ANZER YAYLASI

Anzer Yaylası’nda Doğa Harikaları İç İçe

Akla Anzer denilince ilk gelen, her zaman Anzer balı oluyor. Vodafone reklamında tünelde türkü söyleyen karadenizli ne diyordu anımsayalım:

Oy gidi Karadeniz
Sardi dört yanimizi
Anzer kalsın Sevdaluk
Alacak canumizi

ANZER YAYLASI

Anzer Yaylası Hakkında Bilgiler

Rize’nin İkizdere ilçesine yaklaşık olarak 35 km uzaklıkta ve Rize merkeze de 55 km mesafede olan Anzer Yaylası, doğal güzelliği ile tam bir temiz hava deposudur. Anzer yaylasına çıkarken kendinizi doğal güzelliklere bakmaktan alamayacaksınız. Anzer yaylası, çok sayıda çiçek ve bitkiye ev sahipliği yapmaktadır. Tam olarak bir renk cümbüşüne dönüşmüştür. Yeşilin hakimiyeti Anzer Yaylası’nda yaz ve kış hiç bitmiyor. Bitkileri, yağan kar ve yağmurlar canlı ve renkli tutuyor. Ülkemizde bakanlar kurulu kararı ile Anzer Yaylası, turizm merkezi olarak ilan edilmiştir. Dağ havasını ve çiçeklerin kokusunu almak gerçekten herkese iyi gelecek. Bir nebze de olsa şehrin stresli hayatından kurtulduğunuz için kendinizi şanslı hissedersiniz. İlk olarak Anzer Yaylası’na çıkarken dikkat çeken ise arı kovanlarının her yerde olması. Çiçek türlerinin fazla olması ve havanın temiz olması, arıcılık ile bölgede uğraşanları anlaşılan epeyce çoğaltmış. Meşhur Anzer balı ve kaymakla kahvaltı yapabilmek için sabırsızlanmalısınız. Anzer çok büyük bir alana sahip olan yayladır. Turizm merkezi olan bölge her türlü ihtiyacı karşılayacak niteliktedir. Pek yaylada ağaç yok ancak çok güzel bir bitki örtüsüne sahip. Binbir farklı renkte bitki ve çiçek, ortaya muhteşem bir renk şöleni çıkarmış. Her yıl Anzer’de Ağustos dönemlerinde yayla şenliği yapılmakta ve horon çekildikten sonra yöresel yemekler yenmektedir.

Anzer Yaylasında Yamaç Paraşatü

Anzer Yaylasında Yamaç Paraşatü

Çeşitli sporlar için Anzer Yaylası’nın birçok bölgesi uygundur. Anzer yaylası zirve tırmanışı ve tracking sporları için uygundur. Ayrıca of road sporları için de oldukça ideal bir bölgedir.

Karadeniz’in eşsiz lezzetleri

Karadeniz’in eşsiz lezzetleri

Her insanı Karadeniz yemekleri cezp etmeyi başarır. Karadeniz yemeklerinin Anzer Yaylası’nda da ortasına düşeceksiniz. Sofra sabah kahvaltısında tamamen yöresel ürünlerle dolar taşar. Meşhur Anzer balı, doğal Rize tereyağı, muhlama ve köy ekmeği ile mükemmel bir kahvaltı yapabilirsiniz. Gerçekten lezzetleri doğal ve oldukça da iyi. Çay da hakikaten suyundan mı çayın lezzetinden i bilinmez mükemmel oluyor ve insanın içtikçe içesi geliyor. Kara lahana sarması, lahana çorbası, yeşillikler içinde hazırlanmış gözleme ve alabalık da tatmanız gereken lezzetler arasında yer alıyor. Anzer’deki alabalıklar çiftlik değil, sularda yetişen doğal balıklardır.

Dünyaca Ünlü Anzer Balı

Dünyaca Ünlü Anzer Balı

Diğer ballardan Anzer balının en farklı özelliği, yöreye özgü bitkilerin bulunması ve endemik çiçeklerin polenlerinden olmasıdır. Bir balın anzer balı olduğunu anlamak için laboratuarda analiz yaptırmak gerekirmiş. Anzer balları satılırken analiz edildikten sonra satışa sunuluyor. Çok fazla Anzer balını yememek gerekiyor. çünkü insanı çok etkili bir bal olduğundan dolayı çarpabiliyormuş. Dünyanın aynı zamanda en pahalı balları arasında bulunuyor. Kilosu 1000 TL civarında olan anzer balı, çok pahalı ancak dünyaca da ün yapmış durumdadır. Her yıl 3000 arı kovanı yaylaya çıkarılmaktadır. Anzer balı bu arada birçok hastalığı tedavi eder özelliğe sahiptir. Anzer Yaylası’nda meşhur Rize kavurmasını yeme şansını da bulabilirsiniz.

Tüm İhtiyaçlara Yanıt Verir

2,5 km Anzer yaylasının yakınında Ballıköy bulunmaktadır. Market, kasap, restoranı köyde bulmak mümkündür. Ayrıca konaklama da yapılabilir. Anzer Yaylası’na kış ayında aşırı kar yağıyor, yaz ayında ise sıcaktan bunaldığınız günlerde yaylanın serinliği size iyi gelecektir. Anzer’e giden yollar kış ayında kapandığı için genelde köylüler Rize merkezde yaşıyorlarmış.

Anzer Yaylası’nda Doğa Harikaları İç İçe

Anzer Yaylası’nda Doğa Harikaları İç İçe

Adeta binlerce çeşit kır çiçeği yaylayı dev bir çiçek bahçesine çevirmiş. Anzer yaylasının çeşitli bölgelerinde, rafting yapılabilen alanlar mevcuttur. Ayrıca krater göllerinin de birçoğu bulunmaktadır. Karadeniz’in doğal yapısına uygun ahşap evleri de doğaya ayrı bir hava katmış En güzel Anzer’de bulunan doğa harikaları; Buzlağan, Herami Dağarlı, Alcahal gibi güzelliklerdir. İnsanı muhteşem görünümlü dipsiz göl, adeta büyülüyor. Gerçekten Anzer’in suları bir harika, buz gibi ve lezzetli. Anzer’de çadır kurup kamp yapan kişiler de var. Kamp yapmak için de Anzer oldukça ideal bir yerdir.