ANTALYA AKSU GEZILECEK YERLER

Antalya Aksu’da Gezilecek Yerler

Aksu Antalya’ya 18 km  şehir merkezine uzaklıkta bulunan Aksu 2009 yılında 4 belediyenin (Pınarlı, Yurtpınar, Çalkaya ve Aksu) birleşmesi ile ilçe statüsüne kavuşmuştur. Karaöz Belediyesi’nin de 1 Nisan 2014 yılı itibari ile sınırlara dahil edilmesi ile birlikte son TUİK verilerine göre 35 mahalle yaklaşık 70 bin nüfusu barındırmakta ve hızla göç almaktadır. Güneyde Akdeniz, Kuzeyde Burdur’a sınırları dayanmaktadır.

Tarihi ve doğal zenginlikleri ile Aksu Antalya’nın en güzel ilçelerinden biridir. Sosyal ve coğrafi dağılımı ile çok renkli bir kültüre sahiptir. Perge Antik Kenti ve Kundu bölgesinde yer alan otelleri dünyaca ünlüdür.

Antalya Aksu’da Gezilecek Yerler

Antalya Havaalanı ve D400 karayolu ulaşımı ağının içerisinde yer almaktadır. İlçe Kurşunlu Şelalesi ve adını veren Aksu çayı ile önemli su kaynaklarına sahip olan ilçe Türkiye’de düzenlenen ilk Expo olma özelliği taşıyan EXPO2016 Antalya’da ev sahipliği yapmıştır. EXPO 2016 Antalya etkinliği sayesinde tüm dünyada ilçenin adı duyulmuştur. Tüm dünyadan ve Türkiye’nin diğer illerinden misafirler ağırlamış ilçenin bu fuar organizasyonuna tanıtımının da olduğu fuar çok büyük ilgi görmüştür.

Antalya Aksu’da Gezilecek Yerler

Aksu Antalya’ya bağlı bir ilçedir. Antalya merkezine Aksu ilçesi 17 km uzaklıkta yer almaktadır. Antalya’ya yakın olduğundan dolayı ulaşımı kolay olan Aksu ilçesine yarım saatte gidebilirsiniz. Doğal ve tarihi zenginlikleri Aksu ilçesi bir arada bulundurmaktadır. Antalya Aksu’da gezilecek görülecek yerler, tarihi ve turistik yerler listemiz şöyle:

Kurşunlu Şelalesi

Kurşunlu Şelalesi

Antalya’nın Aksu ilçesinde yer alan Kurşunlu Şelalesi Antalya merkezine 23 km uzaklıkta yer alır. Antalya merkezinden Kurşunlu Şelalesi’ne kalkan otobüslerle yaklaşık 35 dakikada rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Yemyeşil bir vadinin içerisinde yer alan 18 m yükseklikte dökülen Kurşunlu Şelalesi ihtişamlı bir görüntü oluşturuyor. Bol oksijenli havası ve yemyeşil çevresi ile bu doğa harikası olan Kurşunlu Şelalesi dinlenme yeridir. Yedi farklı göleti şelaleden akan sular oluşturmaktadır. Şelalenin altında yer alan bu göletler büyüleyici bir güzellik oluşturuyor. Şelalenin altında yer alan bu göletler büyüleyici bir güzellik oluşturuyor. Şelalenin etrafında yer alan yeşil alanda piknik yapabilirsiniz. Rengarenk çiçeklerle kaplı bu alanda ilkbahar ve yaz aylarında şelalenin serin suyuna karşı oturup bu muhteşem manzaraya karşı çay içmenin keyfine varmalısınız. Şelalenin akan su sesleri ve etraftaki kuş sesleriyle adeta doğal bir musiki oluşturuyor. Kurşunlu Şelalesi her mevsim ayrı güzelliğe sahip ve devamlı ziyaretçi almaktadır. Bu doğal güzelliğe şahit olmak ve dinlenmek istiyorsanız buraya uğramanızı tavsiye ederiz.

Zindan mağarası

Zindan mağarası

1 km Aksu ilçe merkezine uzaklıkta yer almaktadır. 765 m uzunluğa sahip olan Zindan Mağarası içerisinde yer altı deresi bulunmaktadır. Arkeolojik ve doğal sit alanı kabul edilen Zindan Mağarası’nda arkeolojik çalışmalar yapılmaktadır. Doğal ve tarihi güzelliğe sahip olan Zindan Mağarası görülmesi gereken yerlerdendir.

Sorgun Yaylası

Sorgun Yaylası

10 km ilçe merkezine uzaklıkta bulunmaktadır. Yayla turizmi açısından Aksu ilçesinin en önemli bölgesi olan Sorgun Yaylası zengin su kaynaklarına sahiptir. Dinlenme alanı olarak tercih edilen yayla temiz havası ile birçok ziyaretçiyi karşılamaktadır. Sorgun Mağarası Sorgun Yaylası içinde bulunmaktadır. Bu mağaranın içinde dört mevsim boyunca dere akmaktadır. Mağaranın içinden gelen dere mağara girişinde pınar görüntüsü vermektedir. Sorgun Yaylası ve Sorgun Mağarası görülmesi gereken doğa harikası doğal güzelliklerdendir.

Perge Antik Kenti

Perge Antik Kenti

Aksu illçesinin Perge en önemli tarihi mirasıdır. 18 km Antalya merkeze uzaklıkta, Aksu ilçe merkezine ise de yaklaşık 2 km uzaklıkta bulunmaktadır. Önemli ticaret yolu üzerinde antik dönemde kurulan Perge döneminin en önemli Pamfilya şehridir. Ticaret yolu üzerinde bulunmasına ve İmparator Tacisus tarafından savaş kasasının bu kente getirilmesine Perge Antik Kenti gelişmesini borçludur. Bergama, Helen, Roma ve Bizans döneminde yerleşim yeri olarak kullanılan Perge Antik Kentte her döneme ait tarihi kalıntılar yer almaktadır. Hıristiyan dünyasının önemli din adamı olan St Paul’un bu kente uğraması ile Hıristiyanlar için Perge Antik Kenti dini bir öneme kavuşmuştur. Kentin kimler tarafından kurulduğunu anlatan bir kitabe Perge Antik Kent girişinde bulunmaktadır. 12 bin seyircili tiyatro, 27 bin seyirci kapasiteli hipodrom, agora, hamam, su kanalı ve Roma kapısı antik kent içerisinde yer almaktadır. Günümüze büyük bir kısmı ulaşan bu tarihi kalıntıların içinde en önemlisi tiyatrodur. Büyüklüğü ile antik tiyatro antik kentlerin içinde ikinci en büyük antik tiyatro olma özelliğine sahiptir. Helen-Roma tarzında olan bu antik tiyatro süslemeleri ve kabartmaları ile görülmesi gereken tarihi güzelliklerdendir. Her döneme ait tarihi kalıntıları Perge Antik Kenti’nde göreceksiniz. Bu antik kentte hiç sıkılmadan gezerken sürekli farklı bir tarihi yapıya şahit olacaksınız. Buraya Aksu gezinizde mutlaka uğramalısınız.

Aksu ilçesinde yer alan tarihi öneme sahip Terziler Köyü yakınında yer alan Tynada Antik Kenti ve Aksu ilçesine 1 km uzaklıkta yer alan Zindan Deresi üzerine kurulan Roma köprüsünü görmelisiniz.