Antalya’da Görülmesi Gereken Tarihi Yerler

Tarihi Saat Kulesi, Merkez

Türkiye’nin güney kıyılarında her yıl milyonlarca yerli ve yabancı tatilciyi ağırlayan Antalya, kültür turizmi meraklıları için adeta bir cennet. Tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapan bu muhteşem şehirde, geçmiş günlerden kalan görkemli yapıları ve tarihi eserleri görebileceğiniz sayısız antik kent bulunuyor. Antalya tatili yaptığınızda bunları da listenize almayı unutmayın.

1. Sillyon Antik Kenti, Serik

1. Sillyon Antik Kenti, Serik

Belek merkezine 12 km uzakta, Koçhisar tepesi üzerinde bulunan Sillyon Antik Kenti‘nin antik kapısı hala ayakta duruyor. Kentin surları ve kuleleri de görülmeye değer.

2. Noel Baba Kilisesi, Demre

Noel Baba Kilisesi, Demre

Kaş ve Finike arasında bulunan Noel Baba Kilisesi, Noel Baba olduğu düşünülen Aziz Nicholaos’ın ölümünden sonra inşa edilen mistik bir tarihi yapı.

3. Myra Antik Kenti, Demre

Myra Antik Kenti, Demre

Kaya mezarları, Likya yazılı kitabeleri ve Roma dönemi tiyatrosu ile mutlaka görülmesi gereken bir yer olan Myra Antik Kenti‘nin geçmişi, M.Ö 5. yüzyıla kadar dayanıyor.

4. Termessos Antik Kenti, Korkuteli

Termessos Antik Kenti, Korkuteli

Güllük Dağının yaklaşık bin 150 metre yukarısında bulunan Termessos Antik Kenti‘ne ulaşmak için aracınızı park ettikten sonra patika yolu takip ederek, yürümeniz gerekiyor.

5. Oluk Köprü, Manavgat

Oluk Köprü, Manavgat

Eski adı Eurymdon olan Oluk Köprü, Köprüçay Nehri üzerinde bulunan ve inşa tekniklerinin sağlamlığı ile dikkat çeken Roma dönemine ait muhteşem bir yapı.

6. Tarihi Saat Kulesi, Merkez

Tarihi Saat Kulesi, Merkez

Kale Kapısı mevkiindeki dış surlar üzerinde bulunan 14 metre yüksekliğindeki Tarihi Saat Kulesi, 1901 yılında 2. Abdülhamit adına inşa ettirilmiş. Antalya Kaleiçi bölgesinde açılan butik Antalya otelleri oldukça etkileyici. Kauçuk Hotel butik otel isteyenler için tavsiyem. İyi tatil otelleri konaklaması arzu edenler için ETSTur sayfalarında Maxx Royal Belek Golf Resort, Hotel Baia Lara, Barut Lara, Rixos Premium Tekirova, Maxx Royal Kemer Resort sayfalarına göz atın.

7. Olimpos Antik Kenti, Kumluca

Olimpos Antik Kenti, Kumluca

Hellenistik dönemde kurulan Olimpos Antik Kenti, hala gün yüzüne çıkarılmayı bekleyen tarihi yapıları ile Antalya’nın en güzel noktalarından biri. Backpacker turizmi ile parlayan Olimpos artık her bütçeden gezginleri misafir ediyor. Ağaç evlerinden lüks butik otellerine kadar çok çeşitli tatil seçenekleri var.

8. Magydos Antik Kenti, Karpuzkaldıran, Lara

Magydos Antik Kenti, Karpuzkaldıran, Lara

Şehir merkezine yaklaşık 8 kilometre mesafede bulunduğu için ulaşım anlamında oldukça rahat olan Magydos Antik Kenti, içinde yapay liman, hamam ve su kemerleri bulunuyor.

9. Aspendos (Köprüpazar) Köprüsü, Serik

Aspendos (Köprüpazar) Köprüsü, Serik

Romalılar tarafından yapılan ve Köprüçay nehri üzerinde bulunan Aspendos Köprüsü, geçmişte üstünde pazar kurulduğu için ‘Köprüpazar’ ismiyle de anılıyor.

10. Kaş Antik Tiyatrosu, Kaş

Kaş Antik Tiyatrosu, Kaş

Antiphellos Antik Kenti içerisinde bulunan en etkileyici tarihi yapılardan olan Kaş Antik Tiyatrosu, deniz kenarında bulunması nedeniyle de dikkat çekiyor. Seaview Hotel en şahane lokasyona sahip yerlerden birisi.

11. Gelidonya Feneri, Kumluca

Gelidonya Feneri, Kumluca

Taşlık Burnunda yer alan ve resmi kayıtlarda ‘Taşlık Feneri’ olarak geçen Gelidonya Feneri, Türkiye’nin deniz kenarında bulunan en büyük feneri olarak biliniyor. Ülkemizin en güzel manzarasına sahip yerlerden birisi. Likya Yolu rotasının en çok ilgi gören yerlerinden.

12. Yivli Minare, Kaleiçi

Yivli Minare, Kaleiçi

Antalya’nın sembol eserlerinden biri olan Selçuklu zamanından kalma tarihi Yivli Minare, şehrin hemen hemen her noktasından görülüyor.

13. Apollon Tapınağı, Side

 Apollon Tapınağı, Side

Güneşin oğlu Apollon’a adanan tarihi Apollon Tapınağı’nın, eşsiz ve görkemli mimarisi, özellikle günbatımının ışıkları altında mükemmel bir görünüme bürünüyor.

14. Perge Antik Kenti, Aksu

Perge Antik Kenti, Aksu

UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde yer alması için önerilen Perge Antik Kenti, görkemli ve etkileyici tarihi yapıları ile Hellenistik dönemin en önemli antik kentlerinden.

15. Aspendos Tiyatrosu, Serik

Aspendos Tiyatrosu, Serik

Antik tiyatrolar arasında en iyi korunan ve Anadolu’daki Roma tiyatroları arasında sahnesi ile günümüze ulaşan nadir örneklerden olan Aspendos Tiyatrosu, 17 bin kişilik eşsiz bir yapı.

Türkiye’nin en gözde tatil destinasyonlarından biri olan Antalya’nın tarihi yerlerini gezip, muhteşem plajlarında deniz ve güneşin tadını çıkarma fırsatını kaçırmayın.