Afyon’da Gezilecek Yerler

Afyon Kabe Mescidi


Afyon’un ortasında yalın bir mimariye bulunduran Kabe Mescidi, pek bilinmese de kentin ehemmiyetli tarihi eserlerinden biri.Ulaşımı basit bir noktada tespit edilen Kabe Mescidi, Çavuşbaşı Mahallesi’ne bağlı olup, Karahisar Kalesi’nin hemen altında yer alıyor.Afyon Kabe Mescidi’nin yapımı 1397’ye dayanıyor. Mescidin planı kare şeklinde olup, üstünde ufak bir kubbe vardır. Kabe değerinde yer aldığı için ismini Kabe Mescidi olarak almış olan iman mekanının yapımında kesme taş kullanıldığı görülmekte. Kimi bölümlerde ise antik dönemlere ilişkin olan taşlar kullanılmış durumda.Mescidin bezemeleri bulunmasa da görülmeye kıymet mimarisi ve tarihiyle Afyon gezilerinde konumunu alması istenilen bir nokta.
Afyon Gedik Ahmet Paşa Medresesi


Afyonkarahisar’daki Gedik Ahmet Paşa Külliyesi’nin şu zamana kadar dayanıklı gelen bölümlerinden bir tanesidir Gedik Ahmet Paşa Medresesi. Külliye ve külliyenin değerli tek parçası olan medrese, ismini banisinden alır. Bu yapı 1472 seneninde inşa edilmiştir. Medresenin mimarı ise Ayaz Ağa’dır. Gedik Ahmet Paşa Medresesi’nin mimarisi dikdörtgen tasarılı olup, yapımı esnasında kesme taş kullanıldığı görülmektedir. Osmanlı mimarisinin özelliklerini yansıtır.Medresenin iki devasa kubbesi bulunuyor. Şunlar dışında tam 24 adet ufak kubbesi vardır. Bu arada hücreleri de yer alıyor medresenin. Gedik Ahmet Paşa Medresesi dönem dönem muhtelif hedefler için kullanılmıştır. Cumhuriyetin ilk senelerinde tek müze deposu olarak kalmış. Belirlenmiş tek dönem boş kalarak işlevselliğini kaybetmiştir. 1995-1997 seneleri arasında ise Türk İslam Yapıtları Müzesi olarak düzenlenip hizmete açılmıştır.
Afyon Karacamal Mağarası


Afyon’un pek meçhul gezi alanları arasındaki Karacamal Mağarası, Kocadere ilçesinde bulunup, Balçıkhisar Kasabası’na tahminen 5 kilometre uzaklıktadır. Mağaranın tanıtımı defa çok yapılmadığı için pek çok bilinmiyor. Karacamal Mağarası’nın girişi epey geniş. Ama mağaranın içine doğru ilerlendiğinde kısmı daralıyor ve mağara birkaç kola ayrılıyor. Toplam beş galeriye sahip olup, galerilerin dördü epey geniştir… Yanlızca ilkbahar aylarında su düzeyinin yükselmesiyle nihai galeriye girmek zorlaşmakta…Afyon’un pek meçhul bu mağarasını ilk keşfedenlerden biri siz olabilir; sarkıt, dikit ve başka oluşumlarına yakından görme talihi yakalayabilirsiniz.Bu arada mağarada bol miktarda yarasa yaşamakta.
Afyon Amorium Antik Kenti


Afyon’un Emirdağ bölgesinde tespit edilen Amorium Antik Şehiri, çoğu medeniyete ev sahipliği yapan olup, şu zamana kadar getirdiği kalıntılarıyla turistlerin merak ettiği noktalardan biridir. bölge merkezine tahminen 13 kilometrelik pek uzaklıkta yer alıyor olup, antik şehrin yakınında Hisarköy Kasabası bulunmaktadır.Amorium Antik Kenti’nde ilk kazı çalışmaları 1988 seneninde Oxford Üniversitesi doğrulusunda başlatılmıştır. kazı çalışmalarını Prof Dr. Martin Harrison yürütmüştür. 1993 seneninde ise New York Metropolitan Sanat Müzesi doğrulusunda yürütülmeye başlamıştır kazı çalışmaları. Son zamanlarda de bu çalışmalar devam etmekte. Amorium Antik Şehiri, Roma ve Bizans döneminde en parlak dönemini yaşamıştır. Roma döneminde kendisi sikkelerini bastırmış olup, Bizans döneminde ise merkezi pek değer kazanmıştır.