Aksaray’da Gezilecek Yerler – Aksaray Turistik Yerleri

Aksaray Aziz Gregorius Kilisesi

Aksaray’da Gezilecek Yerler

Aksaray’da Gezilecek Yerler

Aksaray’ın Güzelyurt bölgesinde tespit edilen Aziz Gregorius Kilisesi’nin M.S. 385 seneninde inşa edildiği bilinmektedir.Aksaray’da Gezilecek Yerler konusunda ilk sıralarda yer alır. İlçe merkezindeki Aşağı Mahallesi’nde yer alması, kiliseye ulaşımı kolaylaştırmaktadır. Kilisenin kubbesi sekiz köşeli olup, kubbe iman mekanını merkezinde bulunmakta. Kilise, yapı bakımından devre devre ilavelerle genişletildiği için orijinalliğinden uzaklaşmıştır.Aaziz Gregorius Kilisesi, Osmanlı döneminde camiye çevrilmiş olup, son zamanlarda Kilise Camii olarak adlandırılmakta.

Aksaray Ziga Kaplıcaları

Aksaray’da Gezilecek Yerler

Güzelyurt’un Yaprakhisar Köyü sınırları içinde tespit edilen Ziga Kaplıcaları, Ihlara Vadisi’nin zenginliklerinden biridir.Aksaray il merkezine 30 kilometre, Güzelyurt bölgesine ise 18 kilometre uzaklıktadır.Ziga Kaplıcaları’nın yer aldığı mevki Bakanlar Heyeti kararınca koruma ili olarak ilan edilip, yapılaşmaya destur verilmemektedir. Alanda yanlızca sahip olunan tesisler yer almakta.Kaplıca suyunun ısısı 47 derece olup, mineraller itibariyle zengin.

Aksaray Kırkdamaltı Kilisesi (Aksaray’da Gezilecek Yerler)

Güzelyurt bölgesine bağımlı olan Belisırma Köyü’ndeki Kırkdamaltı Kilisesi, 1283-1295 seneleri arasında inşa edilmiştir.Kilisenin kitabesindeki istihparata göre Tamara adlı tek Gürcü prenses doğrulusunda yaptırılmış olup tek başka ismi Aziz George Kilisesi’dir. Kilisenin mimari yapısı altıgen olup, iç mekanı fresklerle kaplıdır.

Aksaray Aşıklı Höyük (Aksaray’da Gezilecek Yerler)

Kapadokya bölgesinin tarihinde kendine yer edinmiş olan Aşıklı Höyük, Aksaray ilinin 25 kilometre uzaklığındaki Kızılkaya Köyü’nde bulunmakta.Melendiz Nehri’nin kıyısında bulunan höyük, Ihlara Vadisi’ne de yanlızca 4,5 kilometrelik tek mesafededir. Bu vaziyet höyüğü gezecek olanlara değişik bulgu noktaları sunuyor.Aşıklı Höyük’ün 10.000 senelik tek tarihi bulunduğu bilinmektedir. Bu arada Kapadokya bölgesinin en köklü yerleşim yeri bulunduğu ön görü edilmekte.

Aksaray Çanlı Kilis (Aksaray’da Gezilecek Yerler)

Aksaray’da Gezilecek Yerler

Tabii güzelliklerin yanında çoğu dinin iman mekanlarını da görebileceğini Aksaray’da bilhassa Ihlara Vadisi’ni ziyaret yerlerinize dahil etmelisiniz. Zira mevki tabii güzelliklerin tarihi mekanlarla görkemli uyumuna tanık olacağınız tek noktadır.Vadide çoğu kilise, köklü tarihleriyle köklü dönemlere kısa yolculuklar yaptıracak sizlere. Burada tespit edilen Çanlı Kilise ile ilgili bir miktar malumat verelim ve sizlerle bu güzel yolculuğa Çanlı Kilise’yi de dahil edin.Aksaray il merkezine 11 kilometre mesafededir Çanlı Kilise. Akhisar Köyü hudutlarında bulunup, içindeki freskolar tahrip olsa da hala ilgi çekicidir.