Amasya’da Gezilecek Yerler

Amasya Kral Kaya Mezarları


Amasya Kalesi gibi Harşena Dağı’nda tespit edilen Kral Kaya Mezarları, Amasya’nın en değerli tarihi varlıklarından biri. Dağın eteklerinde tespit edilen kral mezarlarından şu zamana kadar kimileri ulaşabilmiş olsa da bu eşi benzeri olmayan güzelliği görmeden Amasya’dan ayrılmayın.Amasya’nın tarihi güzelliklerinden olan Kral Kaya Mezarları, Pontus Krallarına aittir ve Harşena Dağı’nın eteklerine oyulmuştur.Diğer ismi Krallar Vadisi olan Kral Kaya Mezarlarına Hatuniye Mahallesindeki dar sokaklardan ardından tren yolunu da geride bırakarak ulaşabilirsiniz. Yol süresince kayaya oyulmuş yollar ve merdivenlerle karşılaşacaksınız.Toplamda 21 kabir bulunduğu bilinmekle beraber şu zamana kadar yanlızca kimileri gelebilmiştir. Kaya mezarlarının arkalarındaki geçitler sizi şaşırtacak ayrıntılar arasında. Amasya tarihi yönden çok önemli olan kentler arasındadır.

Minyatür Amasya Müzesi


1914 seneninde çekilmiş bir resim Minyatür Amasya Müzesi’nin yapılışına esin olmuştur. Kentin turistler doğrulusunda kesif alaka gören bir noktası olan Minyatür Amasya Müzesi, Sultan Beyazıt Külliyesi’nin imare binasının bir salonunda bulunmaktadır.
2010 seneninde hizmete açılan müze, Amasya’nın gecesini ve gündüzünü yansıtır. Kentin mimari yapısı, Yeşilırmak’ı ve treniyle gezilesi bir yer olan müze, eğlenceli bir yolculuğun yanında Amasya’yı her şeyiyle tanıtacak sizlere. Şehrin bütün dokusunu yansıtan Minyatür Amasya Müzesi gezinizde konumunu alırken Borabay Gölü’nü, Kral Kaya Mezarları’nı ve Aynalı Mağara’yı gezi listenize dahil etmeyi unutmayın.

Amasya Aynalı Mağara


Amasya’nın en meşhur gezi meydanlarından bir tanesi olan Aynalı Mağara, sene içinde çoğu turist doğrulusunda yoğun ilgi görmektedir. Kral Kaya Mezarları’nın en iyi işlenmiş yapısı olan mağara, hem parlaklığıyla hatta efsanesiyle sarar görenleri. Aynalı Mağara’nın Güzelcekız efsanesi şöyledir…Güzelcekız isminde kralın kızı vardır. Bu kız o kadar güzelmiş ki kızı görenler düşüp kendinden geçermiş. Bu yüzden kaynaklı kız yüzüne hep peçe takmak mecburiyetinde kalırmış. bir gün kral, kızın yaşının yaklaştığını düşünerek izdivaç ettirmek ister. Dört bir yana haber gönderir. Kim kızının peçesini açarsa ona vereceğini söyler. Haberi duyan herkes Amasya’ya akın eder; ama kimse kızın peçesini açmaya cesaret edemez. Bu vaziyet günlerce sürer.Bir gün fukara bir çoban da talip gerçekleşir bu güzel kız. Kızın yanına gittikçe peçesini açar. O anda bir elektriklenme gerçekleşir, ateş sarar her yanı. Herkes yere kapanır korkudan. Ertesi sessizlik. Yerden kalkan herkes ne olduğunu anlayamamıştır. Ansızın gözler çobanla kızın yer aldığı yere kayar. İki genç yerde kömür olmuş şeklinde yan yanadırlar.