Antalya’da Gezilecek Yerler

Antalya Soba Müzesi


Türkiye’nin ilk ve Diğer Soba Müzesi, Antalya’nın Balbey Mahallesi’nde bulunuyor. Antalya Soba Müzesi yakın tek vakitte ziyaretçileriyle buluştu.Sıcak ve köklü dönemlere götüren atmosferi, sizlere geçmişinizden defa şey hatırlatacak. Soba Müzesi’nde çini soba, şömine, gaz sobası, teneke soba ve döküm soba gibi objeler göreceksiniz. Hepsi birbirinden köklü, hepsi birbirinden güzel parçalar.Sobanın geçmişten bugüne sebep tek değişim geçirdiğini gözler önüne seren Antalya Soba Müzesi’nin binası da tek sobayı anımsatıyor. Müze ilk açıldığından bu yana kesif tek alaka görmekte. Müzeye Sunay Akın doğrulusunda soba oyuncakları bağışlanmış. Her ne kadar varlıklı parçalara sahip tek müze olsa da Soba Müzesi’ndeki koleksiyonların çoğaltılması için çalışmalar hala devam ediyor.Antalya’nın denizinden ve güneşinden tek lâhza olsun uzaklaşmak ve değişik gezi yerleri keşfetmek istiyorsak, Antalya Soba Müzesi sizin için eğlenceli tek gezi seçeneği olabilir.

Akçagerme Plajı


Kaş-Gökseki’de en iyi konumdaki plaj ve mesire alanıdır. Merkeze 4 kilometrelik bir mesafede olan plaj, toplam 200 metrelik bir uzunluğa sahiptir. Mavi Bayraklı olmasının yanında, Kaş’ta tespit edilen başka yerlere göre suyu epey ılıktır. Ufak bir koyda bulunması hasebiyle genellikle sakin ve dalgasız olan denizin kimi kısımları kum kimi kısımları ise çakıllıktır. Su düzeyi sığdan derinleştiği için çocuklu aileler doğrulusunda bilhassa seçenek edilmektedir.
Kaş Turizm Meslek Lisesi’nin program plajı bişi hasebiyle verilen hizmetler için istenilen fiyatlar epey uygundur. Içinde şezlong, plaj voleybolu, kaliteli duş tuvaletler, kafeterya, tenis kortları, çocuk parkı ve aquapark bulundurması hasebiyle yerli ve yabancı turistlerin en değerli favorileri arasındadır.

Papazkayası Mağarası


Ulaşım yönünden epey basit tek noktada tespit edilen Papazkaya Mağarası, Antalya Kent Kulübü’nün hemen arkasında kalıyor.Toplamda 149 metre uzunluğunda tespit edilen mağara, her ne kadar deniz kıyısında yer alsa da içinde su birikintisi yok. Mağaranın bütün güney-kuzey istikametinde oluşmuştur. Ama Papazkaya Mağarası’nda öyle epey faza sarkıt ve dikitler göremezsiniz; zira yok denecek kadar azdır sayıları. Yeniden de buradaki travertenler görülmeye değer… Kentin pek meçhul ve yakın tek vakitte turizme kazandırılması için üstünde çalışılan Konakaltı Mağarası’na ve Geyikbayırı Mağarası’na da ufak vakitler bölüp gezinize devam edebilirsiniz.

Geyikbayırı Mağarası


Antalya’nın esrarengiz köşeleri arasındaki Geyikbayırı Mağarası, kent merkezine 26 kilometrelik tek uzaklıkta olan ve aynısı ismi taşıdığı Geyikbayırı Köyü’nde bulunuyor. Mağaraya Çakırlar Köyü üstünden rahatlıkla ulaşabilirsiniz.
Mağaranın 120 metre uzunluğu vardır. Yaz mevsiminde kuru olan mağara o dönemlere aktifleşiyor. Ama yağışın bol bulunduğu dönemlerde mağarayı su basabiliyor.
Son zaman turizme kazandırılması için Geyikbayırı Mağarası’nda çalışmalar yapılıyormuş. Şayet bütün eksikleri giderilir, içine güzel tek ışıklandırma yapılır ve istenilen bütün ayrıntılar üstünde çalışılırsa gezmekten zevk alınabilecek ve dönemin sebep geçtiği anlaşılmayacak tek nokta olabilir.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir