Ağva Gezi Notları

Ağva Gezi Notları

İstanbul’da yaşıyor ve hafta sonu kaçamağı yapmak için yakın ve güzel bir yer arıyorsanız, Ağva tam olarak bunun için var. İstanbul Ağva arası yaklaşık 110km, yolları da çok iyi olmaması sebebi ile yaklaşık 2buçuk 3 saatlik bir araba yolculuğu sizi bekliyor. Kendi aracınızla gitmek istemezseniz, Üsküdar’dan Ağva Merkez’e kadar giden 139A isimli halk otobüsü bulunuyor.

Ağva, ‘iki dere arasına kurulmuş köy’ anlamına geliyor, Göksü ve Yeşilçay derelerinin ortasında yer alıyor. Doğası, havası harika, ziyaretçilerine etkinlik anlamında fazla alternatif sunamasa da, sessizlik, huzur, doğa ile başbaşa kalma, kendini dinleme adına vaadleri büyük.

Ağva Gezi Notları

Ağva’nın konaklama alternatifleri de oldukça fazla. Ben size nehir kıyısında yer alan otelleri öneririm. Yazın da kışın da ambiyansları çok hoş oluyor. Yazın nehir kıyısındaki masalarda kahvaltı keyfi yapabilir, kışın ise şömine başında keyifli vakit geçirebilirsiniz. Biz Ağva’da Greenline Guest House isimli otelde konakladık. O kadar memnun kaldık ki gönül rahatlığı ile sizlere önerebilirim. Kahvaltısı, odaları, sıcak kanlı çalışanları, ikramları, yemekleri, ortamı, şömine başı gerçekten çok güzeldi.

Greenline Guest House

Ağva’ya doğru yola çıktığınızda, Şile’den geçerken meşhur gözlemeci ablalardan gözleme yemeden yola devam etmeyin derim.

şile meşhur gözlemeci ablalar

Ağva ‘da doğa yürüyüşü ve bisiklet turlarına katılabilirsiniz.

Nehirde deniz bisikleti ya da kanoya binebilirsiniz. Minik teknelerle yapılan nehir turlarına katılabilirsiniz. Balık tutmayı seviyorsanız Ağva bu iş için de ideal, sessiz huzurlu ortamında balık tutmanın keyfini sürebilirsiniz. Otelde kalmaz iseniz, kamp yapabilirsiniz, gündüz tuttuğunuz balıkları akşam kamp ateşinde pişirip, afiyetle yiyebilirsiniz

agva nehir deniz turu

Yazın gittiyseniz çeşitli koylarda denize girebilir güneşlenebilirsiniz. Hatta nehir kıyısında da bunları yapabilirsiniz. Kadırga ve Kilimli Koylarını tercih edebilirsiniz. Çevre köyleri ziyaret edip organik ürünler satın alabilirsiniz. Kalemköy, Akçakese ve Hacıllı, Ağva’ya yakın köyler arasında yer alıyor. Nehir kıyısında köy kahvaltısı yapabilir, bölgenin balıklarından yiyebilir, şömine başında zaman geçirebilirsiniz. Fotoğraf merakınız var ise Ağva’da kartpostal niteliğinde fotoğraflar çekebilirsiniz.

Hacıllı köyü

Saklıgöl’e gidebilirsiniz. Saklıgöl, Ağva’da Karamandere Köyü’nde yer alıyor. Gittiğiniz yollardan karşınıza bir gölün çıkacağını tahmin bile edemiyorsunuz, yolun sonuna vardığınızda, göl cennetten bir parça gibi sizi karşılıyor. Biz şans eseri bulmuştuk burayı, bizim için daha büyük sürpriz olmuştu. Göl çevresinde yürüyüş yapabilir, tesislerde oturup bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Gölde yer alan ördekleri besleyebilir, doğanın huzurlu sesine kulak verebilirsiniz.

Saklı Göl

Haftasonu güzel vakit geçirmek için Ağva’yı tercih edebilirsiniz. Emin olun sizi pişman etmeyecektir.