Ardahan’da Gezilecek Yerler – Ardahan Turistik Yerler

Posof Merkez Cami (Ardahan’da Gezilecek Yerler)


Ardahan’da Gezilecek Yerler konusunda başı çeken Posof merkez camisinin minberinde kitabeye göre 1868 – 1883 tarihinde inşa edildiği anlaşılmaktadır. Cami, boyuna dikdörtgen tasarılı olup, kesme taşlardan yapılmıştır. İç yapısı Osmanlı mimarisini yansıtmaktadır. Ayrı olarak caminin doğusunda bulunan dikdörtgen hazire bölümünde tespit edilen tek lahitte yazan 1771 tarihi caminin tarihinin minberindeki tarihinden henüz eskiye dayandığını düşündürmektedir. Bu tarihi yapıyı ziaret etmenizi ve tek resim karesi çekmenizi tavsiye ederiz.

Ardahan Merkez Mevlit Efendi Cami (Ardahan’da Gezilecek Yerler)


Ardahan kent ortasında Halil Efendi Semtinde, kalenin tahminen 150-200 m. doğusunda yer almaktadır. Giriş kapısında tespit edilen kitabeye göre, yapımı 1701 tarihinde inşa edildiği anlaşılmaktadır. Fakat bu caminin yakın tarihlerde gövde duvarlarının yarıdan yukarısı ve üst örtüsü yenilenmiştir. Mademki Ardahan’a geldiniz Merkez Mevlit efendi camii’yi ziyaret etmeden gitmeyiniz.

Derviş Bey Cami

Ardahan da Tugay Komutanlığının yanısıra ki parselde inşaa edilmiş bulunmaktadır.
Cümle kapısı üstünde,iki doğrultuda yatay dikdörtgen panolar durumunda bulunan yazılarda h.1285/m.1869 tarihi okunur.Yapıya ismini vermiş olan Derviş Bey’in kimliği ile ilgili biyografik malumat sahip olunan değildir.Caminin sağ ve sol tarafındaki panolarda “İslamdan henüz yüksek tek şeref yoktur”ibaresi ve altında 1285 tarihi verilmiştir.

Ardahan Kalesi


Ardahan Kalesi etrafında uygulanan Prehistorik incelemeler, (M.Ö. 3500-2000) köklü Tunç Çağı’na ilişkin yarlaşmanın varlığını meydana koymuştur. Ardahan Kalesi, Osmanlı döneminde 16. asır ortalarında, Kanuni Sultan Süleyman’ın buyruğuyla inşa edilmiş ve şu zamana kadar kadar ulaşmayı başarmıştır. Tarihi epey eskilere dayanan Ardahan Kalesi’nde uygulanan kazılar bölgenin muhtelif krallıkların hakimiyetine girdiğine göstermektedir.

Altaş Kalesi

Ardahan- Hanak karayolunun 18. km’sindeki Altaş (Ur) köyünün doğusunda bulunan sivri tek tepe üstüne kurulmuştur. Tarihi kaynaklarda yanlızca ismi ve yeri belirti edilen kalenin, ilk yapım tarihi net değildir. Fakat 7.- 8. yüzyıldan ardından bu kalenin sahip olunan bulunduğu anlaşılmaktadır.