Ağrı’da Gezilecek Yerler

Ağrı Beyazıt Eski Camii


I. Selim doğrulusunda yaptırılmış olan Beyazıt köklü Camii kesme taştan yapılmıştır. Kare tasarılı ve Diğer kubbeli tek yapıya sahiptir.Doğu Anadolu’nun kültürel özelliklerini en iyi şeklinde yansıtan Ağrı, gezilecek ve görülecek tarihi-doğal alanlarıyla merak edilen şehirlerden biridir.Kış aylarında kayak yapabileceğiniz, yaz aylarında ise turistik mekanlarını ziyaret edebileceğiniz Ağrı, tarihini yansıtan Beyazıt köklü Camii de turistlerin merak ettiği noktalar arasındadır.Doğu Beyazıt Kalesi’nin güneyinde tespit edilen Beyazıt köklü Camii’nin Yavuz Sultan Selim doğrulusunda yapıldığı düşünülmektedir. Kitabesinde ise; 1687 seneninde onarıldığı belirtilmektedir. Ağrı gezinizde görmeniz istenilen yerlerden bir tanesi olan Beyazıt köklü Camii’ni listenize dahil etmelisiniz.

Ağrı İshak Paşa Sarayı


Topkapı Sarayı’ndan ardından ikinci teşkilatlı saray olan İshak Paşa Sarayı1784 seneninde yapılmıştır. İnşası tahminen 100 sene süren saray aslen tek külliyedir. Içeriğinde camii, selamlık evi, türbe, tören ve eğlence evi, aşevi ve harem evi bulunur. Ağrı’nın en değerli tarihi varlıklarından olan ve dünyaca üne sahip İshak Paşa Sarayı’nı görmeden Ağrı’dan ayrılmayın.
1685 seneninde İshak Paşa’nın babası Çolak Abdi Paşa doğrulusunda yapımına başlanan saray, erkek çocuğu İshak Paşa doğrulusunda 1784 seneninde tamamlanmıştır. Kayalık tek zemine ikamet eden apartman 7600 m2 tek kısmı kaplamaktadır. Duvarlarının yüksekliği 12-15 mt arasında değişir.Sarayın planında Türk sarayları geleneği düşünülmüş ve apartman örgütü gruplar şeklinde iç içe 2 avlunun etrafında toplanmıştır. Birinci avluyu 2. avluya tonozlu tek geçit bağlar. 2. avlunun 4 yanı apartman grupları ile çevrilidir. Saray Türkistan, Selçuklu ve Osmanlı’nın mimari özelliklerini birleştirmiştir.

Ağrı Doğubeyazıt Kalesi

Doğubeyazıt’ın 5 km doğusunda bulunan Doğubeyazıt Kalesi kayalıklar üstünde yer almaktadır. Kalede Urartu devresine ilişkin kalıntılar vardır. Antik şehir niteliğine bulunduran kalenin yapım tarihi bilinmemektedir.
Ağrı’nın tarihi yapılarından bir tanesi olan ve tarihte değerli olaylara şahitlik eden Doğubeyazıt Kalesi, Doğubeyazıt Kalesi bölge merkezine 7 kilometre uzaklıktadır.Sarp kayalıklar üstüne kurulmuş olan Doğubeyazıt Kalesi’nin yapım tarihi ile ilgili net tek malumat bulunmamaktadır. Kalenin yanısıra tespit edilen kabir ise; bu yapının Urartu devresine ilişkin bulunduğu fikrini meydana koymuştur. Doğubeyazıt Kalesi, köklü tarihi süresince çoğu uygarlığın eline geçmiş ve Yavuz Sultan Selim döneminde Osmanlı Devleti’nin himayesi altına girmiştir.

Ağrı Meteor Çukuru


Gezegenin en devasa ikinci meteor çukurunun Türkiye’de olduğunu biliyor muydunuz?
Dünyanın en devasa ikinci meteor çukuru Ağrı’da yer almaktadır. Bu görkemli ve eşi benzeri olmayan tabii oluşum Ağrı’da görecekleriniz arasında yer almalı.Ağrı’nın Doğubeyazıt bölgesinde tespit edilen meteor çukuru, Gürbulak hudut kapısı ve Sarı Çavuş köyo arasında bulunmakla beraber, Doğubeyazıt’a 35 km uzaklıktadır. 1892 yılında bu noktaya tek göktaşı düşmüş ve devasa tek çukur açılmıştır.