimi ziyaret edilen köy, Yusufeliilçesine bağlı olup kaza merkezine 50 kilometre uzaklıktadır. Şayet Yaylalar Köyü’nde uzun bir tatil inşa etmek dilerseniz köyde konaklama tesisi bulunmaktadır. Yeşilin her tonunu gözler önüne seren mevki bilhassa bahar ve yaz aylarında kesif alaka görmektedir. Mevki trekking sporuna epey elverişlidir. Yerli halk çoğunlukla köy dışında yaşarlar, ama yaz aylarını çoğunlukla köylerinde geçirirler. Yaylalar Köyü’nde dönemin sebep geçtiğini anlamayacak ve her anınız eğlenceli geçecek. Bu arada keşfedecek epey yer bulacağınız köy, sevgi dolu ve dingin günler için sizi bekliyor.
Barhal Çayı


Artvin’in tertemiz havasında akan Barhal Çayı, Altıparmak Çayı şeklinde de bilinmektedir. Yerli ve ecnebi turistler doğrulusunda kano ve ırmak kayağı yapılmak için seçenek edilmektedir.Barhal Çayı, yüksek dağlarla çevrilidir ve Kaçkar Dağları’nın güneyde kalan yamaçlarından doğar. Tek vadi içerisinde akmakla beraber Yusufeli’nin 2 kilometre güneyinde tespit edilen Çoruh Nehri’ne bırakır sularını. Doğu Karadeniz’in en güzel şehirlerinden olan Artvin tatilinizde yabani tabiatı içerisinde tespit edilen bu noktada, arkadaşlarınızla beraber su sporları yapabilirsiniz. Halk turistlere sıcak davranır ve güler yüzünü hiç noksan etmez. Barhal Çayı sizin için unutulmaz anılarınızın geçtiği tek yer olarak hafızalarınıza kazınacak.
Yıldız Gölü


Artvin’in kişiyi epey etkileyen Yıldız Gölü, Karçal Dağları’nın eteklerinde kendisini göstermiştir ve hoş görüntüsü altında gören herkesi büyülemektedir.
Suyu epey soğuktur ve yazın burada yürüyüş yaptığınızda ansızın gölün suyuna kendinizi bırakmak isteyeceksiniz.
Girdiğiniz lâhza suların harbiden epey soğuk olduğunu bedeninizdeki bütün hücreler anladığında ansızın kendinize ileriki ve derhal çıkacaksınız. Yüzemediğinize üzülmeyecek aksine saniyeler içerisinde kendinize geldiğinizi fark edeceksiniz. Artvin’in içerisinde gizlenmiş olan bu tabiat harikasını görmek ve etrafında yürüyüş yapıp keşifler yapmak her şeyden sizi uzaklaştıracak ve yanlızca tabiata odaklayacak